გეოგ.დასახელება:  პანკისის ხეობა.
თემატიკა:  სპეცოპერაციები.
რისთვის შეიძლება დაიბარონ მელორ ვაჩნაძე დაკითხვაზე : ინტერვიუ / მ. ვაჩნაძე ; ესაუბრა ნ. თვალაბეიშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N139. - გვ.5[MFN: 138840]
ანოტაცია:  ინტერვიუ უფლებადამცველ მელორ ვაჩნაძესთან ქუთაისში მიხეილ სააკაშვილის ახალგაზრდებთან შეხვედრის დროს მომხდარ ინციდენტზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); რაზმაძე თამარ (ახალგაზრდა საინიციატივო ჯგუფის წევრი).
1. გელბახიანი, ვალერი
"ეს ფაქტი აფრთხობს "ოცნების" ლიდერებს". რა საგანგებო ბრძანება გაიცა ორი დღის წინ? : ინტერვიუ / ვ. გელბახიანი ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N139. - გვ.6-7[MFN: 138841]
UDC:  323 + 324](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტიკოს ვალერი გელბახიანთან საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი "ქართული ოცნებიდან"); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
მოხსენიებული პირები:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; საპრეზიდენტო არჩევნები.
1. ბაკურიძე, რიმა
ახალი სკანდალი ბათუმის "შერატონში"! : ინტერვიუ / რ. ბაკურიძე ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N139. - გვ.8-9[MFN: 138842]
UDC:  640.4(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ბათუმის "შერატონის" მარკეტინგის მენეჯერ რიმა ბაკურიძესთან სასტუმროს სასადილოში არსებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  ნაბაბთარი ადნან (შეფ-მზარეული).
ორგანიზაცია:  შერატონი, სასტუმრო.
თემატიკა:  სასტუმროები.
1. გუთნიაშვილი, გურამ
მინისტრ დარახველიძეს თანამდებობის ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებენ : ინტერვიუ / გ. გუთნიაშვილი ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N139. - გვ.10-11[MFN: 138843]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ცხინვალიდან დევნილ გურამ გუთნიაშვილთან დავით დარახველიძის მიმართ წაყენებულ ბრალდებებზე
პერსონალია:  დარახველიძე დავით (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი).
Рекордный ртвели / Котэ Гвимрадзе // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Октябрь. - N43. - С.14[MFN: 138844]
UDC:  634.807(479.22)
Папава, Шалва (министр сельского хозяйства Грузии, автор комментария);  Рамазашвили, Зураб (директор компании "Телавский винный погреб", автор комментария);
ანოტაცია:  Ртвели в Грузии.
1. Саркисова, Миа
"Мой Тбилиси". Новый альбом гитариста / Миа Саркисова // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Октябрь. - N43. - С.14[MFN: 138845]
UDC:  78.071.2(479.22)(092)
Квителашвили, Темур (гитарист, автор комментария);
ანოტაცია:  О жизни и творчестве гитариста Темура Квителашвили.
თემატიკა:  გიტარისტები.
1. კლოჩკოვა, ნინა (გარდაცვლილის დედა)
სამხედრო ბაზაზე ნაპოვნი გვამის საქმე ჯერ ისევ გაუხსნელია. "თბილავიამშენის" მაფიოზური დაჯგუფების ერთი ჩასვლა-თხოვნით აზერბაიჯანის გენერალურმა პროკურატურამ ხაზი გადაუსვა სიმართლეს და სამართლიანობას, არ ამხილა ჩემი შვილის მკვლელები : ინტერვიუ / ნ. კლოჩკოვა ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 21 ოქტომბერი. - N42. - გვ.36-37[MFN: 138846]
პერსონალია:  კლოჩკოვი იური ("თბილავიამშენის" თანამშრომელი, გარდაცვლილი).
თემატიკა:  უბედური შემთხვევა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13880 | 13881 | 13882 | 13883 | 13884 | 13885 | 13886 | 13887 | 13888 | 13889 | 13890 |  შემდეგი »  ბოლო »»