• ალავიძე, მალხაზ (კომპანია "არტესის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი); კაკაბაძე, ირაკლი (პუბლიცისტი, კომენტარის ავტორი); მურღულია, შოთა (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: კომპანია "არტესისთვის" ათონელის ქუჩაზე მდებარე მშენებლობასთან დაკავშირებული ხელშეკრულების გაწყვეტის მიზეზები რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ
"ერთ ფაქტს გეტყვით...შეიძლება არც ღირს გახმაურება, მაგრამ ჩანს პოლიტიკოსი ვერ გავხდი" : ინტერვიუ / ბიძინა ივანიშვილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.6[MFN: 136119]
დავით ლილუაშვილი: "დრაკონული კანონების მიღებისთვის დეპუტატები უნდა დავსაჯოთ" : ინტერვიუ / დ. ლილუაშვილი ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 14 - 15 სექტემბერი. - N218. - გვ.7[MFN: 136120]
• Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария); Бокерия, Гига (секретарь Совета национальной безопасности Грузии, автор комментария); Одишария, Гурам (министр культуры и охраны памятников Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: Комментарий политиков по поводу возвращения памятника И. Сталину в Гори
• ვოლსკი, გიორგი (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი, კომენტარის ავტორი); მალაშხია, შოთა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); კანაშვილი, გიორგი ("კავკასიური სახლის" აღმასრულებელი დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ხოშტარია, ელენე (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთის მიერ საზღვრის გადმოწევისა და ახალი ნაგებობების აშენების შესახებ სოფელ დიცში (გორის რაიონი)