• ვოლსკი, გია (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახი ("საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევის ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საზღვარგარეთ და რუსეთის ფედერაციაში საარჩევნო უბნების გახსნის საკითხთან დაკავშირებით
ანოტაცია: ინტერვიუ ლეიბორისტული პარტიის ლიდერ შალვა ნათელაშილთან საპრეზიდენტო კანდიდატების ფარულ გარიგებებზე
პერსონალია:ალასანია გიული (შავი ზღვის უნივერსიტეტის პროფესორი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტარი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თარგამაძე, გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი)
თარგამაძე პრემიერისგან ერთ მილიარდსა და საჯარო ბოდიშს მოითხოვს : ინტერვიუ / გიორგი თარგამაძე ; ესაუბრა მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ოქტომბერი. - N279. - გვ.3[MFN: 138747]
ერმუხამეტ ერტისბაევი: "ჩემთვის მიუღებელია ის ნეგატიური მოვლენები, რაც კონფლიქტურ ზონაში ვითარდება". საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის განცხადებით, ყაზახეთი დაინტერესებულია საქართველოსა და რუსეთს შორის ურთიერთობის ნორმალიზებით : ინტერვიუ / ერმუხამეტ ერტისბაევი ; ესაუბრა აკაკი გვიმრაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 ოქტომბერი. - N272. - გვ.3-4[MFN: 138748]
ანოტაცია: ყაზახეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე, ევრაზიული კავშირის შექმნის იდეასა და რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებზე