ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე იოვლენებთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  9 აპრილი; ოპოზიცია; დაუმორჩილებლობა.
1. თურქეთ-სომხეთის საზღვრის გახსნის შემთხვევაში აზერბაიჯანი თურქეთს გაზის მიწოდებას შეუწყვეტს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 7-13 აპრ.. - N12. - გვ.[MFN: 13860]
UDC:  32 + 629.4.082.22](479.22)
ანოტაცია:  თურქეთი მთიანი ყარაბაღის პრობლემის მოგვარებამდე სომხეთთან დაკავშირებულ გადაწყვეტილებას არ მიიღებს
თემატიკა:  პოლიტიკა; გაზმომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  მთიანი ყარაბაღი; აზერბაიჯანული გაზი.
1. მაგალი თოდუა ირანის ისლამური რესპუბლიკის "მსოფლიო წლის საუკეთესო წიგნის პრემიის" ლაურეატი გახდა // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 19-25 მარტი. - N10. - გვ.2[MFN: 13861]
UDC:  821.222.1 + 81(479.22)(092)
ანოტაცია:  2009 წლის 9 თებერვალს თეირანში გამართულ ირანის ისლამური რესპუბლიკის "წლის საუკეთესო წიგნის პრემიის" და 26-ე "მსოფლიო წლის საუკეთესო წიგნის პრემიის" გადაცემის ცერემონიალზე წლის "გამორჩეული მეცნიერის" ნომინაციაში დაჯილდოვდა ქართველი ირანისტი, სპარსული ლიტერატურის მთარგმნელი, პროფესორი მაგალი თოდუა
პერსონალია:  თოდუა მაგალი (ირანისტი).
მოხსენიებული პირები:  ასათიანი ლევან (საქართველოს ელჩი ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში); ნახუცრიშვილი ნიკოლოზ (საქართველოს ელჩის მრჩეველი ირანში); მაჰმუდ აჰმადი-ნეჟადი (ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტი); მოჰამედ ჰოსეინ საფარ-ჰარანდი (ისლამური კულტურისა და დამოძღვრის მინისტრი); ღოლა-ალი ჰადად-ადელი (სპარსული ენისა და ლიტერატურის აკადემიის პრეზიდენტი); ღოლამ-ჰოსეინ ელამი (ირანის მთავრობის სპიკერი).
ორგანიზაცია:  ჯამე ჯამა; ქეთაე ჰაფთემ, ირანული გაზეთები; IRND, ISNA, FARSNEWS, ირანის წამყვანი სააგენტოები.
თემატიკა:  სპარსული ლიტერატურა; ენათმეცნიერები.
"ბაზისბანკის" მეგობარათი 3 წლისაა. ეს არ არის რეკლამა, ეს ფაქტია - "მეგობარათმა" სადებატო ფუნქციაც შეიძინა // ვერსია. - თბ., 2009. - 6-7 აპრილი. - N40(248). - გვ.8[MFN: 13862]
პერსონალია:  ციხისთავი ("ბაზისბანკი"-ს გენ დირექტორი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ბანკი.
1. რუსეთის ხელისუფლება "გაზპრომს" ფინანსურ დახმარებას სთავაზობს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 7-13 აპრ.. - N12. - გვ.15[MFN: 13863]
UDC:  334.7 + 338.124.4(470)
ანოტაცია:  "გაზპრომის" პრობლემები
თემატიკა:  ბიზნესი; ეკონომიკური კრიზისი.
1. ლატვია 200 მილიონს ვეღარ მიიღებს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 7-13 აპრ.. - N12. - გვ.15[MFN: 13864]
UDC:  336.273.3(474.3)
ანოტაცია:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა უარი უთხრა ლატვიას 200 მილიონი დოლარის ტრანშზე
ორგანიზაცია:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდი.
საკვანძო სიტყვები:  ტრანში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1382 | 1383 | 1384 | 1385 | 1386 | 1387 | 1388 | 1389 | 1390 | 1391 | 1392 |  შემდეგი »  ბოლო »»