კონსტიტუცია და სალომე ზურაბიშვილი. აქვს თუ არა ზურაბიშვილს პრეზიდენტობის კანდიდატად დარეგისტრირების უფლება / ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.3,6[MFN: 135359]
• მეფარიშვილი, გია (იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); გახოკიძე, ჯემალ (იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი);
ლევან ბერძენიშვილი: მინარეთის დემონტაჟი შეცდომა იყო. პარლამენტარის თქმით, სასულიერო პირმა არ უნდა თქვას, ვინ, სად რა უნდა ააშენოს : ინტერვიუ / ლევან ბერძენიშვილი ; ესაუბრა სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.3[MFN: 135360]
ანოტაცია: "რესპუბლიკური პარტიის" ეროვნული კომიტეტის წევრი, პარლამენტარი საუბრობს ადიგენის რაიონის სოფელ ჭელაში მინარეთის დემონტაჟის შემდეგ განვითარებული მოვლენების შესახებ
დაპირისპირება თეატრების ახალი სამხატვრო ხელმძღვანელების გარშემო / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.4[MFN: 135361]
• კომახიძე, ტიტე (ბათუმის სახელმწიფო თეატრის მსახიობი, კომენტარის ავტორი); კეჟერაძე, თემურ (ბათუმის სახელმწიფო თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); ბერიკაშვილი, მანანა (საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს თეატრებში სამხატვრო ხელმძღვანელების ხელახლა დანიშვნისა და ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის დრამატულ თეატრში მსახიობთა ნაწილის პროტესტის მიზეზები
პერსონალია:თავაძე გოგა (რეჟისორი, ბათუმის სახელმწიფო თეატრის ყოფილი მმართველი).