[ამერიკის ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის "ენ-დი-აის" მიერ ჩატარებული საზოგადოებრივი აზრის კვლელვის შედეგების სანდოობასთან დაკავშირებით] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.2[MFN: 136921]
UDC:  303.4(479.22)
ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ნასარიძე, გიგა (ა/ო "არ იყიდება საქართველო" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ბექაური, ქეთი (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  მიშველაძე, რეზო (მწერალი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სოციოლოგიური კვლევები.
ზაქარეიშვილი: "ადრე უკანონოდ აშენებული ნაგებობების დანგრევას არავინ აპირებს" / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.3[MFN: 136922]
UDC:  28-523.4(479.22)
ნაკაიძე, ტარიელ (საქართველოს მუსლიმთა კავშირის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ზაქარეიშვილი, პაატა (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სოფელ ჭელას მინარეთის დემონტაჟის საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  რელიგიური ნაგებობები.
1. ნადირაძე, მარიამ
ნინო ბურჯანაძეს სისხლის სამართლის პასუხისგებაში გადასცემენ? რა ეტაპზეა 26 მაისის დარბევის გამოძიება / მ. ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისის, 2013. - 26 აგვისტო. - N34. - გვ.12-13[MFN: 136923]
UDC:  323.233 + 343.102](479.22)
ამირეჯიბი, ლაშა ("სახალხო კრების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  ბრეგაძე, სანდრო (მოძრაობა "ეროვნულების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  ობგაიძე, შალვა (საავტომობილო ფედერაციის ყოფილი პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი).
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; გამოძიება.
თუ ვადაგასული და უვარგისი კვების პროდუქტი იყიდეთ / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.3[MFN: 136924]
UDC:  351.773.1 + 366.54 + 340.130.53](479.22)
ქურდოვანიძე, გიგა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  კოიძე, მადონა (საქართველოს მომხმარებელთა ფედერაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ლაფანაშვილი, ნინო (მომხმარებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ საქართველოს დედაქალაქსა და რეგიონებში ვადაგასული და უხარისხო საკვების რეალიზაციის ფაქტების გამოვლენისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ კანონის მიღების აუცილებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სურსათის კონტროლი; მომხმარებელთა უფლებები; კანონმდებლობა.
ფანჯიკიძე საერთაშორისო ორგანიზაციებს დახმარებისთვის მიმართავს / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი. - N227. - გვ.5[MFN: 136925]
UDC:  327(479.22:479.225)
ფანჯიკიძე, მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საოკუპაციო ჯარის უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით
აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი კრემლის "რუხ კარდინალს" ჩააბარეს / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 სექტემბერი. - N255. - გვ.4[MFN: 136926]
UDC:  35.08(470) + 323.173(479.22:479.224:479.225)
მჭედლიშვილი, ირაკლი (კონფლიქტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ყოლბაია, ვახტანგ (აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  დავითაია, პაატა ("ევროპელი დემოკრატების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის მიერ ვლადისლავ სურკოვის დანიშვნის შესახებ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საკითხებში რუსეთის პრეზიდენტის მრჩევლად
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  სახელმწიფო მოხელეები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
1. ბერძენიშვილი, ლევან (პარლამენტის წევრი)
არავითარი ვადამდელი არჩევნები არ იქნება : ინტერვიუ / ლ. ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ხათუნა მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისის, 2013. - 26 აგვისტო. - N34. - გვ.14-16[MFN: 136927]
UDC:  323 + 324(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
1. გიორგხელიძე, დემურ (ანალიტიკოსი)
დემურ გიორხელიძე: "კერძო გამსესხებლები მაღალჩინოსნები არიან" : ინტერვიუ / დ. გიორხელიძე ; ესაუბრა თ. ნინიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი. - N227. - გვ.6[MFN: 136928]
UDC:  336.713(479.22)
ანოტაცია:  კერძო ბანკებისა იპოთეკარების პრობლემის შესახებ
თემატიკა:  ბანკები.
1. ვეფხვაძე, ლევან (ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი)
ლევან ვეფხვაძე: "მთავარია საზოგადოებამ, სააკაშვილის მსგავსად, ბიძინა ივანიშვილსაც არ აღმოუჩინოს არაჯანსაღი მხარდაჭერა, რის შედეგადაც პრეზიდენტი უმართავი გახდა!" : ინტერვიუ / ლევან ვეფხვაძე ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 18-19 სექტემბერი. - N95(851). - გვ.8[MFN: 136929]
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
დავით სერგეენკო: "ქართული ჯანდაცვა სისტემა არ არის" / მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი. - N227. - გვ.7[MFN: 136930]
UDC:  614.2 + 338.242.4.025.88](479.22)
სერგეენკო, დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ჯანდაცვაში მიმდინარე საავადმყოფოების პრივატიზაციის შესახებ
თემატიკა:  ჯანდაცვა; პრივატიზაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13688 | 13689 | 13690 | 13691 | 13692 | 13693 | 13694 | 13695 | 13696 | 13697 | 13698 |  შემდეგი »  ბოლო »»