"შაშკინის დროსაც კი არ ხდებოდა, რაც ახლა ხდება განათლების სამინისტროში". რა ბრალდებებს უყენებენ მინისტრ სანიკიძეს? : ინტერვიუ / დ. ფერაძე ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 10 ოქტომბერი. - N131. - გვ.10-11[MFN: 138890]
როგორ დახვეწეს ნაციონალებმა მოსახლეობის მოტყუების სქემა და რა ხდება რეალურად ქართულ ეკონომიკაში / ლევან ღვინიაშვილი // ვერსია. - თბილისი. - 21-22 ოქტომბერი. - N109(865). - გვ.9[MFN: 138891]
გამოცდები - შედეგები, პრობლემები, მიზეზები / ს. დოლიძე; ა. შათირიშვილი // ახალი განათლება. - თბილისი, 2013. - 10-16 ოქტომბერი. - N29. - გვ.2-4[MFN: 138894]
ქართველები განრისხდნენ, რადგან ე.წ სამხრეთ ოსეთის საზღვართან ღობე აღმართეს. მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი. - 21-22 ოქტომბერი. - N109(865). - გვ.11[MFN: 138898]
ბეჭდური მედიის სენი - ამომრჩეველის ინტერესების იგნორირება და საარჩევნო პროცესების არასრული და ზედაპირული ასახვა / თამარ მჭედლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 15 ოქტომბერი. - N276. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N40. - გვ.10[MFN: 138899]