დაპირისპირება თეატრების ახალი სამხატვრო ხელმძღვანელების გარშემო / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.4[MFN: 135361]
• კომახიძე, ტიტე (ბათუმის სახელმწიფო თეატრის მსახიობი, კომენტარის ავტორი); კეჟერაძე, თემურ (ბათუმის სახელმწიფო თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); ბერიკაშვილი, მანანა (საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს თეატრებში სამხატვრო ხელმძღვანელების ხელახლა დანიშვნისა და ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის დრამატულ თეატრში მსახიობთა ნაწილის პროტესტის მიზეზები
პერსონალია:თავაძე გოგა (რეჟისორი, ბათუმის სახელმწიფო თეატრის ყოფილი მმართველი).
თავდაცვის სამინისტროს ყველა სამხედრო ქვედანაყოფში მზადყოფნააა გამოცხადებული // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 4 სექტემბერი. - N209. - გვ.2[MFN: 135365]
• ტყემალაძე, ზურაბ (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); კალანდაძე, ლევან (ეკონომიკის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); ლექვინაძე, ირაკლი (ეკონომისტი, კომენტარის ავტორი );