[ბ.ივანიშვილის მოსაზრებაზე არჩევნების მეორე ტურის თაობაზე] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ოქტომბერი. - N279. - გვ.2[MFN: 138741]
კვაშალი, ნუგზარ (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ხუციშვილი, ზაზა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); მარგველაშვილი გოგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
"ევროპა ქმედით ნაბიჯებს ვერ გადადგამს, თუ თავად საქართველომ არ გადადგა" / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 ოქტომბერი. - N272. - გვ.1-2[MFN: 138742]
UDC:  327(479.22:4)
უსუფაშვილი, დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  დავითაშვილი, ზურაბ (საგარეო ურთიერთობათა სპეციალისტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადების შესახებ ევროპის გააქტიურების აუცილებლობასთან დაკავშირებით რუსეთის მიერ დვანსა და დიცში საზღვრების გადაწევის გამო
თემატიკა:  საგარეო ურთიერთობები.
ძამბოლატ თედეევის ფიგურა ცხინვალის პოლიტიკაში კვლავ წამოტივტივდა / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ოქტომბერი. - N279. - გვ.3[MFN: 138743]
UDC:  32(092)(479.225)
სანაკოევი, დიმიტრი (სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ყოფილი სპორტსმენის, ძ. თედეევის პოლიტიკაში დაბრუნების თაობაზე ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკში
საზღვარგარეთ სამი საარჩევნო უბანი გააუქმეს / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 ოქტომბერი. - N272. - გვ.1,6[MFN: 138744]
ვოლსკი, გია (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი, კომენტარის ავტორი);  კახიშვილი, კახი ("საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევის ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საზღვარგარეთ და რუსეთის ფედერაციაში საარჩევნო უბნების გახსნის საკითხთან დაკავშირებით
აი, თქვენი კოჰაბიტაცია! გიული ალასანიამ მეზობლებს სამანქანე გზა გადაუკეტა : ინტერვიუ / შ. ნათელაშვილი ; ესაუბრა გ. ზედალაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 11-14 ოქტომბერი. - N132. - გვ.2-3[MFN: 138745]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ლეიბორისტული პარტიის ლიდერ შალვა ნათელაშილთან საპრეზიდენტო კანდიდატების ფარულ გარიგებებზე
პერსონალია:  ალასანია გიული (შავი ზღვის უნივერსიტეტის პროფესორი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტარი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
[საჯარო სკოლებში ახალი სასწავლო კურსის - სამართლებრივი კულტურის შემოღების საკითხთან დაკავშირებით] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 ოქტომბერი. - N272. - გვ.2[MFN: 138746]
UDC:  34 + 37.016](479.22)
სოხაძე, ირმა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  სიხარულიძე, გივი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  თავხელიძე, მიშა (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ოთხმეზური, გიორგი (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სამართალი; სწავლება.
1. თარგამაძე, გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი)
თარგამაძე პრემიერისგან ერთ მილიარდსა და საჯარო ბოდიშს მოითხოვს : ინტერვიუ / გიორგი თარგამაძე ; ესაუბრა მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ოქტომბერი. - N279. - გვ.3[MFN: 138747]
UDC:  32(092)(479.22)