[პრეზიდენტობის კანდიდატების საარჩევნო კამპანიების შესახებ] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.2[MFN: 138824]
UDC:  342.843.17 + 659.4](479.22)
ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ჭკუასელი, ჯემალ ("ერისიონის" სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  რატიანი, ანა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ღვინჯილია, ლევან (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  პრეზიდენტობის კანდიდატები; პიარი.
ფიზიკური შეხლა-შემოხლა და 5 დღე არჩევნებამდე / თათია ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.3[MFN: 138825]
იმერლიშვილი, ირინა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ნადირაშვილი, ირმა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ტალიური, ლელა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  დაპირისპირების თაობაზე პოლიტიკურ ძალებს შორის არჩევნების წინ და საარჩევნო გარემოს შესახებ
ახალგორი და ცხინვალი არჩევნების მოლოდინში / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.3[MFN: 138826]
UDC:  324 + 323.173](479.22)
ანოტაცია:  მდგომარეობაზე წინასაარჩევნოდ ახალგორში
თემატიკა:  არჩევნები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
1. ბინი, იუე (ჩინეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი)
იუე ბინი: "ჩინელი და ქართველი ხალხი უძველესმა აბრეშუმის გზამ მჭიდროდ დააკავშირა ერთმანეთს" : ინტერვიუ / იუე ბინი ; ესაუბრა აკაკი გვიმრაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.4[MFN: 138827]
UDC:  327(510:479.22)
ანოტაცია:  ჩინურ-ქართული ურთიერთობებისა და საელჩოს საქმიანობის შესახებ
თემატიკა:  ჩინურ-ქართული ურთიერთობები.
მოსახლეობა შეშის გარეშე რჩება / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N41. - გვ.4,6[MFN: 138828]
UDC:  639.262(479.22)
გეთიაშვილი, რეზო (არასამთავრობო ორგანიზაცია CENN-ის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მოსახლეობის შეშით უზრუნველყოფის პრობლემებზე ჩხოროწყუსა და წალენჯიხაში - არასამთავრობო ორგანიზაციების კვლევების შესახებ
თემატიკა:  შეშა.
დეპუტატები დასაქმებულებზე 420 პროცენტით მეტ ანაზღაურებას იღებენ / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N41. - გვ.5,12[MFN: 138829]