საქონლის ქურდობის გამო მოსახლეობა გზის გადაკეტვით იმუქრებოდა / ნინო მშვიდობაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.5[MFN: 135363]
UDC:  343.71 + 908](479.22)
გიგინეიშვილი, ამირან (ლანჩხუთის საკრებულოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ურუშაძე, ზაზა (ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჯაპანაში საქონლის ქურდობის ფაქტთან დაკავშირებით მოსახლეობის მოთხოვნების შესახებ
თემატიკა:  ქურდობა; საქართველოს რეგიონები.
ბაღებში ბავშვების მინიმალური ასაკი 4 თვით გაზარდეს / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.5[MFN: 135364]
UDC:  373.22](479.22)
ხიდაშელი, თინა (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კანონის ავტორი, კომენტარის ავტორი);  სულამანიძე, რამაზ (ბაღების მართვის სააგენტოს ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მიმდინარე წლის პირველი სექტემბრიდან ბაგა-ბაღებში აღსაზრდელების დაშვების ასაკობრივ შეზღუდვასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ბაგა-ბაღები.
1. თავდაცვის სამინისტროს ყველა სამხედრო ქვედანაყოფში მზადყოფნააა გამოცხადებული // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 4 სექტემბერი. - N209. - გვ.2[MFN: 135365]
UDC:  551(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მოსალოდნელ სტიქიასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სტიქიური მოვლენები.
რუსები ყვარლიდან 25 კილომეტრში მასშტაბურ სპეცოპერაციას ატარებენ / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.6[MFN: 135366]
UDC:  351.865((470.67)
კასრელიშვილი, ზაალ (კავკასიის ხალხთა კონფედერაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  რუსეცკი, ალექსანდრე ("კავკასიის რეგიონული უსაფრთხოების ინსტიტუტის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  დაღესტანში, საქართველოს მოსაზღვრე წუნტის რაიონში რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ დაწყებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სპეცოპერაციები.
ვინ შეცვლის ივანიშვილს - ღარიბაშვილი, ალასანია თუ კვირიკაშვილი? / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 4 სექტემბერი. - N209. - გვ.3[MFN: 135367]
ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი);  დავითაშვილი, კობა (პარლამენტარი);  გუგავა, გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის პოლიტიკური მდივანი);  უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე);
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); კვირიკაშვილი გიორგი (ეკონომიკის მინისტრი).
ომი ოთხშაბათამდე დაიწყება / ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.6[MFN: 135368]
UDC:  323(569.1)
ოლანდი, ფრანსუა (საფრანგეთის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ობამა, ბარაქ (აშშ-ის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  შულცი, მარტინ (ევროპარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  შარაშენიძე, თორნიკე (ექსპერტი საერთაშორისო საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სირიაში სამხედრო მოქმედებების შესაძლო დაწყების საკითხთან დაკავშირებით
მზრუნველობამოკლებული ბავშვებისთვის განათლებისა და დასაქმების პროგრამა ამოქმედდება / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.7[MFN: 135369]
UDC:  364.635-053.2(083.97)(479.22)
ცხაკაია, ეთერ (მეურვეობისა და მზრუნველობის სამმართველოს უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქუჩაში მყოფი მზრუნველობამოკლებული ბავშვების პრობლემებისა და მათთვის შექმნილი განათლებისა და დასაქმების პროგრამის ამოქმედების შესახებ
თემატიკა:  უპატრონო ბავშვები; პროგრამები.
ეკონომიკა ისევ აღმართს შეუდგა. მშპ-ს ვარდნა შეჩერებულია და ივლისში უმნიშვნელო, თუმცა ზრდა მაინც დაფიქსირდა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.8[MFN: 135370]
ტყემალაძე, ზურაბ (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  კალანდაძე, ლევან (ეკონომიკის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ლექვინაძე, ირაკლი (ეკონომისტი, კომენტარის ავტორი );
ანოტაცია:  საქართველოში არსებული ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
სურსათის უვნებლობა: საფრთხე ყველა მიმართულებითაა! ამიტორმაც სურსათის ეროვნული სააგენტო შესამოწმებელი ობიექტების რაოდენობას ზრდის / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.8[MFN: 135371]
UDC:  351.773.1(479.22)
ქურდოვანიძე, გიგა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის ინფორმაციული უზრუნველყოფისა და მომსახურების დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  შენგელია, ამირან (მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ასოციაცია "ეტიკის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ სავაჭრო ობიექტების შემოწმების პროცესთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  სურსათის ეროვნული სააგენტო.
თემატიკა:  სურსათის კონტროლი.
"რთველი 2013" სამთაწყაროდან დაიწყო. დედოფლისწყაროში ყურძნის ჩაბარება უპრობლემოდ მიმდინარეობს / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 აგვისტო. - N232. - გვ.9[MFN: 135372]
UDC:  643.807(083.94) + 908](479.22)
დავითაშვილი, ლევან (რთველის საკოორდინაციო შტაბის უფროსი, ღვინის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  გიგაური, გივი (დედოფლისწყაროს გამგებლის მოადგილე, კომენტარის ავტოორი);  ნადირაშვილი, გულო (სამთაწყაროს რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პროექტ "რთველი 2013"-ის მიმდინარეობის შესახებ დედოფლისწყაროს რაიონში
თემატიკა:  რთველი; პროექტები; საქართველოს რეგიონები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13533 | 13534 | 13535 | 13536 | 13537 | 13538 | 13539 | 13540 | 13541 | 13542 | 13543 |  შემდეგი »  ბოლო »»