კუს ტბა, წავკისი, საბურთალოს პარკი...კიდევ რას ემუქრება გაჩეხვის საფრთხე? / ეკა ქევანიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.10[MFN: 134852]
UDC:  574(479.22-25)
ქოროღლიშვილი, ზურაბ ("მწვანეთა მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  ქოროღლიშვილი, ალექსი (წავკისის საინიციატივო ჯგუფის წევრი, კომენტარის ავტორი);  შიხიაშვილი, ირაკლი (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ქოქრაშვილი, გიორგი (მერიის ეკოლოგიისა და გამწვანების სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისის მასშტაბით მწვანე საფარის გაჩეხვის პრობლემასთან დაკავშირებით
1. საჯარო უწყებებში უფრო მეტი ადამიანი მიიღეს, ვიდრე გაათავისუფლეს // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.11[MFN: 134853]
UDC:  328.13 + 005.95/96](479.22)
ანოტაცია:  "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" კვლევა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საჯარო სამსახურში მომხდარი საკადრო ცვლილებების შესახებ
ორგანიზაცია:  საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო, არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  სამინისტროები; საკადრო ცვლილებები.
ანოტაცია:  "სახალხო კრების" წევრი საუბრობს რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების განახლებისთვის სერიოზული მოლაპარაკებების დაწყების აუცილებლობის შესახებ
ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ნასარიძე, გიგა (ა/ო "საქართველო არ იყიდება" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ვაჩნაძე, მელორ (პოლიტპატიმარი, კომენტარის ავტორი);  ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
როცა ახალმოსული მიდის და წამსვლელი დარჩენაზე საუბრობს / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.3-4[MFN: 134856]
თარგამაძე, გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  კახიშვილი, კახა ("საარჩევნო და პოლიტტექნოლოგიების კვლევითი ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  გოგოლაშვილი, კახა ("სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის" მკვლევარი, კომენტარის ავტორი);  თავხელიძე, მიხეილ (კოალიციის "ევროპული საქართველოსთვის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრისა და პრეზიდენტის განცხადებების შესახებ ერთის პოლიტიკიდან წასვლისა და მეორის პოლიტიკური გეგმების შესახებ. ექსპერტების შეფასებები
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი).
1. მინისტრებს შორის ყველაზე დადებითად ირაკლი ღარიბაშვილის საქმიანობას აფასებენ // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.3[MFN: 134857]
UDC:  328.1-044.42(479.22)
ანოტაცია:  საინფორმაციო სააგენტო "პირველის" ინტერნეტ გამოკითხვის შედეგები
თემატიკა:  მინისტრები; რეიტინგები.
პაპიაშვილი, ეკა (კერძო სახლის პატრონი, დაზარალებული, კომენტარის ავტორი);  მუჯირიშვილი, მალხაზ (მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  გეწაძე, მალხაზ (ე. პაპიაშვილის ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ხიჯაკაძე, კახაბერ (ინდივიდუალური ბინათმშენებლობის ამხანაგობა "ქვიშხეთი 43-ის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პაპიაშვილების ოჯახის დავაზე ბინათმშენებლობის ამხანაგობა "ქვიშხეთი 43-თან" კორპუსების მშენებლობისას კერძო სახლის დაზიანების გამო
საკვანძო სიტყვები:  ექსპერტიზა; ტექნიკური ნორმები.
1. საქართველოს თემაზე მედვედევის ორი ინტერვიუს გამო : მოსაზრება // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.6[MFN: 134859]
UDC:  94(470:479.22)"2008.08" + 232.173(479.225)
ანოტაცია:  უზენაესი საკანონმდებლო ორგანოს სხვადასხვა მოწვევის დეპუტატების გამოხმაურება დ.მედვედევის ინტერვიუზე რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომისა და საქართველოს ხელისუფლების მიერ გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ომი; კონფლიქტური რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების ისტორია.
UDC:  32.019.52 + 349.2](479.22)
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შესახებ თბილისში შრომის ახალი კოდექსის თაობაზე - მოსახლეობის მოსაზრებები
ორგანიზაცია:  "ეისითი რისერჩის", კვლევითი კომპანია.
თემატიკა:  საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვა; შრომის კოდექსი.
UDC:  665.73(479.22)
მთვრალაშვილი, ვანო (ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა კავშირის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  მიშველაძე, შავლეგ ("ლუკოილის" გენერალური დირექტორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საწვავის ფასებზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13482 | 13483 | 13484 | 13485 | 13486 | 13487 | 13488 | 13489 | 13490 | 13491 | 13492 |  შემდეგი »  ბოლო »»