"ზაზა ოქუაშვილის განცხადება გონიერი ბიზნესმენის მიერ გაკეთებული განცხადებაა" ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 აგვისტო. - N201. - გვ.3[MFN: 135044]
ტელეგადანაწილების მორიგი ტალღა. "მაესტროს" ხელმძღვანელი აცხადებს, რომ ჟურნალისტების წასვლის გამო ტელევიზიის პოლიტიკური განყოფილება პარალიზებულია / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.3[MFN: 135045]
ეკა ბესელია: "მოსამართლეების დიდი ნაწილი უნდა შეიცვალოს!" : ინტერვიუ / ე. ბესელია ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 აგვისტო. - N201. - გვ.4[MFN: 135047]
ლადო პაპავა: "ასეთი უპირატესობით გამარჯვებას ნამდვილად არ ველოდი". თსუ-ს ახალი რექტორი აცხადებს, რომ თანამშრომლებთან არსებული კონტრაქტები ბოლომდე დაცული იქნება : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.5[MFN: 135048]
ყველაფრის მცოდნე გიდებზე მოთხოვნა მკვეთრად გაიზარდა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N221. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N32. - გვ.7[MFN: 135049]
"აფხაზეთისთვის საკმარისია, რომ რუსეთმა აღიარა". ალექსანდრე ანქვაბის თქმით, აფხაზეთს სჭირდება არა ჰუმანიტარული აქციები, არამედ პრაქტიკული დახმარება ეკონომიკურ და სხვა სფეროში : ინტერვიუ / ალექსანდრე ანქვაბი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.6[MFN: 135050]
აბიტურიენტების ფსიქოლოგიური მდგომარეობა გამოცდების შემდეგ უარესდება / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N220. - გვ.7[MFN: 135051]