კოტე კუბლაშვილი: "მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადით არჩევა დაუშვებელია" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 28-29 სექტემბერი. - N230. - გვ.4[MFN: 137291]
კუბლაშვილი, კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ნორლანდი, რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);  წულუკიანი, თეა (იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სასამართლო რეფორმის განხორციელების შესახებ
ახალგორში ოსური პასპორტის მსურველებისგან საქართველოს მოქალაქეობაზე უარს მოითხოვენ / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 სექტემბერი. - N258. - გვ.2[MFN: 137292]
UDC:  351.755.61(479.22:479.225)
კანაშვილი, გიორგი ("კავკასიური სახლის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ოსური პასპორტების გაცემის პროცესის შესახებ ახალგორში
თემატიკა:  პასპორტები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
ნანა კაკაბაძე: "პროკურატურა სასაცილო მდგომარეობაშია" ხელისუფლებას სამართლიანობის აღდგენა არ უნდა : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 28-29 სექტემბერი. - N230. - გვ.5[MFN: 137293]
UDC:  328.131 + 347.963](479.22)
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრისა და ექსპერტების შეხვედრის დადებითი და უარყოფითი მხერეების შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; პროკურორები.
1. უგულავა, თეკლა ("ეკივოკის" მონაწილე)
როგორ ატყუებენ ოჯახის წევრებს "ეკივოკის" ტყუპი : ინტერვიუ / თეკლა და ცისანა უგულავები ; ესაუბრა თეკლა ტუღუში // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.26[MFN: 137294]
UDC:  316.3-053.2 + 654.197](479.22)
უგულავა, ცისანა ("ეკივოკის" მონაწილე);
თემატიკა:  ბავშვები; ტელეგადაცემები.
1. არველაძე, არჩილ (ფეხბურთელი)
"ხიზანიშვილს პირადად ვუთხარი, რომ არაპროფესიონალურად მოიქცა" : ინტერვიუ / არჩილ არველაძე ; ესაუბრა რატი შელეგია // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.27[MFN: 137295]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ფეხბურთელთან.
პერსონალია:  ხიზანიშვილი ზურაბ (ფეხბურთელი).
გაწევ-გამოწევა თბილისის საკრებულოში. გიორგი ნემსაძე და მამუკა გუგეშაშვილი ირაკლი შიხიაშვილმა გააშველა / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 28-29 სექტემბერი. - N230. - გვ.6[MFN: 137296]
პერსონალია:  გუგეშაშვილი მამუკა ("ნაციონალური მოძრაობა-ჩვენი ქალაქის" წევრი); ნემსაძე გიორგი ("ქართული ოცნება-თბილისის" წევრი).
1. გოგიჩაიშვილი, ნანუკა (მოდელი)
"ჭამის დროს ნანუკა კი არა, მამუკა ვარ" : ინტერვიუ / ნანუკა გოგიჩაიშვილი ; ესაუბრა თამარ ბოჭორიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.30[MFN: 137297]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მოდელთან.
1. შალვაშვილი, თამუნა (პიანისტი)
უსინათლო პიანისტი : ინტერვიუ / თამუნა შალვაშვილი ; ესაუბრა მაკა ქობალია // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.31[MFN: 137298]
UDC:  786.2-083.94](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პიანისტთან.
თემატიკა:  პიანისტები; უსინათლოები.
ოკუპაციის 1 კილომეტრი ბაქო-სუფსის მილსადენამდე / თამთა ვისალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 სექტემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 137299]
UDC:  622.699.4.053 + 351.862.44](479.22)
სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ელოშვილი, ილია (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ალადაშვილი, ბესო (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  მილსადენები; უსაფრთხოება.
საკვანძო სიტყვები:  მცოცავი ანექსია.
1. შალიკაშვილი, ამირან (პანტომიმის სახელმწიფო თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი)
ამირან შალიკაშვილი: "მომეცით თეატრი!" : ინტერვიუ / ა. შალიკაშვილი ; ესაუბრა ე. ირემაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 28-29 სექტემბერი. - N230. - გვ.7[MFN: 137300]
ანოტაცია:  პანტომიმის თეატრის შენობასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13725 | 13726 | 13727 | 13728 | 13729 | 13730 | 13731 | 13732 | 13733 | 13734 | 13735 |  შემდეგი »  ბოლო »»