1. ვინ მართავს რეალურად განათლების სამინისტროს? : ინტერვიუ / ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 6-9 სექტემბერი. - N112. - გვ.8-9[MFN: 137387]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ანონიმ ავტორთან განათლების სამინისტროში არსებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ნატრიაშვილი ქეთი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე); ჯიბლაძე ელენე (ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი.
თემატიკა:  განათლება; სამინისტროები.
1. ბუაძე, შოთა
როდემდე უნდა გაგრძელდეს მთავრობის უსინდისო, ცინიკური და არაჰუმანური დამოკიდებულება ვეტერანების მიმართ? / შ. ბუაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N35. - გვ.22[MFN: 137388]
ანოტაცია:  სამამულო ომის ვეტერანის ღია წერილი პრემიერ-მინისტრსა და ჯანდაცვის მინისტრს
გიგლა ბარამიძე: "სააკაშვილ-მერაბიშვილისეული საარჩევნო მეთოდები ცოცხალია!" / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ოქტომბერი. - N232. - გვ.5[MFN: 137389]
ბარამიძე, გიგლა (ნინო ბურჯანაძის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პოლიტიკური პარტია "დემოკრატიული მოძრაობა ერთიანი საქართველოს" საპრეზიდენტო კანდიდატის საარჩევნო შტაბის საგანგებო განცხადება წინასაარჩევნოდ დაფიქსირებული ზეწოლისა და პროვოკაციების შესახებ
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
1. ლეჟავა, ნანა
ნანა ლეჟავა და ეკა ბერიძე საზოგადოებრივ მაუწყებელზე გადავიდნენ : ინტერვიუ / ნ. ლეჟავა ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 6-9 სექტემბერი. - N112. - გვ.8[MFN: 137390]
UDC:  654.197 + 070.422](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ჟურნალისტ ნანა ლეჟავასთან
პერსონალია:  ბერიძე ეკა (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ტელეკომპანიები; ჟურნალისტები.
რა ცვლილებები შედის "საომარი მდგომარეობის შესახებ" კანონში? : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 6-9 სექტემბერი. - N112. - გვ.9[MFN: 137391]
UDC:  355.422 + 342.537](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი სესიაშვილთან "საომარი მდგომარეობის შესახებ კანონში" შესატან ცვლილებებზე, რომლის მიხედვითაც, ქვეყანაში საომარი მდგომარეობის გამოცხადების უფლებამოსილება პრეზიდენტიდან პრემიერზე გადადის
თემატიკა:  საომარი მდგომარეობა; კანონპროექტები.
1. ღაღანიძე, თემურ
ქართული ჰაიდპარკი არსებობას განაგრძობს : ინტერვიუ / თ. ღაღანიძე ; ესაუბრა გ. გაჩეჩილაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N35. - გვ.23[MFN: 137392]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ვერისბაღელთა საძმოს წევრთან ფეხბურთის გულშემატკივართა კლუბის საქმიანობის შესახებ
თემატიკა:  ფეხბურთი; გულშემატკივრები.
1. ლომჯარია, ნოდარ
რა ხდება სირიაში და ვინ არიან უცნაური ბოევიკები, რომლებიც ქრისტიანულ ქალაქ მაალულას შეესივნენ და ეკლესია-მონასტრები დაანგრიეს? / ნ. ლომჯარია // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 18 სექტემბერი. - N24(258). - გვ.16[MFN: 137393]
UDC:  323.272(569.1)
თემატიკა:  რევოლუციები.
1. ბერიძე, მარინა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "გვახსოვდეს ჰიპოკრატეს" ხელმძღვანელი)
საკეისრო კვეთით კლინიკები მშობიარეებს ფულს სძალავენ?! : ინტერვიუ / მარინა ბერიძე ; ესაუბრა მერაბ ბერიძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 23-24 სექტემბერი. - N97(853). - გვ.11[MFN: 137394]
UDC:  618(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში საკეისრო კვეთის მატებასთან დაკაშირებით
თემატიკა:  გინეკოლოგია.
"ოცნების" აქტივისტები საგანელიძის წინააღმდეგ გამოსვლებს იწყებენ / გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 10 სექტემბერი. - N113. - გვ.2-3[MFN: 137395]
პერსონალია:  საგანელიძე დავით (პარლამენტარი).
ორგანიზაცია:  ქართული ოცნება.
1. ფოფხაძე, გიორგი
ვანო მერაბიშვილის გადარჩენის საიდუმლო გეგმა. როგორ აპირებენ "ნაციონალები" მერაბიშვილის ციხიდან გაყვანას? : ინტერვიუ / გ. ფოფხაძე ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 10 სექტემბერი. - N113. - გვ.4-5[MFN: 137396]
UDC:  35.08 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ევროპაში მოღვაწე ჟურნალისტ გიორგი ფოფხაძესთან
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი, პატიმარი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13735 | 13736 | 13737 | 13738 | 13739 | 13740 | 13741 | 13742 | 13743 | 13744 | 13745 |  შემდეგი »  ბოლო »»