• ლომჯარია, ნინო ("სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიული საზოგადოების" აღმასრულებელი დირექტორი);
ანოტაცია: "სამართლიანი არჩევნების" მიერ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მუნიციპალიტეტებში განვითარებული მოვლენების მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიშის წარდგენასთან დაკავშირებით
შალვა ხაჭაპურიძე: ივანიშვილმა ხალხს უქხრა, მარგველაშვილი მე მჭირდებაო : ინტერვიუ / შ. ხაჭაპურიძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 21-22 სექტემბერი. - N224. - გვ.2[MFN: 136678]
დროა, რეალობას თვალი გავუსწოროთ. ღია წერილი საფეხბურთო საზოგადოებას / ნიაზ ჯეირანაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 სექტემბერი. - N349. - გვ.11[MFN: 136679]
შინაარსი: ღვთისსახელავ; ყანისგულს ერთი ყაყაჩო; მე დგნალის ხე ვარ; შენ როცა წახვალ; სათოვლიები; დრო მოვა; ხახვის ფურცლები; გაზაფხულს რომ არ ეგონოს...; რა მდიდრები ვართ; ვინ დავაჯერო, რომ საყიდელიც არაფერია; მაპატიეთ; დაფარვა; ბაბუაწვერას სამყარო
სასოფლო მიწისთვის სტატუსის შეცვლა 2014 წლამდე შეუძლებელი იქნება / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი. - N202. - გვ.7[MFN: 136683]
• აგულაშვილი, გიგლა (პარლამენტის აგრარული კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ტყემალაძე, ზურაბ (დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); კოღუაშვილი, პაატა (ექსპერტი სოფლის მეურნეობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);