1. მჭედლიშვილი, გიორგი (Chatam House-ის "რობერტ ბოშის" სტიპენდიანტი)
ივანიშვილი საქართველოს მესიანისტური კომპლექსისგან განკურნებას ცდილობს / გიორგი მჭედლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 ოქტომბერი. - N271. - გვ.11[MFN: 138205]
ანოტაცია:  პოლიტიკურ ვითარებაზე საქართველოში საპრეზიდენტო არჩევნების წინ
ორგანიზაცია:  Chatham House, საერთაშორისო ურთიერთობების ბრიტანული ინსტიტუტი.
1. მირზაშვილი, გია (მხატვარი)
იქ სამოთხეა... აქ - ჯოჯოხეთი : ინტერვიუ / გ. მირზაშვილი ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 23 სექტემბერი. - N38. - გვ.41[MFN: 138206]
UDC:  7.071 + 069.9](479.22)
ჩხეიძე, ხათუნა (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  ანდრიაძე, დავით (არტ-კრიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საკუთარი შემოქმედებისა და გალერეა "შარდენში" პერსონალური გამოფენის შესახებ
თემატიკა:  მხატვრები; გამოფენები.
1. ბახუაშვილი, სანდრო (პიანისტი)
ქართველი ხელოვანების ოჯახი მადრიდში : ინტერვიუ / ს. ბახუაშვილი ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 23 სექტემბერი. - N38. - გვ.44-45[MFN: 138207]
UDC:  7.071(=353.1)(460)
საბიაშვილი, თამარ (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);  ბახუაშვილი, ზაზა (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საკუთარი შემოქმედებისა და ოჯახის შესახებ
თემატიკა:  მუსიკოსები; მხატვრები.
1. თავბერიძე, დეა
საქართველოს ოსკარზე "გრძელი ნათელი დღეები" წარადგენს / დ. თავბერიძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 23 სექტემბერი. - N38. - გვ.46-47[MFN: 138208]
ანოტაცია:  რეჟისორ ნანა ექვთიმიშვილის ფილმ "გრძელი ნათელი დღეების" შესახებ
1. დავით უსუფაშვილი: წინა ხელისუფლებამ საბიუჯეტო დისციპლინა დაამყარა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N338. - გვ.2[MFN: 138209]
UDC:  338.242 + 005.745](479.22)
უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პარლამენტის თავმჯდომარის შეხვედრაზე ბიზნეს ასოციაციის წარმომადგენლებთან
თემატიკა:  ბიზნესი; შეხვედრები.
1. "გუდვილი" და "მარშე" მუშაობას რეაბილიტაციის რეჟიმში აგრძელებენ // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N338. - გვ.2[MFN: 138210]
UDC:  339.372.5(479.22)
ანოტაცია:  "გუდვილისა" და "მარშეს" მიმართვა მათი გადახდისუუნაროდ გამოცხადების შესახებ
თემატიკა:  სუპერმარკეტები.
[საქართველოს სოჭის ოლიმპიურ თამაშებში მონაწიელობის საკითხთან დაკავშირებით] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 9 ოქტომბერი. - N270. - გვ.2[MFN: 138211]
UDC:  796.039.2
ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  ღანიშაშვილი, მიხეილ (პოეტი, კომენტარის ავტორი);  დვალიშვილი, ბაია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ხურცილავა, დოდო (თეატრმცოდნე, კომენტარის ავტორი);
1. ქუმსიაშვილი, სოსო
თანაინვესტირების ფონდი - ეკონომიკის აღორძინების ქმედითი ბერკეტი, თუ შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება "საქართველო" / სოსო ქუმსიაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N338. - გვ.3[MFN: 138212]
UDC:  336.714(479.22)
ანოტაცია:  თანაინვესტირების ფონდის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ვასაძე ლევან (ბიზნესმენი, "ჯი სი ეფ პარტნიორების" მეწილე); მამაცაშვილი უჩა (ბიზნესმენი, პარტია "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს" პოლიტსაბჭოს წევრი, ფონდის მეწილე); ბაჩიაშვილი გიორგი (ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი და მეწილე); ებრალიძე ცოტნე (ფონდის მმართველი დირექტორი ტურიზმისა და უძრავი ქონების სფეროში); კიკვაძე გიორგი (ფონდის მმართველი დირექტორი სოფლის მეურნეობისა და ლიჯისტიკის სექტორში); მენაბდე ირაკლი (ფონდის მმართველი დირექტორი ენერგეტიკის, ინფრასტრუქტურისა და მრეწველობის სექტორში).
თემატიკა:  საინვესტიციო ფონდები.
ოჯახი ეჭვობს, რომ 16 წლის პატიმარი ციხის "მაყურებელმა" მოკლა. სად-ი მკვლელობას გამორიცხავს / ბესო კუნელაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 9 ოქტომბერი. - N270. - გვ.2[MFN: 138213]
ძველაია, დავით (გარდაცვლილი პატიმრის მამა, კომენტარის ავტორი);  ღურწკაია, მიხეილ (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  ნიკოლეიშვილი, გელა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ჭკადუა, ირმა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქუთაისის საპატიმროში 18 წლის გოგი ძველაიას გარდაცვალებისა და სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული ვითარების შესახებ
რატომ მალავს თავდაცვის სამინისტრო ჯარისკაცების მოწამვლის ფაქტებს? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2013. - 7-13 ოქტომბერი. - N40. - გვ.4-5[MFN: 138214]
UDC:  323 + 355.087.2](479.22)
ანოტაცია:  ქართულ ჯარში არსებული მდგომარეობისა და ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური ვითარების შესახებ
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; ქართული ჯარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13817 | 13818 | 13819 | 13820 | 13821 | 13822 | 13823 | 13824 | 13825 | 13826 | 13827 |  შემდეგი »  ბოლო »»