ავიაშოუ თბილისის თავზე / სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 7 სექტემბერი. - N238. - გვ.6[MFN: 135636 ]
UDC: 629.7(479.22)
• ქართველიშვილი, ლელა ("ალექსანდრე ქართველის საზოგადოების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ამერიკაში მოღვაწე ავიაკონსტრუქტორ ალექსანდრე ქართველის (ქართველიშვილის) დაბადების დღისადმი მიძრვნილი ავიაშოუს გამართვის შესახებ
პერსონალია: ქართველი (ქართველიშვილი) ალექსანდრე (ამერიკელი ავიაკონსტრუქტორი).
საკვანძო სიტყვები: ავიაშოუ .
Бидзина Иванишвили объявил об отставке. Решение премьер-министра породило ряд версий о его мотивах / Юрий Симонян // Независимая газета . - Москва, 2013. - 1 августа. - N158. - С.6[MFN: 135637 ]
• Чиквиладзе, Константин (эксперт по российско-грузинским отношениям, автор комментария); Русецкий, Александр (директор Южнокавказской региональной безопасности, автор комментария); Пацурия, Гия (глава НПО "Союз защиты Конституции", автор комментария); Сакварелидзе, Рамаз (политолог, автор комментария);
ანოტაცია: Комментарий экспертов на заявление премьер-министра.
პერსონალია: Иванишвили Бидзина (премьер-министр Грузии).
გიორგი თარგამაძე: "ივანიშვილი ხალხზე ექსპერიმენტებს ატარებს" / თ. ნინიძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.2[MFN: 135638 ]
UDC: 328.131 + 329](479.22)
• თარგამაძე, გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატების თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრემიერ-მინისტრის დადანაშაულება ნაცმოძრაობის რეაბილიტაციაში
თემატიკა: პრემიერ-მინისტრები ; პოლიტიკური პარტიები .
Разные выборы разных президентов / Юрий Симонян // Независимая газета . - Москва, 2013. - 5 августа. - N161. - С.7[MFN: 135639 ]
UDC: 327(479.22:479.24:560)
• Аласания, Ираклий (министр обороны Грузии, автор комментария); Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария); Усупашвили, Давид (председатель парламента Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: О планах Грузии создать военный союз между Тбилиси, Азербаджан и Анкарой.
თემატიკა: საქართველო-აზერბაიჯან-თურქეთის ურთიერთობები .
"73 ათასზე მეტი ოჯახი გამოსახლებას ელოდება" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.2[MFN: 135640 ]
UDC: 35.075 + 343.264(479.22)
ანოტაცია: აღსრულების ეროვნული ბიუროს "მოვალეთა რეესტრის" მონაცემები ქონების დაკარგვისა და გამოსახლების შესახებ
თემატიკა: აღსრულების ეროვნული ბიურო .
სალომე ზურაბიშვილი: "ამომრჩევლისათვის გადამწყვეტი წონა სამთაგან არც ერთ საპრეზიდენტო კანდიდატს არ აქვს" ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.2[MFN: 135641 ]
• ზურაბიშვილი, სალომე (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრეზიდენტობის კანდიდატების შეფასება
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბაქრაძე დავით (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
ყოველ წელს დაახლოებით 3000 კაცი გვარს იცვლის / მარიამ აფციაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 7 სექტემბერი. - N238. - გვ.7[MFN: 135642 ]
UDC: 347.189.14(479.22)
ანოტაცია: მოქალაქეთა მოსაზრებები გვარის გადაკეთების თაობაზე
თემატიკა: გვარების გადაკეთება .
Рокс, Юрий
Саакашвили подозревает духовенство в измене. Грузинские политики опять занялись поиском предателей родины / Юрий Рокс // Независимая газета . - Москва, 2013. - 7 августа. - N163. - С.1,6[MFN: 135643 ]
• Илиа II (Католикос-Патриарх всея Грузии, автор комментария); Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария); Иванишвили, Бидзина (премьер-министр Грузии, автор комментария); Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария); Таргамадзе, Гиви (депутат, автор комментария); Шеварднадзе, Эдуард (экс-президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: О необходимости восстановления дипотношений Грузии с Россией.
ხურცილავა, ნათია
ვინ ინახავს სკანდალური ჩანაწერების ასლებს. მოდულის შენობაში ფარული ჩანაწერები საჯაროდ გაანადგურეს / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N211. - გვ.3[MFN: 135644 ]
UDC: 342.7 + 343.23](479.22)
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (შს მინისტრი, კომენტარის ავტორი); წულუკიანი, თეა (იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); გიგაური, ეკა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: ნანუაშვილი უჩა (სახალხო დამცველი).
თემატიკა: ადამიანის უფლებები ; დანაშაული .
"მოვისაზრე, მივხვდი, შრომა დავდე და მოვახერხე" / ნინო გედენიძე // რეზონანსი. გალაკტიონი . - თბილისი, 2013. - 28 აპრილი. - N16. - გვ.8[MFN: 135645 ]
UDC: 761.1(092)(479.22)
ანოტაცია: ქსილოგრაფიის შექმნის ისტორია და პირველი ქართველი ქსილოგრაფის გიორგი ტატიშვილის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია: ტატიშვილი გიორგი (პირველი ქართველი ქსილოგრაფი).
თემატიკა: ქსილოგრაფია ; ქართველი ქსილოგრაფები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13560 | 13561 | 13562 | 13563 | 13564 | 13565 | 13566 | 13567 | 13568 | 13569 | 13570 | შემდეგი » ბოლო »»