Компроматы. Уничтожат ли архив? / Каха Ботковели // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Июль. - N28. - С.14[MFN: 135670 ]
• Иванишвили, Бидзина (премьер- министр Грузии, автор комментария); Гарибашвили, Ираклий (министр МВД Грузии, автор комментария); Тугуши, Лаша (редактор "Резонанси", автор комментария); Норланд, Ричард (посол США в Грузии, автор комментария); Бринк, Бриджит (заместитель посла США в Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: О возможном уничтожении архива видеозаписей с компроматами о личной жизни граждан Грузии.
საბოტაჟი თუ ძალაუფლების განმტკიცების მცდელობა / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.5[MFN: 135671 ]
• მანჯავიძე, სოსო (უწყებათაშორისb კომისიის წევრი, კომენტარის ავტორი); აქუბარდია, თეონა ("თავდაცვისა და უსაფრთხოების სამოქალაქო საბჭოს" წევრი, კომენტარის ავტორი); ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამსახურის - სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს-ის) საქმიანობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: საკადრო პლიტიკაში ჩართვა .
კახა კუკავა: "კბილაშვილი კორუმპირებულია" / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.2[MFN: 135672 ]
UDC: 347.963 + 32](479.22)
• კუკავა, კახა ("თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მთავარ პროკურატურაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია: კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა: პროკურორები ; პოლიტიკა .
Намталашвили, Габриел
Без визы - на взаимной основе. Планируется новая политика в сфере миграции / Габриел Намталашвили // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Июль. - N27. - С.15[MFN: 135673 ]
• Панджикидзе, Майя (министр МИД Грузии, автор комментария); Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария); Петриашвили, Алекси (госминистр по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры, автор комментария);
ანოტაცია: О миграционной политике Грузии.
სასამართლომ სალომე ზურაბიშვილის სარჩელი არ დააკმაყოფილა / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.2[MFN: 135674 ]
UDC: 342.843.17(479.22)
ანოტაცია: პრეზიდენტობის კანდიდატის ორმაგ მოქალაქეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა: პრეზიდენტობის კანდიდატები .
Оганезова, Миранда
Праздник искусства в Ереване : Возрождение традиции тбилисских салонов / Миранда Оганезова // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Июль. - N27. - С.16[MFN: 135675 ]
ანოტაცია: О мероприятии "Буйство красок в гармонии" в творчестве тбилисских композиторов и художников в Ереване.
თემატიკა: საქართველო-სომხეთის კულტურული ურთიერთობები .
ლებანიძე, ქეთევან
ყოფილი თანამშრომლები ქუთაისის მერიის წინააღმდეგ / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.6[MFN: 135676 ]
UDC: 352.075 + 342.9](479.22)
• ზაქარაშვილი, თეონა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქუთაისის მერიის ყოფილი თანამშრომლების სასამართლო დავის შესახებ მერიის წინააღმდეგ
პერსონალია: ძოწენიძე ამირან (ქუთაისის ყოფილი ვიცე-მერი, ამჟამად მოქმედი ვიცე-გუბერნატორი).
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობა ; ადმინისტრაციუოი სამართალი .
Бетанели, Георгий
Подземные тайники. Очередной громкий скандал / Георгий Бетанели // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Июнь. - N26. - С.13[MFN: 135677 ]
UDC: 342.7 + 623.44(479.22)
• Гарибашвили, Ираклий (министр МВД Грузии, автор комментария); Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: Об обнаружении тайников с оружием, наркотиками и видеозаписями пыток в регионе Самегрело-Земо Сванети.
თემატიკა: ფარული ჩანაწერები ; იარაღები ; ადამიანის უფლებები .
"მას წონაში კლება აღენიშნება და პერიოდულად გულის არითმია აქვს" / შალვა პეტრიაშვილი; სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.7[MFN: 135678 ]
ანოტაცია: შ. პეტრიაშვილის გამოხმაურება ვ. მერაბიშვილის ადვოკატის განცხადებაზე მისი ჯანმრთელობის შესახებ
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, დაკავებული); პეტრიაშვილი შალვა (სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი, კარდიოლოგი).
მოხსენიებული პირები: ჩივიაშვილი გიორგი (ვ.მერაბიშვილის ადვოკატი).
თემატიკა: პატიმრები .
ნიკა გვარამია: "თინა ხიდაშელი "რუსთავი 2-ის" დახურვით იმუქრება. ტელეკომპანიის გენდირექტორი დეპუტატს აფრთხილებს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.3[MFN: 135679 ]
• ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი); გვარამია, ნიკა ("რუსთავი 2-ის" გენდირექტორი);
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13563 | 13564 | 13565 | 13566 | 13567 | 13568 | 13569 | 13570 | 13571 | 13572 | 13573 | შემდეგი » ბოლო »»