1. ჟორჟოლიანი, გია (თსუ-ის პროფესორი, პარლამენტის წევრი)
UDC:  378(094.5) + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  "უმაღლესი განათლების შესახებ" კანონში შესტან ცვლილებებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; კანონები; პარლამენტის წევრები.
1. სარიშვილი, ირინა (პოლიტიკოსი)
UDC:  32 + 342.843.17](479.22)
ანოტაცია:  წინა საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდის პროგნოზები და შეფასებები
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
UDC:  343.102(479.22)
ანოტაცია:  სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ალავიძე გია (პატიმარი, ყოფილი გამომძიებელი); ჩხიტუნიძე დავით (იუსტიციის სამინისტროს ყოფილი მაღალჩინოსანი).
თემატიკა:  გამოძიება.
1. პაპავა, ლადო (აკადემიკოსი, თსუ-ის რექტორობის კანდიდატი)
UDC:  001 + 330(092)(479.22)
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები; ეკონომისტები.
თუ ვადაგასული და უვარგისი კვების პროდუქტი იყიდეთ / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.3[MFN: 136924]
UDC:  351.773.1 + 366.54 + 340.130.53](479.22)
ქურდოვანიძე, გიგა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  კოიძე, მადონა (საქართველოს მომხმარებელთა ფედერაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ლაფანაშვილი, ნინო (მომხმარებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ საქართველოს დედაქალაქსა და რეგიონებში ვადაგასული და უხარისხო საკვების რეალიზაციის ფაქტების გამოვლენისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ კანონის მიღების აუცილებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სურსათის კონტროლი; მომხმარებელთა უფლებები; კანონმდებლობა.
ფანჯიკიძე საერთაშორისო ორგანიზაციებს დახმარებისთვის მიმართავს / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი. - N227. - გვ.5[MFN: 136925]
ფანჯიკიძე, მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საოკუპაციო ჯარის უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით
აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი კრემლის "რუხ კარდინალს" ჩააბარეს / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.4[MFN: 136926]
UDC:  35.08(470) + 323.173(479.22:479.224:479.225)
მჭედლიშვილი, ირაკლი (კონფლიქტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ყოლბაია, ვახტანგ (აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  დავითაია, პაატა ("ევროპელი დემოკრატების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის მიერ ვლადისლავ სურკოვის დანიშვნის შესახებ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საკითხებში რუსეთის პრეზიდენტის მრჩევლად
თემატიკა:  სახელმწიფო მოხელეები; ოკუპირებული ტერიტორიები.