გოგიჩაიშვილი, ნანუკა (მოდელი)
"ჭამის დროს ნანუკა კი არა, მამუკა ვარ" : ინტერვიუ / ნანუკა გოგიჩაიშვილი ; ესაუბრა თამარ ბოჭორიშვილი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.30[MFN: 137297 ]
UDC: 687(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მოდელთან.
თემატიკა: მოდელები .
შალვაშვილი, თამუნა (პიანისტი)
უსინათლო პიანისტი : ინტერვიუ / თამუნა შალვაშვილი ; ესაუბრა მაკა ქობალია // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.31[MFN: 137298 ]
UDC: 786.2-083.94](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პიანისტთან.
თემატიკა: პიანისტები ; უსინათლოები .
ოკუპაციის 1 კილომეტრი ბაქო-სუფსის მილსადენამდე / თამთა ვისალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 სექტემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 137299 ]
UDC: 622.699.4.053 + 351.862.44](479.22)
• სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ელოშვილი, ილია (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი); ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); ალადაშვილი, ბესო (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: მილსადენები ; უსაფრთხოება .
საკვანძო სიტყვები: მცოცავი ანექსია .
შალიკაშვილი, ამირან (პანტომიმის სახელმწიფო თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი)
ამირან შალიკაშვილი: "მომეცით თეატრი!" : ინტერვიუ / ა. შალიკაშვილი ; ესაუბრა ე. ირემაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 28-29 სექტემბერი. - N230. - გვ.7[MFN: 137300 ]
UDC: 792.2(479.22)
ანოტაცია: პანტომიმის თეატრის შენობასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
თემატიკა: თეატრები .
"ჟურნალისტები ოკუპაციის წინააღმდეგ!". მედიასაშუალებების წარმომადგენლები ხვალ აქციას დვანში გამართავენ / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 სექტემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 137301 ]
UDC: 323.173 + 070](479.22)
• ხუხია, გიორგი ("ჯი-ეიჩ-ენის" ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); გელანტია, თელარა (საინფორმაციო სააგენტო "აქცენტის" მთავარი რედაქტორი, კომენტარის ავტორი); ხაჩიძე, მიშა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: დამოუკიდებელი მედიის წარმომადგენლების მზადებაზე საპროტესტო აქციისათვის სოფელ დვანში, რუსეთის მიერ განხორციელებული მცოცავი ანექსიის წინააღმდეგ
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები ; მედია .
საკვანძო სიტყვები: საპროტესტო აქციები .
ირაკლი ალასანია არჩევნებამდე გადადგება? / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 30 სექტემბერი. - N231. - გვ.2[MFN: 137302 ]
ანოტაცია: ირაკლი ალასანიას ირგვლივ გავრცელებული ინფორმაციების შესახებ
პერსონალია: ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
ილია II (საქართველოს პატრიარქი)
ილია II: "ვინც მიგაჩნიათ, რომ ამ ურთულეს დროს ქვეყნის გაძღოლას შეძლებს, იმას მიეცით ხმა" ; ინფორმაცია "პირველი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 30 სექტემბერი. - N231. - გვ.2[MFN: 137303 ]
UDC: 27-475.5(479.22)
თემატიკა: პატრიარქის საკვირაო ქადაგებები .
მინაძე, ელგუჯა (საზოგადოება "საქართველოს" თავმჯდომარე თესალონიკში (საბერძნეთი))
"საბერძნეთში ქართული სათვისტომო არ არსებობს" : ინტერვიუ / ელგუჯა მინაძე ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 სექტემბერი. - N258. - გვ.5[MFN: 137304 ]
UDC: 325.21(=353.1)(495)
ანოტაცია: ქართველი ემიგრანტების მდგომარეობაზე საბერძნეთში
თემატიკა: ქართველები საზღვარგარეთ .
საკვანძო სიტყვები: სათვისტომო .
ბრეგაძე, სანდრო (მოძრაობა "ეროვნულების" ლიდერი)
სანდრო ბრეგაძე: "დავით ბაქრაძემ და დავით უსუფაშვილმა ფარული გარიგება დადეს" : ზურაბ ადეიშვილს გია ხუხაშვილი მფარველობს : ინტერვიუ / ს. ბრეგაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 30 სექტემბერი. - N231. - გვ.3[MFN: 137305 ]
UDC: 342.843.17 + 328.131](479.22)
ანოტაცია: საპრეზიდენტო არჩევნების წინა განვითარებული მოვლენების შესახებ
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბაქრაძე დავით (პრეზიდენტობის კანდიდატი); უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: პრეზიდენტობის კანდიდატები ; პრემიერ-მინისტრები .
საქართველო ეკოკატასტროფის საფრთხის წინაშე / ანი ფაცია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 სექტემბერი. - N258. - გვ.6[MFN: 137306 ]
UDC: 504.4(479.22)
• გაჩეჩილაძე, გიორგი ("მწვანეთა პარტიის" გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი); ჩხარტიშვილი, ლაშა (თბილისის გარემოს დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); გაფრინდაშვილი, მერაბ ("გეოლოგიური საშიშროების" მართვის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); ;
ანოტაცია: ეკოკატასტროფების თავიდან აცილების თაობაზე
თემატიკა: ეკოკატასტროფები .
საკვანძო სიტყვები: ტყის გაჩეხვა ; დიდი ჰესების მშენებლობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13726 | 13727 | 13728 | 13729 | 13730 | 13731 | 13732 | 13733 | 13734 | 13735 | 13736 | შემდეგი » ბოლო »»