მარგველაშვილისა და განათლების მინისტრის სკანდალური შეხვედრა. რა მოხდა საჯარო ბიბლიოთეკაში? : ინტერვიუ ; დ. ფერაძე ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 23 ოქტომბერი. - N138. - გვ.12-13[MFN: 138837]
პრმიერმინისტრობის ორი კანდიდატი. ვის განიხილავს ივანიშვილი თავის შემცვლელად და რატომ ვერ იღებს გადაწყვეტილებას / შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N139. - გვ.2-3[MFN: 138838]
"ეს ფაქტი აფრთხობს "ოცნების" ლიდერებს". რა საგანგებო ბრძანება გაიცა ორი დღის წინ? : ინტერვიუ / ვ. გელბახიანი ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N139. - გვ.6-7[MFN: 138841]
ანოტაცია: ინტერვიუ პოლიტიკოს ვალერი გელბახიანთან საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით
პერსონალია:მარგველაშვილი გიორგი (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი "ქართული ოცნებიდან"); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
• Папава, Шалва (министр сельского хозяйства Грузии, автор комментария); Рамазашвили, Зураб (директор компании "Телавский винный погреб", автор комментария);
სამხედრო ბაზაზე ნაპოვნი გვამის საქმე ჯერ ისევ გაუხსნელია. "თბილავიამშენის" მაფიოზური დაჯგუფების ერთი ჩასვლა-თხოვნით აზერბაიჯანის გენერალურმა პროკურატურამ ხაზი გადაუსვა სიმართლეს და სამართლიანობას, არ ამხილა ჩემი შვილის მკვლელები : ინტერვიუ / ნ. კლოჩკოვა ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 21 ოქტომბერი. - N42. - გვ.36-37[MFN: 138846]