Андроникашвили-Ломидзе, Тина (княгиня, двоюродная сестра Саломеи Андроникашвили)
Соломинкой тебя назвал / Тина Андроникашвили-Ломидзе ; Записал Владимир Саришвили // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 14-20 августа. - N33. - С.7[MFN: 136112 ]
UDC: 929.7(479.22)(092)
ანოტაცია: О княгине, меценате Саломее Андроникашвили
თემატიკა: ქართველი დიდგვაროვნები .
საარჩევნო უბანთან აგიტაცია 500 ლარით დაჯარიმდება / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.3[MFN: 136113 ]
UDC: 342.8(479.22)
• მაისურაძე, თემურ (საპარლმენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი); ტალიური, ლელა (საია-ს იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საარჩევნო კოდექსში შესატან ცვლილებებზე
თემატიკა: საარჩევნო კოდექსი .
გრილი ტურისტული სეზონი ბათუმში. მიუხედავად არახელსაყრელი ამინდისა , აჭარაში უცხოელების სიმრავლე შეინიშნება / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N237. - გვ.5[MFN: 136114 ]
UDC: 338.48-31(479.22)
• გუჯაბიძე, სოფო (აჭარის ტურიზმის სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის კოორდინატორი, კომენტარის ავტორი);
Эбралидзе, Малхаз
Поэт трагической судьбы / Малхаз Эбралидзе // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 14-20 августа. - N33. - С.9[MFN: 136115 ]
ანოტაცია: О жизни и творчестве поэта Мамия Гуриели
ბურჯანაძე ივანიშვილს პოლიტიკაში დარჩენას ურჩევს // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.5[MFN: 136116 ]
UDC: 328.131 + 342.843.17](479.22)
ანოტაცია: პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკიდან წასვლის გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა: პრემიერ-მინისტრები ; პრეზიდენტობის კანდიდატები .
რა საფრთხეს უქმნის ორგანიზმს არასწორი გარუჯვა / მაია აბაიაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.4[MFN: 136117 ]
UDC: 616.5-003.829.6
• ლეონიძე, ცირა (მედიცინის დოქტორი, კომენტარის ავტორი); არველაძე, გიორგი (დერმატო-ვენეროლოგი, კომენატრის ავტორი);
ანოტაცია: არასწორი გარუჯვის საფრთხეების შესახებ
თემატიკა: გარუჯვა .
კომპანია "არტესი" პრეზიდენტის რეზიდენციას აღარ ააშენებს / სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N237. - გვ.6[MFN: 136118 ]
UDC: 69 + 334.722](479.22)
• ალავიძე, მალხაზ (კომპანია "არტესის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი); კაკაბაძე, ირაკლი (პუბლიცისტი, კომენტარის ავტორი); მურღულია, შოთა (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: კომპანია "არტესისთვის" ათონელის ქუჩაზე მდებარე მშენებლობასთან დაკავშირებული ხელშეკრულების გაწყვეტის მიზეზები რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ
ორგანიზაცია: არტესი , სამშენებლო კომპანია.
თემატიკა: მშენებლობა ; ბიზნესკომპანიები .
ივანიშვილი, ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი)
"ერთ ფაქტს გეტყვით...შეიძლება არც ღირს გახმაურება, მაგრამ ჩანს პოლიტიკოსი ვერ გავხდი" : ინტერვიუ / ბიძინა ივანიშვილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.6[MFN: 136119 ]
UDC: 32 + 324 + 33](479.22)
ანოტაცია: საპრეზიდენტო არჩევნებისა და ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა: პოლიტიკა ; არჩევნები ; ეკონომიკა .
ლილუაშვილი, დავით (უფლებადამცველი)
დავით ლილუაშვილი: "დრაკონული კანონების მიღებისთვის დეპუტატები უნდა დავსაჯოთ" : ინტერვიუ / დ. ლილუაშვილი ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 14 - 15 სექტემბერი. - N218. - გვ.7[MFN: 136120 ]
UDC: 328.1 + 35.08](479.22)
ანოტაცია: დამნაშავე პროკურორებისა და მოსამართლეების და საზოგადოებაში არსებული უკმაყოფილების შესახებ ხელისუფლების მიმართ
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ბრალდებული); მერაბიშვილი ვანო (ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი, ბრალდებული).
თემატიკა: ხელისუფლება ; ყოფილი მაღალჩინოსნები .
Джорбенадзе, Ирина
Музейный персонаж. И только / Ирина Джорбенадзе // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 7-13 августа. - N32. - С.1[MFN: 136121 ]
UDC: 725.94(479.22) + 929(47+57)
• Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария); Бокерия, Гига (секретарь Совета национальной безопасности Грузии, автор комментария); Одишария, Гурам (министр культуры и охраны памятников Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: Комментарий политиков по поводу возвращения памятника И. Сталину в Гори
თემატიკა: ძეგლები ; ისტორიული პირები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13608 | 13609 | 13610 | 13611 | 13612 | 13613 | 13614 | 13615 | 13616 | 13617 | 13618 | შემდეგი » ბოლო »»