ანოტაცია: ინტერვიუ ანონიმ ავტორთან განათლების სამინისტროში არსებულ პრობლემებზე
პერსონალია:სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ნატრიაშვილი ქეთი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე); ჯიბლაძე ელენე (ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
როდემდე უნდა გაგრძელდეს მთავრობის უსინდისო, ცინიკური და არაჰუმანური დამოკიდებულება ვეტერანების მიმართ? / შ. ბუაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N35. - გვ.22[MFN: 137388]
• ბარამიძე, გიგლა (ნინო ბურჯანაძის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პოლიტიკური პარტია "დემოკრატიული მოძრაობა ერთიანი საქართველოს" საპრეზიდენტო კანდიდატის საარჩევნო შტაბის საგანგებო განცხადება წინასაარჩევნოდ დაფიქსირებული ზეწოლისა და პროვოკაციების შესახებ
ნანა ლეჟავა და ეკა ბერიძე საზოგადოებრივ მაუწყებელზე გადავიდნენ : ინტერვიუ / ნ. ლეჟავა ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 6-9 სექტემბერი. - N112. - გვ.8[MFN: 137390]
რა ცვლილებები შედის "საომარი მდგომარეობის შესახებ" კანონში? : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 6-9 სექტემბერი. - N112. - გვ.9[MFN: 137391]
ანოტაცია: ინტერვიუ თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი სესიაშვილთან "საომარი მდგომარეობის შესახებ კანონში" შესატან ცვლილებებზე, რომლის მიხედვითაც, ქვეყანაში საომარი მდგომარეობის გამოცხადების უფლებამოსილება პრეზიდენტიდან პრემიერზე გადადის
ქართული ჰაიდპარკი არსებობას განაგრძობს : ინტერვიუ / თ. ღაღანიძე ; ესაუბრა გ. გაჩეჩილაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N35. - გვ.23[MFN: 137392]
რა ხდება სირიაში და ვინ არიან უცნაური ბოევიკები, რომლებიც ქრისტიანულ ქალაქ მაალულას შეესივნენ და ეკლესია-მონასტრები დაანგრიეს? / ნ. ლომჯარია // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 18 სექტემბერი. - N24(258). - გვ.16[MFN: 137393]
ვანო მერაბიშვილის გადარჩენის საიდუმლო გეგმა. როგორ აპირებენ "ნაციონალები" მერაბიშვილის ციხიდან გაყვანას? : ინტერვიუ / გ. ფოფხაძე ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 10 სექტემბერი. - N113. - გვ.4-5[MFN: 137396]