მჭედლიშვილი, გიორგი (Chatam House-ის "რობერტ ბოშის" სტიპენდიანტი)
ივანიშვილი საქართველოს მესიანისტური კომპლექსისგან განკურნებას ცდილობს / გიორგი მჭედლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 10 ოქტომბერი. - N271. - გვ.11[MFN: 138205 ]
ანოტაცია: პოლიტიკურ ვითარებაზე საქართველოში საპრეზიდენტო არჩევნების წინ
ორგანიზაცია: Chatham House , საერთაშორისო ურთიერთობების ბრიტანული ინსტიტუტი.
მირზაშვილი, გია (მხატვარი)
იქ სამოთხეა... აქ - ჯოჯოხეთი : ინტერვიუ / გ. მირზაშვილი ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 23 სექტემბერი. - N38. - გვ.41[MFN: 138206 ]
UDC: 7.071 + 069.9](479.22)
• ჩხეიძე, ხათუნა (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი); ანდრიაძე, დავით (არტ-კრიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საკუთარი შემოქმედებისა და გალერეა "შარდენში" პერსონალური გამოფენის შესახებ
თემატიკა: მხატვრები ; გამოფენები .
ბახუაშვილი, სანდრო (პიანისტი)
ქართველი ხელოვანების ოჯახი მადრიდში : ინტერვიუ / ს. ბახუაშვილი ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 23 სექტემბერი. - N38. - გვ.44-45[MFN: 138207 ]
UDC: 7.071(=353.1)(460)
• საბიაშვილი, თამარ (მხატვარი, კომენტარის ავტორი); ბახუაშვილი, ზაზა (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საკუთარი შემოქმედებისა და ოჯახის შესახებ
თემატიკა: მუსიკოსები ; მხატვრები .
საქართველოს ოსკარზე "გრძელი ნათელი დღეები" წარადგენს / დ. თავბერიძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 23 სექტემბერი. - N38. - გვ.46-47[MFN: 138208 ]
ანოტაცია: რეჟისორ ნანა ექვთიმიშვილის ფილმ "გრძელი ნათელი დღეების" შესახებ
თემატიკა: მხატვრული ფილმები .
დავით უსუფაშვილი: წინა ხელისუფლებამ საბიუჯეტო დისციპლინა დაამყარა // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N338. - გვ.2[MFN: 138209 ]
UDC: 338.242 + 005.745](479.22)
• უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პარლამენტის თავმჯდომარის შეხვედრაზე ბიზნეს ასოციაციის წარმომადგენლებთან
თემატიკა: ბიზნესი ; შეხვედრები .
"გუდვილი" და "მარშე" მუშაობას რეაბილიტაციის რეჟიმში აგრძელებენ // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N338. - გვ.2[MFN: 138210 ]
UDC: 339.372.5(479.22)
ანოტაცია: "გუდვილისა" და "მარშეს" მიმართვა მათი გადახდისუუნაროდ გამოცხადების შესახებ
თემატიკა: სუპერმარკეტები .
[საქართველოს სოჭის ოლიმპიურ თამაშებში მონაწიელობის საკითხთან დაკავშირებით] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 ოქტომბერი. - N270. - გვ.2[MFN: 138211 ]
UDC: 796.039.2
• ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი); ღანიშაშვილი, მიხეილ (პოეტი, კომენტარის ავტორი); დვალიშვილი, ბაია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ხურცილავა, დოდო (თეატრმცოდნე, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: ოლიმპიური თამაშები .
ქუმსიაშვილი, სოსო
თანაინვესტირების ფონდი - ეკონომიკის აღორძინების ქმედითი ბერკეტი, თუ შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება "საქართველო" / სოსო ქუმსიაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N338. - გვ.3[MFN: 138212 ]
UDC: 336.714(479.22)
ანოტაცია: თანაინვესტირების ფონდის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია: ვასაძე ლევან (ბიზნესმენი, "ჯი სი ეფ პარტნიორების" მეწილე); მამაცაშვილი უჩა (ბიზნესმენი, პარტია "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს" პოლიტსაბჭოს წევრი, ფონდის მეწილე); ბაჩიაშვილი გიორგი (ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი და მეწილე); ებრალიძე ცოტნე (ფონდის მმართველი დირექტორი ტურიზმისა და უძრავი ქონების სფეროში); კიკვაძე გიორგი (ფონდის მმართველი დირექტორი სოფლის მეურნეობისა და ლიჯისტიკის სექტორში); მენაბდე ირაკლი (ფონდის მმართველი დირექტორი ენერგეტიკის, ინფრასტრუქტურისა და მრეწველობის სექტორში).
თემატიკა: საინვესტიციო ფონდები .
კუნელაური, ბესო
ოჯახი ეჭვობს, რომ 16 წლის პატიმარი ციხის "მაყურებელმა" მოკლა. სად-ი მკვლელობას გამორიცხავს / ბესო კუნელაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 9 ოქტომბერი. - N270. - გვ.2[MFN: 138213 ]
UDC: 343.81(479.22)
• ძველაია, დავით (გარდაცვლილი პატიმრის მამა, კომენტარის ავტორი); ღურწკაია, მიხეილ (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი); ნიკოლეიშვილი, გელა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); ჭკადუა, ირმა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქუთაისის საპატიმროში 18 წლის გოგი ძველაიას გარდაცვალებისა და სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული ვითარების შესახებ
რატომ მალავს თავდაცვის სამინისტრო ჯარისკაცების მოწამვლის ფაქტებს? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2013. - 7-13 ოქტომბერი. - N40. - გვ.4-5[MFN: 138214 ]
UDC: 323 + 355.087.2](479.22)
ანოტაცია: ქართულ ჯარში არსებული მდგომარეობისა და ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური ვითარების შესახებ
პერსონალია: ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; ქართული ჯარი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13817 | 13818 | 13819 | 13820 | 13821 | 13822 | 13823 | 13824 | 13825 | 13826 | 13827 | შემდეგი » ბოლო »»