წინააღმდეგობების შავი ზღვა. ქარიშხალი ჭიქაში თუ გეოპოლიტიკური გადატრიალება // ვერსია . - თბ., 2009. - 3-5 აპრილი. - N39(247). - გვ.3[MFN: 13725 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კვირაია შოთა (შს ყოფილი მინისტრი); კარტერაითი ჯეიმს (აშშ-ს გაერთიანებული შტაბების უფროსის მოადგილე, გენერალი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი); ტიმოშჩენკო იულია (უკრაინის პრემიერი); პუტინი ვლადიმერი (რუსეთის პრემიერი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: ესენგე ; როსბალტი ; კრასნაია ზვეზდა ; ნატო ; ამერიკული დახურული ბაზა "მანა" .
გეოგ.დასახელება: აფხაზეთი ; სამაჩაბლო ; კავკასია ; შავი ზღვის აუზი ; აშშ ; ბათუმი ; უკრაინა ; სევასტოპოლი ; რუსეთი ; თურქეთი ; ფოთი ; საქართველო ; ყირგიზეთი ; ლონდონი .
თემატიკა: პოლიტიკა ; ადამიანის უფლებების დარღვევა .
საკვანძო სიტყვები: დიალოგი ; ტერიტორიების დაკარგვა ; ავიამზიდი "ნახიმოვი" ; ამერიკული ფლოტი ; გაზის სატრანზიტო ხელშეკრულება ; საპრეზიდენტო არჩევნები ; ობამა-მედვედევის შეხვედრა ; სამხედრო ფრეგატი "USS KLARKING" .