[საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საპრეზიდენტო არჩევნების დღედ ოქტომბრის ბოლო დღის დანიშვნის მიზეზების შესახებ] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 ივლისი. - N173. - გვ.2[MFN: 138524]
ილუზიაა იმაზე ფიქრი, რომ კბილაშვილის უწყება არჩევნების შემდეგ აქტიურად ამუშავდება : ინტერვიუ / ლ. მუხაშავრია ; ესაუბრა ჯ. ჟვანია // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 16-22 ოქტომბერი. - N38. - გვ.9[MFN: 138525]
პრეზიდენტის და პრემიერის შეცვლასთან ერთად პარლამენტში კონფიგურაციის შეცვლასაც ელოდებიან. არაოფიციალურად დაიწყო საუბარი, რომ უმრავლესობიდან დეპუტატების გადაბირება და ფრაქციის შექმნა ნინო ბურჯანაძეს უნდა / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 14 ოქტომბერი. - N275. - გვ.16. - ჩანართი: სინერგია. - 14 ოქტომბერი. - N29. - გვ.[MFN: 138526]
ქუთაისის ახალ მერს წინამორბედის მსგავსად იმპიჩმენტით ემუქრებიან / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 ივლისი. - N173. - გვ.3[MFN: 138527]
ანოტაცია: ქუთაისის მერიაში დაწყებული სტრუქტურული რეორგანიზაციის გამო კადრების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით ქუთაისის მერის იმპიჩმენტის საკითხის შესაძლო დაყენების შესახებ
საქართველოს ნანგრევებზე თურქული დროშა აფრიალდება... / დ. მხეიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 16-22 ოქტომბერი. - N38. - გვ.10,11[MFN: 138530]
საქართველომ 4 წელიწადში 2 მილიარდი ვალი უნდა გაისტუმროს. სანაცვლოდ კი 3 მლრდ დოლარ ახალ ვალს აიღებს / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 16 ოქტომბერი. - N277. - გვ.1,9[MFN: 138533]