ანოტაცია:  ღია წერილი მიხეილ სააკაშვილს
"Первая любовь" в Тбилисской консерватории // Свободная Грузия. - Тбилиси, 2009. - 4 апреля. - N23-24. - с.12[MFN: 13731]
ანოტაცია:  Премьера оперы композитора Отара Тактакишвили "Первая любовь" в Оперной студии Тбилисской консерватории
თემატიკა:  ქართული ოპერა; ქართული სპექტაკლები.
პატიმრები ავტორიტეტების შუამდგომლობით გათავისუფლდებიან. ხელშეკრულების დარღვევა კი ფინანსურად დაისჯება // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 30 მარტი. - N81. - გვ.6[MFN: 13732]
ფოტოები:  დიმიტრი შაშკინი
ანოტაცია:  სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრის ახალი ინიციატივა პატიმრების გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი).
თემატიკა:  რეფორმები სასჯელაღსრულების სისტემაში; პატიმრების გათავისუფლება.
"Синий апрель" от Тамар Чеишвили // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 4 апреля. - N23-24. - С.12[MFN: 13733]
ანოტაცია:  Выставка работ мастера гобелена в галерее "Рацио"
თემატიკა:  დეკორატიული ხელოვნება.
საკვანძო სიტყვები:  гобелен.
9 აპრილიდან 25 000 პატიმარი შიმშილობას იწყებს! ლალი აფციაური: "300 000 კაცს ფიზიკურად ვერ დაიჭერენ, აქცენტი, ალბათ, ლიდერებსა და გამოკვეთის აქტივისტებზე გაკეთდება, საშუალოდ 200-300 კაცი იქნება აყვანილი" : ინტერვიუ / ლალი აფციაური ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 3-5 აპრილი. - N39(247). - გვ.3,7[MFN: 13734]
ფოტოები:  ლალი აფციაური
ორგანიზაცია:  ალდაგი; გლდანის მერვე საპყრობილე; ქუთაისის მეორე საპყრობილე.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო გადატრიალება; ვიდეომასალა; 9 აპრილი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1369 | 1370 | 1371 | 1372 | 1373 | 1374 | 1375 | 1376 | 1377 | 1378 | 1379 |  შემდეგი »  ბოლო »»