[ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგომისა და პოლიტიკაში გადანაცვლების მიზეზების შესახებ] / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 15 აგვისტო. - N216. - გვ.2[MFN: 134881]
ჭოხონელიძე, თამრიკო (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ვადაჭკორია, ზურაბ (ილუზიონისტი, კომენტარის ავტორი);  ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ხურცილავა, დოდო (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ხარატიშვილი ზურაბ (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე).
თემატიკა:  არჩევნები; პოლიტიკა.
1. გოგოლაძე, ანა
თელავში ბილაინის ახალი ოფისი გაიხსნა / ანა გოგოლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 12 აგვისტო. - N213. - გვ.7[MFN: 134882]
ორგანიზაცია:  "ბილაინი", ფიჭური კავშირგაბმულობის ოპერატორი.
1. მამრაძე, პეტრე (პოლიტიკოსი)
ტერაქტი შევარდნაძეზე და ბელავეჟსკაია პუშჩაში გადაყრილი სომხური კონიაკის ბოთლები : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 12 აგვისტო. - N213. - გვ.9[MFN: 134883]
UDC:  32(092)(479.22)
ანოტაცია:  მთავრობის კანცელარიის ყოფილი უფროსის საუბარი თავისი საქმიანობის შესახებ
ზურაბ აბაშიძე: "არა მგონია, რომელიმე ხელისუფლებას 10 თვეში ჯადოსნური ჯოხით სასწაულები მოეხდინა". პარლამენტის ვიცე-სპიკერი "დემოკრატიულ მოძრაობას" დეზინფორმაციაში ადანაშაულებს : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 15 აგვისტო. - N216. - გვ.3-4[MFN: 134884]
ანოტაცია:  პარლამენტის ვიცე-სპიკერი საუბრობს კოალიცია "ქართული ოცნების" რაიონული ორგანიზაციის წევრების მიერ კოალიციის დატოვების ფაქტებთან დაკავშირებით და მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებში პრეზიდენტობის კანდიდატების შანსების შესახებ
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები; არჩევნები.
1. ტუღუში, კოტე (კალათბურთში საქართველოს ეროვნული ნაკრების მწვრთნელი)
მოგებას გაშინაურებული "ჯვაროსნები" : ინტერვიუ / კოტე ტუღუში ; ესაუბრა მამუკა ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 12 აგვისტო. - N213. - გვ.13[MFN: 134885]
UDC:  796.323(479.22)
ანოტაცია:  კალათბურთელთა ეროვნული ნაკრების შესახებ
1. ნინო ბურჯანაძე: "ჩვენი აქტივისტები ჩვენი ხმების და გამარჯვების დასაცავად მზად არიან" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.4[MFN: 134886]
ბურჯანაძე, ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი);
ლადო პაპავა საკადრო ცვლილებებს არ გეგმავს / მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.5[MFN: 134887]
UDC:  379.4(479.22)
პაპავა, ლადო (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  უნივერსიტეტები.
დავით ზურაბიშვილი: "ბუნებრივია, რომ ხალხის უკმაყოფილება იზრდება" / მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.5[MFN: 134888]
ზურაბიშვილი, დავით (განათლების მინისტრის ყოფილი მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); პაპავა ლადო (თსუ-ს რექტორი).
1. გოგიაშვილი, გიორგი (პროფესორი, სამართლის დოქტორი)
ცენტრალური ევროპის ახალი კონსტიტუციური სტრატეგია: კონსტიტუციურ ფასეულობათა "ჰორიზონტალური გავრცელების დოქტრინა" სამართლის მთელ სისტემაზე / გიორგი გოგიაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 12 აგვისტო. - N213. - გვ.6,8[MFN: 134889]
UDC:  347.9 + 342.565.2](4)
ანოტაცია:  კონსტიტუციური სამართლის გავრცელების შესახებ საერთო სასამართლოებზე
თემატიკა:  სასამართლო; კონსტიტუციური სამართალი.
1. საკრებულომ თბილისის ბიუჯეტი 17 მილიონი ლარით გაზარდა ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.6[MFN: 134890]
UDC:  352.075 + 336.14](479.22)
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13484 | 13485 | 13486 | 13487 | 13488 | 13489 | 13490 | 13491 | 13492 | 13493 | 13494 |  შემდეგი »  ბოლო »»