ანოტაცია: პრეზიდენტობის კანდიდატის ორმაგ მოქალაქეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა: პრეზიდენტობის კანდიდატები .
Праздник искусства в Ереване : Возрождение традиции тбилисских салонов / Миранда Оганезова // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Июль. - N27. - С.16[MFN: 135675 ]
ანოტაცია: О мероприятии "Буйство красок в гармонии" в творчестве тбилисских композиторов и художников в Ереване.
თემატიკა: საქართველო-სომხეთის კულტურული ურთიერთობები .
ყოფილი თანამშრომლები ქუთაისის მერიის წინააღმდეგ / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.6[MFN: 135676 ]
UDC: 352.075 + 342.9](479.22)
• ზაქარაშვილი, თეონა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქუთაისის მერიის ყოფილი თანამშრომლების სასამართლო დავის შესახებ მერიის წინააღმდეგ
პერსონალია: ძოწენიძე ამირან (ქუთაისის ყოფილი ვიცე-მერი, ამჟამად მოქმედი ვიცე-გუბერნატორი).
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობა ; ადმინისტრაციუოი სამართალი .
Бетанели, Георгий
Подземные тайники. Очередной громкий скандал / Георгий Бетанели // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Июнь. - N26. - С.13[MFN: 135677 ]
UDC: 342.7 + 623.44(479.22)
• Гарибашвили, Ираклий (министр МВД Грузии, автор комментария); Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: Об обнаружении тайников с оружием, наркотиками и видеозаписями пыток в регионе Самегрело-Земо Сванети.
თემატიკა: ფარული ჩანაწერები ; იარაღები ; ადამიანის უფლებები .
"მას წონაში კლება აღენიშნება და პერიოდულად გულის არითმია აქვს" / შალვა პეტრიაშვილი; სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 სექტემბერი. - N240. - გვ.7[MFN: 135678 ]
ანოტაცია: შ. პეტრიაშვილის გამოხმაურება ვ. მერაბიშვილის ადვოკატის განცხადებაზე მისი ჯანმრთელობის შესახებ
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, დაკავებული); პეტრიაშვილი შალვა (სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი, კარდიოლოგი).
მოხსენიებული პირები: ჩივიაშვილი გიორგი (ვ.მერაბიშვილის ადვოკატი).
ნიკა გვარამია: "თინა ხიდაშელი "რუსთავი 2-ის" დახურვით იმუქრება. ტელეკომპანიის გენდირექტორი დეპუტატს აფრთხილებს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 7 - 8 სექტემბერი. - N212. - გვ.3[MFN: 135679 ]
• ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი); გვარამია, ნიკა ("რუსთავი 2-ის" გენდირექტორი);