მიხეილ მაჭავარიანმა ბელადის ძეგლს ესროლა : ინტერვიუ / ზ. მაჩაიძე ; ესაუბრა ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 21 აგვისტო-4 სექტემბერი. - N31. - გვ.10,11[MFN: 136375]
UDC:  351.74(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ შს პოლკოვნიკთან 70-იანი წლების მილიციის მუშაკის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (მილიციის უფროსი ლეიტენანტი).
თემატიკა:  მილიცია.
1. Евразийская мечта // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 18-24 сентября. - N38. - С.1[MFN: 136376]
UDC:  327(479.22) + 341.217(4)
Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария);  Иванишвили, Бидзина (премьер-министр Грузии, автор комментария);  Ильвес, Томас Хендрик (президент Эстонии, автор комментария);
ანოტაცია:  Об отношении Грузии к Евросоюзу
თემატიკა:  საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები.
1. გოცირიძე, მარი
ამერიკული რესტორნების ქსელმა "ვენდიმ" სტარტი საქართველოში "ვისოლ ჯგუფთან" ერთად აიღო / მარი გოცირიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 17 სექტემბერი. - N248. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N36. - გვ.9[MFN: 136377]
UDC:  640.433(479.22:73)
ფხაკაძე, სოსო ("ვისოლ ჯგუფის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ვან ლიგტენი, დარელ ("ვენდის" საერთაშორისო პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ნორლანდი, რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ვენდის" სწრაფი კვების პირველი რესტორნის გახსნის შესახებ
თემატიკა:  სწრაფი კვების რესტორნები.
1. ლორთქიფანიძე, დიმიტრი
ქართული საზოგადოების ნდობის მანდატი მოქმედებს მხოლოდ საპრეზიდენტო არჩევნებამდე : ინტერვიუ / დ. ლორთქიფანიძე ; ესაუბრა ქ. ხომერიკი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 21 აგვისტო-4 სექტემბერი. - N31. - გვ.11[MFN: 136378]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადამიანის უფლებადამცველთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
1. Открытие новой гидроэлектростанции // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 18-24 сентября. - N38. - С.2[MFN: 136379]
UDC:  621.311.21 + 69(479.22)
ანოტაცია:  О закладке строительства новой ГЭС в Аджарии на реке Ачарисцкали "Шуахеви Гэс"
პერსონალია:  Иванишвили Бидзина (премьер-министр Грузии); Каладзе Каха (министр энергетики Грузии); Квирикашвили Георгий (министр экономики Грузии).
თემატიკა:  ჰესები; მშენებლობა.
1. ელიზბარ[დიაკონიძე] (დიაკონი)
ახალი ძალა უნდა გამოვიდეს ასპარეზზე, რომელიც რადიკალურად და ძირეულად შეცვლის ვითარებას : ინტერვიუ / ე. დიაკონიძე ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 21 აგვისტო-4 სექტემბერი. - N31. - გვ.12[MFN: 136380]