• თორაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); თუთბერიძე, თეა (ა/ო "თავისუფლების და დემოკრატიის განვითარების ინსტიტუტის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი); მაჩაიძე, მანუჩარ (ყოფილი ფეხბურთელი, კომენტარის ავტორი); ხოშტარია, ელენე (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ბერძენიშვილი: ბურჯანაძემ საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებით "უსამარცხვინოესი" ნაბიჯი გადადგა / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 29 აგვისტო. - N230. - გვ.3[MFN: 135313]
• ბერძენიშვილი, ლევან ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი, კომენტარის ავტორი); ბაკურაძე, ბაკურ ("დემოკრატიული მოძრაობის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რესპუბლიკურ პარტიასა და ნინო ბურჯანაძის "დემოკრატიული მოძრაობას" შორის არსებული დაპირისპირების მიზეზები
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
ავსტრიის პოლიციამ ვენის სტადიონზე მომხდარ ინციდენტზე მოკვლევა დაიწყო / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 30 აგვისტო. - N231. - გვ.5[MFN: 135314]
ანოტაცია: ვენის სტადიონზე (ვენის "რაპიდისა" და გორის "დილას" შეხვედრისას) მომხდარი ინციდენტის - ქართველი მაყურებლისადმი პოლიციელების მიერ გამოვლენილი უხეში დამოკიდებულების შესახებ
უცხოელი ტურისტების რიცხვი იზრდება. ძირითადად ისინი ენობრივ პრობლემებს უჩივიან / სალომე აბულაძე; მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 29 აგვისტო. - N230. - გვ.3[MFN: 135315]
ანოტაცია: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი საუბრობს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკიდან წასვლის გადაწყვეტილების მიზეზებზე, საქართველოში მიმდინარე პროცესებსა და მსოფლიოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების გავლენის შესახებ საქართველოზე
ანოტაცია: დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის პრეზიდენტი საუბრობს საქართველოს საშინაო პოლიტიკის აქტუალურ საკითხებსა და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების სავარაუდო შედეგებზე