1. "ინტერპრესნიუსი"
ბურჯანაძე ივანიშვილს პოლიტიკაში დარჩენას ურჩევს // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.5[MFN: 136116]
UDC:  328.131 + 342.843.17](479.22)
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკიდან წასვლის გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
1. აბაიაძე, მაია
რა საფრთხეს უქმნის ორგანიზმს არასწორი გარუჯვა / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.4[MFN: 136117]
UDC:  616.5-003.829.6
ლეონიძე, ცირა (მედიცინის დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  არველაძე, გიორგი (დერმატო-ვენეროლოგი, კომენატრის ავტორი);
ანოტაცია:  არასწორი გარუჯვის საფრთხეების შესახებ
თემატიკა:  გარუჯვა.
1. აბულაძე, სალომე
კომპანია "არტესი" პრეზიდენტის რეზიდენციას აღარ ააშენებს / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N237. - გვ.6[MFN: 136118]
UDC:  69 + 334.722](479.22)
ალავიძე, მალხაზ (კომპანია "არტესის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  კაკაბაძე, ირაკლი (პუბლიცისტი, კომენტარის ავტორი);  მურღულია, შოთა (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  კომპანია "არტესისთვის" ათონელის ქუჩაზე მდებარე მშენებლობასთან დაკავშირებული ხელშეკრულების გაწყვეტის მიზეზები რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ
ორგანიზაცია:  არტესი, სამშენებლო კომპანია.
თემატიკა:  მშენებლობა; ბიზნესკომპანიები.
1. ივანიშვილი, ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი)
"ერთ ფაქტს გეტყვით...შეიძლება არც ღირს გახმაურება, მაგრამ ჩანს პოლიტიკოსი ვერ გავხდი" : ინტერვიუ / ბიძინა ივანიშვილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.6[MFN: 136119]
UDC:  32 + 324 + 33](479.22)
ანოტაცია:  საპრეზიდენტო არჩევნებისა და ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; არჩევნები; ეკონომიკა.
1. ლილუაშვილი, დავით (უფლებადამცველი)
დავით ლილუაშვილი: "დრაკონული კანონების მიღებისთვის დეპუტატები უნდა დავსაჯოთ" : ინტერვიუ / დ. ლილუაშვილი ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 14 - 15 სექტემბერი. - N218. - გვ.7[MFN: 136120]
UDC:  328.1 + 35.08](479.22)
ანოტაცია:  დამნაშავე პროკურორებისა და მოსამართლეების და საზოგადოებაში არსებული უკმაყოფილების შესახებ ხელისუფლების მიმართ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ბრალდებული); მერაბიშვილი ვანო (ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი, ბრალდებული).
თემატიკა:  ხელისუფლება; ყოფილი მაღალჩინოსნები.
1. Джорбенадзе, Ирина
Музейный персонаж. И только / Ирина Джорбенадзе // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 7-13 августа. - N32. - С.1[MFN: 136121]
UDC:  725.94(479.22) + 929(47+57)
Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);  Бокерия, Гига (секретарь Совета национальной безопасности Грузии, автор комментария);  Одишария, Гурам (министр культуры и охраны памятников Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Комментарий политиков по поводу возвращения памятника И. Сталину в Гори
თემატიკა:  ძეგლები; ისტორიული პირები.
1. "ინტერპრსნიუსი"
სალომე ზურაბიშვილის ინტერესებს საია დაიცავს // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.6[MFN: 136122]
UDC:  32 + 324](479.22)