1. პირველი SAMSUNGNOTE 3 უკვე საქართველოშია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 სექტემბერი. - N349. - გვ.9[MFN: 136676]
ლურსმანაშვილი, შოთა ("სამსუნგის" მობილური და IT მოწყობილობების გაყიდვის მენეჯერი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მობილურის ახალი მოდელის - SUMSUNG GALAXY NOTE 3-ის პირველი ეგზმპლარის შემოტანის შესახებ საქართველოში
"სამართლიანი არჩევნები" ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმას ითხოვს / ბესო კუნელაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 სექტემბერი. - N349. - გვ.11[MFN: 136677]
UDC:  352.075-047.36(479.22)
ლომჯარია, ნინო ("სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიული საზოგადოების" აღმასრულებელი დირექტორი);
ანოტაცია:  "სამართლიანი არჩევნების" მიერ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მუნიციპალიტეტებში განვითარებული მოვლენების მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიშის წარდგენასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  სამართლიანი არჩენები, არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  თვითმმართველობები; მონიტორინგი.
საკვანძო სიტყვები:  საკადრო ცვლილებები.
1. ხაჭაპურიძე, ხალვა (ადვოკატი)
შალვა ხაჭაპურიძე: ივანიშვილმა ხალხს უქხრა, მარგველაშვილი მე მჭირდებაო : ინტერვიუ / შ. ხაჭაპურიძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 21-22 სექტემბერი. - N224. - გვ.2[MFN: 136678]
ანოტაცია:  წინასაარჩევნო პერიოდის შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  წინაჩსაარჩევნო პეროიდი.
1. ჯეირანაშვილი, ნიაზ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი)
დროა, რეალობას თვალი გავუსწოროთ. ღია წერილი საფეხბურთო საზოგადოებას / ნიაზ ჯეირანაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 სექტემბერი. - N349. - გვ.11[MFN: 136679]
ანოტაცია:  ქართულ ფეხბურთში არსებული ვითარების შესახებ
"ახალი მემარჯვენეების" საპრეზიდენტო ნეიტრალიტეტი / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი. - N202. - გვ.6[MFN: 136680]
ჩიხრაძე, ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" დამოკიდებულება საარჩევნო კამპანიისადმი
თემატიკა:  არჩევნები; პოლიტიკური პარტიები.
1. წიკლაური, მარიამ
[ლექსები] / მარიამ წიკლაური // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 2 აგვისტო-5 სექტემბერი. - N102. - გვ.1,4-5[MFN: 136681]
შინაარსი:  ღვთისსახელავ; ყანისგულს ერთი ყაყაჩო; მე დგნალის ხე ვარ; შენ როცა წახვალ; სათოვლიები; დრო მოვა; ხახვის ფურცლები; გაზაფხულს რომ არ ეგონოს...; რა მდიდრები ვართ; ვინ დავაჯერო, რომ საყიდელიც არაფერია; მაპატიეთ; დაფარვა; ბაბუაწვერას სამყარო
"ჯეოსელის" იასამნისფერი სანაპირო ბათუმის ბულვარში / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი. - N202. - გვ.6[MFN: 136682]
UDC:  621.395 + 334.7](479.22)
როდონაია, თამარ (კომპანია "ჯეოსელის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  კურცხალია, თამთა (მარკეტინგის სპეციალისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  დასვენებისა და გართობისათვის სანაპიროს მოწყობის შესახებ ბათუმში
ორგანიზაცია:  "ჯეოსელი", ფიჭური კავშირგაბმულობის კომპანია.
სასოფლო მიწისთვის სტატუსის შეცვლა 2014 წლამდე შეუძლებელი იქნება / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი. - N202. - გვ.7[MFN: 136683]
UDC:  332.22(479.22)
აგულაშვილი, გიგლა (პარლამენტის აგრარული კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ტყემალაძე, ზურაბ (დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  კოღუაშვილი, პაატა (ექსპერტი სოფლის მეურნეობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწისთვის სტატუსის შეცვლის შეჩერების შესახებ
თემატიკა:  მიწის საკუთრებაში გადაცემა.
1. კაუშიკი, პრაკაშ (AECOM-ის წარმომადგენელი საქართველოში)
ემ კვადრატი იპოდრომთან კომპლექსის მშენეობლობის ხარისხს საერთაშორისო კომპანია AECOM-ი აკონტროლებს : ინტერვიუ / პრაკაშ კაუშიკი ; მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი. - N202. - გვ.7[MFN: 136684]
UDC:  69 + 005.6](479.22)
ანოტაცია:  ამერიკული სამშენებლო-საინჟინრო კომპანია AECOM-ის საქმიანობაზე
თემატიკა:  მშენებლობა; ხარისხის კონტროლი.
1. რუხაძე, რუსუდან
თავიკაცი : [მოთხრობოა] / რუსუდან რუხაძე // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 2 აგვისტო-5 სექტემბერი. - N102. - გვ.2-3[MFN: 136685]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13664 | 13665 | 13666 | 13667 | 13668 | 13669 | 13670 | 13671 | 13672 | 13673 | 13674 |  შემდეგი »  ბოლო »»