[საზოგადოების მიერ მთვარი პროკურორის თანამდებობიდან გადადგომის მოთხოვნის სამართლიანობასთან დაკავშირებით] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.2[MFN: 135042]
UDC:  347.963(479.22)
გაბიანი, ქეთა (კოალიციის "ევროპული საქართველოსთვის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  ხურცილავა, დოდო (თეატრმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  ინაშვილი, ირმა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  მანჯავიძე, სოსო ("საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის" გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი);  მაღლაფერიძე, ვასილ (პუბლიცისტი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა:  პროკურორები.
წელს მოსავალი მინიმუმ 30 პროცენტით შემცირდება / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N221. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N32. - გვ.5,10[MFN: 135043]
UDC:  663.952(479.22)
სვანიძე, თენგიზ (ჩაის ასოციაციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  ხუჭუა, გია (ანასეულის ჩაის ფაბრიკის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ჩაის მოსავალის შემცირებისა და მთავრობის დახმარების საჭიროების შესახებ
თემატიკა:  ჩაის წარმოება.
1. "ზაზა ოქუაშვილის განცხადება გონიერი ბიზნესმენის მიერ გაკეთებული განცხადებაა" ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 აგვისტო. - N201. - გვ.3[MFN: 135044]
მაღლაკელიძე, ვასილ ("მე-9 არხის" ყოფილი წამყვანი);
პერსონალია:  ოქუაშვილი ზაზა (ბიზნესმენი).
1. ვირსალაძე, თამთა
ტელეგადანაწილების მორიგი ტალღა. "მაესტროს" ხელმძღვანელი აცხადებს, რომ ჟურნალისტების წასვლის გამო ტელევიზიის პოლიტიკური განყოფილება პარალიზებულია / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.3[MFN: 135045]
ღლონტი, მამუკა (ტელეკომპანია "მაესტროს" ერთ-ერთი დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ცანავა, ბაია (ტელეკომპანია "იმედის" საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  ანთაძე, ია ("სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "მაესტროში" მიმდინარე პროცესებისა და ხელისუფლების დადანაშაულება მედიისთვის არათანაბარი პირობების შექმნაში
ორგანიზაცია:  მაესტრო, ტელეკომპანია.
ტრაქტორებში დაზოგილი ფული და გამამართლებელი განაჩენის მოლოდინი / მარი ჩიტაია; მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N221. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N32. - გვ.6[MFN: 135046]
UDC:  631.3.072 + 339 + 342.56](479.22)
ხარაზიშვილი, მაკაბარათაშვილი, სოსო (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მაღალჩინოსნებისა და მეცნიერების წინააღმდეგ "ტრაქტორების საქმეზე" მიმდინარე სასამართლო პროცესის შესახებ
თემატიკა:  ტრაქტორების შესყიდვა; სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  ტრაქტორების ექსპერტიზა.
1. ბესელია, ეკა (პარლამენტარი)
ეკა ბესელია: "მოსამართლეების დიდი ნაწილი უნდა შეიცვალოს!" : ინტერვიუ / ე. ბესელია ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 აგვისტო. - N201. - გვ.4[MFN: 135047]
პერსონალია:  კბილაშვილი არჩილ (გენერალური პროკურორი); კუბლაშვილი კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატები).
თემატიკა:  მოსამართლეები.
ლადო პაპავა: "ასეთი უპირატესობით გამარჯვებას ნამდვილად არ ველოდი". თსუ-ს ახალი რექტორი აცხადებს, რომ თანამშრომლებთან არსებული კონტრაქტები ბოლომდე დაცული იქნება : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.5[MFN: 135048]
UDC:  378.4-057.177(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი საუბრობს რექტორის არჩევნების შედეგებსა და მომავალი საქმიანობის შესახებ
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; რექტორები.
ყველაფრის მცოდნე გიდებზე მოთხოვნა მკვეთრად გაიზარდა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N221. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N32. - გვ.7[MFN: 135049]
გუჯაბიძე, სოფიკო (აჭარის ტურიზმის დეპარტამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სპეციალისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ტურისტების მომსახურების გაუმჯობესებისათვის
საკვანძო სიტყვები:  გიდების მომზადება.
1. ანქვაბი, ალექსანდრე
"აფხაზეთისთვის საკმარისია, რომ რუსეთმა აღიარა". ალექსანდრე ანქვაბის თქმით, აფხაზეთს სჭირდება არა ჰუმანიტარული აქციები, არამედ პრაქტიკული დახმარება ეკონომიკურ და სხვა სფეროში : ინტერვიუ / ალექსანდრე ანქვაბი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.6[MFN: 135050]
UDC:  342.511 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია:  აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი საუბრობს აფხაზეთში მიმდინარე პროცესებისა და რუსეთთან ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა:  პრეზიდენტები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
აბიტურიენტების ფსიქოლოგიური მდგომარეობა გამოცდების შემდეგ უარესდება / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.7[MFN: 135051]
UDC:  159.9(479.22)
ორჯონიკიძე, მარიამ (ნევროლოგი, კომენტარის ავტორი);  ვერულაშვილი, გაგა (აბიტურიენტი, კომენტარის ავტორი);  გაფრინდაშვილი, ლელა (ფილოსოფოსი, კომენტარის ავტორი);  ჭყოიძე, ქეთი (ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ფსიქოლოგია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13501 | 13502 | 13503 | 13504 | 13505 | 13506 | 13507 | 13508 | 13509 | 13510 | 13511 |  შემდეგი »  ბოლო »»