ანოტაცია:  უცხოელი ტურისტების პრობლემების შესახებ საქართველოში
ფიქრია ჩიხრაძე: ქვეყანა მმართველის გარეშეა დარჩენილი : ინტერვიუ / ფიქრია ჩიხრაძე ; ესაუბრა სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 30 აგვისტო. - N231. - გვ.6[MFN: 135316]
ანოტაცია:  პოლიტიკური ვითარების შესახებ საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; რეიტინგები.
1. მიზანდარი, მარინე
მინისტრის მოადგილე: თურქი სპეციალისტები ქართველების შენიშვნებს ითვალისწინებენ. მინისტრის მოადგილე ამბობს, რომ იშხნის რეაბილიტაცია გეგმიურად მიმდინარეობს : ინტერვიუ / მარინე მიზანდარი ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 29 აგვისტო. - N230. - გვ.4[MFN: 135317]
UDC:  271.2-523.4(=353.1)(560) + 327(479.22:560)
ანოტაცია:  საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე საუბრობს რეაბილიტაციის საკითხებში თურქულ მხარესთან მუშაობის შესახებ
თემატიკა:  ქართული ტაძრები საზღვარგარეთ; საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები.
უცხოელი სტუდენტების სიჭარბე - პრობლემა თუ სარგებელი? / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 30 აგვისტო. - N231. - გვ.7[MFN: 135318]
UDC:  378-057.875 + 378-054.68](479.22)
სილაგაძე, ავთო (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  უცხოელი სტუდენტების სწავლაზე ქართულ უმაღლეს სასწავლებლებში - სტუდენტების მოსაზრებები
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; სტუდენტები.
1. კაკაჩია, კორნელი
კაკაჩია: ივანიშვილს პასუხისმგებლობის აღება უჭირს : ინტერვიუ / კორნელი კაკაჩია ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 29 აგვისტო. - N230. - გვ.5,11[MFN: 135319]
UDC:  323 + 327](479.22)
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი საუბრობს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკიდან წასვლის გადაწყვეტილების მიზეზებზე, საქართველოში მიმდინარე პროცესებსა და მსოფლიოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების გავლენის შესახებ საქართველოზე
1. ჩხეიძე, როსტომ (მწერალი)
კოჰაბიტაცია საბაურად : წერილი / როსტომ ჩხეიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 30 აგვისტო. - N231. - გვ.6[MFN: 135320]
UDC:  323(479.22) + 821.353.1(092)
ანოტაცია:  პოლიტიკური ვითარების შესახებ - მოსაზრება
მოხსენიებული პირები:  ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  კოჰაბიტაცია.
ცისკარიშვილი: "ნაცმოძრაობა" გადაიზარდა ნაციონალურ-მავნებლურ მოძრაობაში : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 29 აგვისტო. - N230. - გვ.6[MFN: 135321]
UDC:  323.324](479.22)
ანოტაცია:  დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის პრეზიდენტი საუბრობს საქართველოს საშინაო პოლიტიკის აქტუალურ საკითხებსა და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების სავარაუდო შედეგებზე
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; საპრეზიდენტო არჩევნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13528 | 13529 | 13530 | 13531 | 13532 | 13533 | 13534 | 13535 | 13536 | 13537 | 13538 |  შემდეგი »  ბოლო »»