"რამდენიმე დეპუტატმა თავისი ახლობლები დაასაქმა". დედაქალაქის საკრებულოს უმრავლესობის წევრები საკრებულოს აპარატში შემცირებასთან დაკავშირებით ურთიერთგამომრიცხავ ცნობებს ავრცელებენ / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.1-2[MFN: 136914]
UDC:  352.075.1 + 005.956](479.22)
შოშიაშვილი, თამაზ (თბილისის საკრებულოს "ნაციონალური მოძრაობა - განახლებული თბილისის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ფიცხელაური, გიორგი (თბილისის საკრებულოს აპარატის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  გაჩეჩილაძე, ზურაბ (თბილისის საკრებულოს აპარატის განათლებისა და კულტურის კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ქავთარაძე, მიხეილ (თბილისის საკრებულოს აპარატის სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ზუმბაძე, გულიკო (თბილისის საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნება - თბილისელების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისის საკრებულოს აპარატიდან თანამშრომლების გათავისუფლების მიზეზები
თემატიკა:  საკრებულოები; სამსახურიდან გათავისუფლება.
"ცენტრ პოინტის" ბედს კიდევ რამდენიმე სამშენებლო კომპანია გაიზიარებს / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.1. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N37. - გვ.8[MFN: 136915]
UDC:  334.722 + 343.102](479.22)
ალაფიშვილი, ლევან (იურისტი, კომენტარის ავტორი);  ვარდოსანიძე, ლადო (ურბანისტი, კომენტარის ავტორი);  ჩხენკელი, მერაბ (ექსპერტი სამშენებლო საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სამშენებლო კომპანია "ცენტრ პოინტის" თაღლითური სქემის გაშიფვრისა და კომპანიის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის შესახებ
ორგანიზაცია:  ცენტრ პოინტი, სამშენებლო კომპანია.
თემატიკა:  ბიზნესკომპანიები; გამოძიება.
ცაგერთან 2800 წლის წინანდელი მეტალურგიის ნარჩენები აღმოაჩინეს / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი. - N256. - გვ.11[MFN: 136916]
სულავა, ნინო (არქეოლოგი, ეროვნული მუზეუმის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სოფელ დეხვირთან (ცაგერი) ძველი წელთაღრიცხვით მე-8-მე-7 საუკუნეების მეტალურგიული ნარჩენების აღმოჩენის შესახებ
თემატიკა:  არქეოლოგიური ძეგლები.
საკვანძო სიტყვები:  ნასახლარი; სამაროვანი.
1. ჟორჟოლიანი, გია (თსუ-ის პროფესორი, პარლამენტის წევრი)
UDC:  378(094.5) + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  "უმაღლესი განათლების შესახებ" კანონში შესტან ცვლილებებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; კანონები; პარლამენტის წევრები.
1. სარიშვილი, ირინა (პოლიტიკოსი)
ანოტაცია:  წინა საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდის პროგნოზები და შეფასებები
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
UDC:  343.102(479.22)
ანოტაცია:  სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ალავიძე გია (პატიმარი, ყოფილი გამომძიებელი); ჩხიტუნიძე დავით (იუსტიციის სამინისტროს ყოფილი მაღალჩინოსანი).
თემატიკა:  გამოძიება.
1. პაპავა, ლადო (აკადემიკოსი, თსუ-ის რექტორობის კანდიდატი)
UDC:  001 + 330(092)(479.22)
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები; ეკონომისტები.