ავიაშოუ თბილისის თავზე / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 სექტემბერი. - N238. - გვ.6[MFN: 135636]
UDC:  629.7(479.22)
ქართველიშვილი, ლელა ("ალექსანდრე ქართველის საზოგადოების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ამერიკაში მოღვაწე ავიაკონსტრუქტორ ალექსანდრე ქართველის (ქართველიშვილის) დაბადების დღისადმი მიძრვნილი ავიაშოუს გამართვის შესახებ
პერსონალია:  ქართველი (ქართველიშვილი) ალექსანდრე (ამერიკელი ავიაკონსტრუქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ავიაშოუ.
Бидзина Иванишвили объявил об отставке. Решение премьер-министра породило ряд версий о его мотивах / Юрий Симонян // Независимая газета. - Москва, 2013. - 1 августа. - N158. - С.6[MFN: 135637]
Чиквиладзе, Константин (эксперт по российско-грузинским отношениям, автор комментария);  Русецкий, Александр (директор Южнокавказской региональной безопасности, автор комментария);  Пацурия, Гия (глава НПО "Союз защиты Конституции", автор комментария);  Сакварелидзе, Рамаз (политолог, автор комментария);
ანოტაცია:  Комментарий экспертов на заявление премьер-министра.
პერსონალია:  Иванишвили Бидзина (премьер-министр Грузии).
გიორგი თარგამაძე: "ივანიშვილი ხალხზე ექსპერიმენტებს ატარებს" / თ. ნინიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.2[MFN: 135638]
UDC:  328.131 + 329](479.22)
თარგამაძე, გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატების თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრის დადანაშაულება ნაცმოძრაობის რეაბილიტაციაში
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; პოლიტიკური პარტიები.
Разные выборы разных президентов / Юрий Симонян // Независимая газета. - Москва, 2013. - 5 августа. - N161. - С.7[MFN: 135639]
UDC:  327(479.22:479.24:560)
Аласания, Ираклий (министр обороны Грузии, автор комментария);  Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);  Усупашвили, Давид (председатель парламента Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  О планах Грузии создать военный союз между Тбилиси, Азербаджан и Анкарой.
თემატიკა:  საქართველო-აზერბაიჯან-თურქეთის ურთიერთობები.
1. "73 ათასზე მეტი ოჯახი გამოსახლებას ელოდება" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.2[MFN: 135640]
UDC:  35.075 + 343.264(479.22)
ანოტაცია:  აღსრულების ეროვნული ბიუროს "მოვალეთა რეესტრის" მონაცემები ქონების დაკარგვისა და გამოსახლების შესახებ
თემატიკა:  აღსრულების ეროვნული ბიურო.
1. სალომე ზურაბიშვილი: "ამომრჩევლისათვის გადამწყვეტი წონა სამთაგან არც ერთ საპრეზიდენტო კანდიდატს არ აქვს" ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.2[MFN: 135641]
ზურაბიშვილი, სალომე (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზიდენტობის კანდიდატების შეფასება
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბაქრაძე დავით (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
ყოველ წელს დაახლოებით 3000 კაცი გვარს იცვლის / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 სექტემბერი. - N238. - გვ.7[MFN: 135642]
UDC:  347.189.14(479.22)
ანოტაცია:  მოქალაქეთა მოსაზრებები გვარის გადაკეთების თაობაზე
თემატიკა:  გვარების გადაკეთება.
Саакашвили подозревает духовенство в измене. Грузинские политики опять занялись поиском предателей родины / Юрий Рокс // Независимая газета. - Москва, 2013. - 7 августа. - N163. - С.1,6[MFN: 135643]
Илиа II (Католикос-Патриарх всея Грузии, автор комментария);  Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария);  Иванишвили, Бидзина (премьер-министр Грузии, автор комментария);  Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);  Таргамадзе, Гиви (депутат, автор комментария);  Шеварднадзе, Эдуард (экс-президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  О необходимости восстановления дипотношений Грузии с Россией.
ვინ ინახავს სკანდალური ჩანაწერების ასლებს. მოდულის შენობაში ფარული ჩანაწერები საჯაროდ გაანადგურეს / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.3[MFN: 135644]
UDC:  342.7 + 343.23](479.22)
ღარიბაშვილი, ირაკლი (შს მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  წულუკიანი, თეა (იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  გიგაური, ეკა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ნანუაშვილი უჩა (სახალხო დამცველი).
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები; დანაშაული.
"მოვისაზრე, მივხვდი, შრომა დავდე და მოვახერხე" / ნინო გედენიძე // რეზონანსი. გალაკტიონი. - თბილისი, 2013. - 28 აპრილი. - N16. - გვ.8[MFN: 135645]
UDC:  761.1(092)(479.22)
ანოტაცია:  ქსილოგრაფიის შექმნის ისტორია და პირველი ქართველი ქსილოგრაფის გიორგი ტატიშვილის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ტატიშვილი გიორგი (პირველი ქართველი ქსილოგრაფი).
თემატიკა:  ქსილოგრაფია; ქართველი ქსილოგრაფები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13560 | 13561 | 13562 | 13563 | 13564 | 13565 | 13566 | 13567 | 13568 | 13569 | 13570 |  შემდეგი »  ბოლო »»