[ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგომისა და პოლიტიკაში გადანაცვლების მიზეზების შესახებ] / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 15 აგვისტო. - N216. - გვ.2[MFN: 134881]
ზურაბ აბაშიძე: "არა მგონია, რომელიმე ხელისუფლებას 10 თვეში ჯადოსნური ჯოხით სასწაულები მოეხდინა". პარლამენტის ვიცე-სპიკერი "დემოკრატიულ მოძრაობას" დეზინფორმაციაში ადანაშაულებს : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 15 აგვისტო. - N216. - გვ.3-4[MFN: 134884]
ანოტაცია: პარლამენტის ვიცე-სპიკერი საუბრობს კოალიცია "ქართული ოცნების" რაიონული ორგანიზაციის წევრების მიერ კოალიციის დატოვების ფაქტებთან დაკავშირებით და მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებში პრეზიდენტობის კანდიდატების შანსების შესახებ
ნინო ბურჯანაძე: "ჩვენი აქტივისტები ჩვენი ხმების და გამარჯვების დასაცავად მზად არიან" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.4[MFN: 134886]
დავით ზურაბიშვილი: "ბუნებრივია, რომ ხალხის უკმაყოფილება იზრდება" / მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.5[MFN: 134888]
ცენტრალური ევროპის ახალი კონსტიტუციური სტრატეგია: კონსტიტუციურ ფასეულობათა "ჰორიზონტალური გავრცელების დოქტრინა" სამართლის მთელ სისტემაზე / გიორგი გოგიაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 12 აგვისტო. - N213. - გვ.6,8[MFN: 134889]
საკრებულომ თბილისის ბიუჯეტი 17 მილიონი ლარით გაზარდა ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.6[MFN: 134890]