• ქოროღლიშვილი, ზურაბ ("მწვანეთა მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ქოროღლიშვილი, ალექსი (წავკისის საინიციატივო ჯგუფის წევრი, კომენტარის ავტორი); შიხიაშვილი, ირაკლი (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ქოქრაშვილი, გიორგი (მერიის ეკოლოგიისა და გამწვანების სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თბილისის მასშტაბით მწვანე საფარის გაჩეხვის პრობლემასთან დაკავშირებით
საჯარო უწყებებში უფრო მეტი ადამიანი მიიღეს, ვიდრე გაათავისუფლეს // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.11[MFN: 134853]
ანოტაცია: "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" კვლევა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საჯარო სამსახურში მომხდარი საკადრო ცვლილებების შესახებ
ანოტაცია: უზენაესი საკანონმდებლო ორგანოს სხვადასხვა მოწვევის დეპუტატების გამოხმაურება დ.მედვედევის ინტერვიუზე რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომისა და საქართველოს ხელისუფლების მიერ გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ