ანოტაცია:  ვითარებაზე პოლიტიკაში ბიძინა ივანიშვილის წასვლის შემდეგ - მოსაზრებები
ქუთაისის ახალ მერს წინამორბედის მსგავსად იმპიჩმენტით ემუქრებიან / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 ივლისი. - N173. - გვ.3[MFN: 138527]
UDC:  352.075.2 + 005.956](479.22)
თევდორაძე, გოჩა (პარტია "საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  კოპალიანი, დიმიტრი (ქუთაისის მერი);
ანოტაცია:  ქუთაისის მერიაში დაწყებული სტრუქტურული რეორგანიზაციის გამო კადრების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით ქუთაისის მერის იმპიჩმენტის საკითხის შესაძლო დაყენების შესახებ
თემატიკა:  მერია; სამსახურიდან გათავისუფლება.
1. ცქიტიშვილი, ალეკო
"შობე რა, დარეჯან, შობე, აღიარე", - აქეზებდა ხაჩიშვილი თავის ორეულს. სასამართლო დარბაზში ტელევიზორები "თავისი ფეხით" მოვიდნენ / ალეკო ცქიტიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 23 იანვარი. - N18(1066). - გვ.A1,A8[MFN: 138528]
UDC:  343.139(479.22)
ანოტაცია:  "მხედრიონის" ლიდერ ჯაბა იოსელიანისა და უშიშროების მინისტრის ყოფილი მოადგილის - თემურ ხაჩიშვილის სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია:  ქირია ვალოდია (ადვოკატი); ბაბილაშვილი ჯამლეთ (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა:  სასამართლო პროცესები.
1. Эбралидзе, Малхаз
Рождение грузинского классического балета / Малхаз Эбралидзе // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 16-22 октября. - N42. - С.9[MFN: 138529]
UDC:  792.09(479.22)
ანოტაცია:  В связи с 77-летием премьеры первого грузинского классического балета "Мзечабуки" в исполнении балетмейстера Вахтанга Чабукиани
პერსონალია:  Эгадзе Отар (автор либретто грузинских балетов "Синатле" и "Горда").
თემატიკა:  სპექტაკლები.
1. მხეიძე, დავით
საქართველოს ნანგრევებზე თურქული დროშა აფრიალდება... / დ. მხეიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 16-22 ოქტომბერი. - N38. - გვ.10,11[MFN: 138530]
UDC:  327(479.22:560)
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა თურქეთთან მიმართებაში
თემატიკა:  საქართველო-თურქეთის ურთიერთობა.
1. ოთარაშვილი, ვაჟა (მწერალი)
ვაჟა ოთარაშვილი: "ქართული ოცნება ნაციონალურ მოძრაობად გადაიქცა" : ინტერვიუ / ვ. ოთარაშვილი ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 15 ოქტომბერი. - N244. - გვ.6[MFN: 138531]
UDC:  329. + 342.511](479.22)
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია:  ივანივშილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბაქრაძე დავით (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; პრეზიდენტები.