საბოტაჟი თუ ძალაუფლების განმტკიცების მცდელობა / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.5[MFN: 135671]
მანჯავიძე, სოსო (უწყებათაშორისb კომისიის წევრი, კომენტარის ავტორი);  აქუბარდია, თეონა ("თავდაცვისა და უსაფრთხოების სამოქალაქო საბჭოს" წევრი, კომენტარის ავტორი);  ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);  კახიშვილი, კახი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამსახურის - სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს-ის) საქმიანობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  საკადრო პლიტიკაში ჩართვა.
კახა კუკავა: "კბილაშვილი კორუმპირებულია" / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.2[MFN: 135672]
UDC:  347.963 + 32](479.22)
კუკავა, კახა ("თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მთავარ პროკურატურაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა:  პროკურორები; პოლიტიკა.
1. Намталашвили, Габриел
Без визы - на взаимной основе. Планируется новая политика в сфере миграции / Габриел Намталашвили // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Июль. - N27. - С.15[MFN: 135673]
UDC:  325(479.22)
Панджикидзе, Майя (министр МИД Грузии, автор комментария);  Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария);  Петриашвили, Алекси (госминистр по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры, автор комментария);
ანოტაცია:  О миграционной политике Грузии.
სასამართლომ სალომე ზურაბიშვილის სარჩელი არ დააკმაყოფილა / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.2[MFN: 135674]
UDC:  342.843.17(479.22)
ანოტაცია:  პრეზიდენტობის კანდიდატის ორმაგ მოქალაქეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პრეზიდენტობის კანდიდატები.
1. Оганезова, Миранда
Праздник искусства в Ереване : Возрождение традиции тбилисских салонов / Миранда Оганезова // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Июль. - N27. - С.16[MFN: 135675]
ანოტაცია:  О мероприятии "Буйство красок в гармонии" в творчестве тбилисских композиторов и художников в Ереване.
თემატიკა:  საქართველო-სომხეთის კულტურული ურთიერთობები.
ყოფილი თანამშრომლები ქუთაისის მერიის წინააღმდეგ / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.6[MFN: 135676]
UDC:  352.075 + 342.9](479.22)
ზაქარაშვილი, თეონა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქუთაისის მერიის ყოფილი თანამშრომლების სასამართლო დავის შესახებ მერიის წინააღმდეგ
პერსონალია:  ძოწენიძე ამირან (ქუთაისის ყოფილი ვიცე-მერი, ამჟამად მოქმედი ვიცე-გუბერნატორი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; ადმინისტრაციუოი სამართალი.
1. Бетанели, Георгий
Подземные тайники. Очередной громкий скандал / Георгий Бетанели // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Июнь. - N26. - С.13[MFN: 135677]
UDC:  342.7 + 623.44(479.22)
Гарибашвили, Ираклий (министр МВД Грузии, автор комментария);  Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Об обнаружении тайников с оружием, наркотиками и видеозаписями пыток в регионе Самегрело-Земо Сванети.
თემატიკა:  ფარული ჩანაწერები; იარაღები; ადამიანის უფლებები.
"მას წონაში კლება აღენიშნება და პერიოდულად გულის არითმია აქვს" / შალვა პეტრიაშვილი; სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.7[MFN: 135678]
ანოტაცია:  შ. პეტრიაშვილის გამოხმაურება ვ. მერაბიშვილის ადვოკატის განცხადებაზე მისი ჯანმრთელობის შესახებ
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, დაკავებული); პეტრიაშვილი შალვა (სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი, კარდიოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  ჩივიაშვილი გიორგი (ვ.მერაბიშვილის ადვოკატი).
ნიკა გვარამია: "თინა ხიდაშელი "რუსთავი 2-ის" დახურვით იმუქრება. ტელეკომპანიის გენდირექტორი დეპუტატს აფრთხილებს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.3[MFN: 135679]
ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი);  გვარამია, ნიკა ("რუსთავი 2-ის" გენდირექტორი);