[პრეზიდენტობის კანდიდატების საარჩევნო კამპანიების შესახებ] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.2[MFN: 138824 ]
UDC: 342.843.17 + 659.4](479.22)
• ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი); ჭკუასელი, ჯემალ ("ერისიონის" სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); რატიანი, ანა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ღვინჯილია, ლევან (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: პრეზიდენტობის კანდიდატები ; პიარი .
ვირსალაძე, თამთა
ფიზიკური შეხლა-შემოხლა და 5 დღე არჩევნებამდე / თათია ვირსალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.3[MFN: 138825 ]
• იმერლიშვილი, ირინა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ნადირაშვილი, ირმა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ტალიური, ლელა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: დაპირისპირების თაობაზე პოლიტიკურ ძალებს შორის არჩევნების წინ და საარჩევნო გარემოს შესახებ
ახალგორი და ცხინვალი არჩევნების მოლოდინში / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.3[MFN: 138826 ]
UDC: 324 + 323.173](479.22)
ანოტაცია: მდგომარეობაზე წინასაარჩევნოდ ახალგორში
თემატიკა: არჩევნები ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
ბინი, იუე (ჩინეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი)
იუე ბინი: "ჩინელი და ქართველი ხალხი უძველესმა აბრეშუმის გზამ მჭიდროდ დააკავშირა ერთმანეთს" : ინტერვიუ / იუე ბინი ; ესაუბრა აკაკი გვიმრაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - გვ.4[MFN: 138827 ]
UDC: 327(510:479.22)
ანოტაცია: ჩინურ-ქართული ურთიერთობებისა და საელჩოს საქმიანობის შესახებ
თემატიკა: ჩინურ-ქართული ურთიერთობები .
მოსახლეობა შეშის გარეშე რჩება / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N41. - გვ.4,6[MFN: 138828 ]
UDC: 639.262(479.22)
• გეთიაშვილი, რეზო (არასამთავრობო ორგანიზაცია CENN-ის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მოსახლეობის შეშით უზრუნველყოფის პრობლემებზე ჩხოროწყუსა და წალენჯიხაში - არასამთავრობო ორგანიზაციების კვლევების შესახებ
თემატიკა: შეშა .
დეპუტატები დასაქმებულებზე 420 პროცენტით მეტ ანაზღაურებას იღებენ / ელზა წიკლაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 22 ოქტომბერი. - N283. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N41. - გვ.5,12[MFN: 138829 ]