• ცაბაძე, სოსო (კომპანია RMG-ის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი); ლომიტაშვილი, დავით (კულტურის სამინისტროში შექმნილი სპეციალური კომისიის წევრი, კომენტარის ავტორი); ღამბაშიძე, ირინა (საყდრისის არქეოლოგიური ექსპედიციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); მიზანდარი, მარინა (კულტურის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ბოლნისის რაიონის დაბა საყდრისთან მდებარე საყდრისი-ყაჩაღიანის არქეოლოგიური ობიექტის ირგვლივ შექმნილი პრობლემების შესახებ
"რამდენიმე დეპუტატმა თავისი ახლობლები დაასაქმა". დედაქალაქის საკრებულოს უმრავლესობის წევრები საკრებულოს აპარატში შემცირებასთან დაკავშირებით ურთიერთგამომრიცხავ ცნობებს ავრცელებენ / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.1-2[MFN: 136914]
• შოშიაშვილი, თამაზ (თბილისის საკრებულოს "ნაციონალური მოძრაობა - განახლებული თბილისის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ფიცხელაური, გიორგი (თბილისის საკრებულოს აპარატის უფროსი, კომენტარის ავტორი); გაჩეჩილაძე, ზურაბ (თბილისის საკრებულოს აპარატის განათლებისა და კულტურის კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ქავთარაძე, მიხეილ (თბილისის საკრებულოს აპარატის სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ზუმბაძე, გულიკო (თბილისის საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნება - თბილისელების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თბილისის საკრებულოს აპარატიდან თანამშრომლების გათავისუფლების მიზეზები
"ცენტრ პოინტის" ბედს კიდევ რამდენიმე სამშენებლო კომპანია გაიზიარებს / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.1. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N37. - გვ.8[MFN: 136915]
თუ მთავრობა უკან დაიხევს, ეს იმას ნიშნავს, რომ იგი გაწირავს ქვეყნის განვითარების იდეას : ინტერვიუ / გ. ჟორჟოლიანი ; მოამზადა მ. ტორაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 28 ივნისი. - N9. - გვ.6[MFN: 136917]
ირინა სარიშვილი: "ბურჯანაძისთვის ჟვანიას მკვლელობის საქმე მახეა" : ინტერვიუ / ი. სარიშვილი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი. - N227. - გვ.4[MFN: 136918]
ვინ დაჭრა გირგვლიანის საქმეში ბრალდებული დავით ჩხიტუნიძე? პატიმარი, რომელმაც ჩხიტუნიძის წინააღმდეგ კომპრომატები გამოაქვეყნა, გარანტიებს ითხოვს / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისის, 2013. - 26 აგვისტო. - N34. - გვ.10-11[MFN: 136919]
პაპავა, ლადო (აკადემიკოსი, თსუ-ის რექტორობის კანდიდატი)
არსებობს თუ არა რეალური ნება უნივერსიტეტის ავტონომიურობისა. არჩევანი/არადანის ზღვარზე : ინტერვიუ / ლ. პაპავა ; ჩაიწერა ნ. კაკულიამ // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 28 ივნისი. - N9. - გვ.1, 7, 10[MFN: 136920]