[არჩევნებზე ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების შემთხვევების შესახებ] / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.2[MFN: 134855]
• თარგამაძე, გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი); საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახა ("საარჩევნო და პოლიტტექნოლოგიების კვლევითი ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); გოგოლაშვილი, კახა ("სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის" მკვლევარი, კომენტარის ავტორი); თავხელიძე, მიხეილ (კოალიციის "ევროპული საქართველოსთვის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრემიერ-მინისტრისა და პრეზიდენტის განცხადებების შესახებ ერთის პოლიტიკიდან წასვლისა და მეორის პოლიტიკური გეგმების შესახებ. ექსპერტების შეფასებები
მრავალშვილიანი დედა საკუთარი სახლის ნგრევას გვერდით აშენებულ კორპუსს აბრალებს / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.5[MFN: 134858]
ანოტაცია: უზენაესი საკანონმდებლო ორგანოს სხვადასხვა მოწვევის დეპუტატების გამოხმაურება დ.მედვედევის ინტერვიუზე რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომისა და საქართველოს ხელისუფლების მიერ გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ
გამოკითხულთა ნახევარი შრომის კოდექსისგან კონკრეტულ შედეგს ელოდება / ქეთი თოდუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.7[MFN: 134860]
თუ ტენდენცია შენარჩუნდა, საწვავი საქართველოში გაიაფებას დაიწყებს ; მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.8[MFN: 134861]
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით 1 დღეში, საშუალოდ, 1000 ადამიანი სარგებლობს / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.9[MFN: 134863]
• სერგეენკო, დავით (ჯანდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); გიგოლაშვილი, გიორგი (ა/ო "საქართველოს სადაზღვევო ინსტიტუტის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);