[ევროპარლამენტარების მოსყიდვის შესაძლებლობის შესახებ - გამოხმაურება ბ. ივანიშვილის მოსაზრებაზე] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.2[MFN: 138948]
UDC:  341.176(4)
გაბიანი, ქეთი (კოალიცია "ევროპული საქართველოსთვის", კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
1. კუნელაური, ბესო
არჩევნების წინ პრეზიდენტის ადმინისტრაცია ვაკანსიებს აცხადებს / ბესო კუნელაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.3[MFN: 138949]
საყვარელიძე, დავით (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ბერძენიშვილი, ლევან (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ ვაკანსიების გამოცხადების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი).
თბილისის თავდაცვის ზღუდე არაეფექტურია, - აცხადებენ ექსპერტები / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.4[MFN: 138950]
UDC:  355.452(479.22-25)
სააკაშვილი, მიხეილ (პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ალადაშვილი, ირაკლი (ჟურნალ "არსენალის" მთავარი რედაქტორი, კომენტარის ავტორი);  თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისის გარშემო თავდაცვის ზღუდის მშენებლობის შეჩერების შესახებ
თემატიკა:  თავდაცვის ზღუდეები.
1. მამრაძე, პეტრე (პოლიტიკოსი)
მამრაძე: "ნაცმოძრაობამ" ჯერ კიდევ არჩევნებამდე დაყარა ფარ-ხმალი : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.4[MFN: 138951]
ანოტაცია:  საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
1. ბაღათურია, ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი)
ბაღათურია: "ოცნება" ცდილობს მეორე ადგილზე "ნაციონალები" გაიყვანოს : ინტერვიუ / ჯონდი ბაღათურია ; ესაუბრა ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.4[MFN: 138952]
1. მაღრაძე, გუგული (პარლამენტარი)
გუგული მაღრაძე: არანაირი ბოიკოტი არ იქნება : ინტერვიუ / გუგული მაღრაძე ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.5-6[MFN: 138953]
პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრები და არჩევნები / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 17 ოქტომბერი. - N278. - გვ.1-2[MFN: 138954]
კახიშვილი, კახი ("უკანონო მიყურადებისა და ფარული ჩანაწერების საკითხებზე მომუშავე კომისიის" ერთ-ერთი წევრი, კომენტარის ავტორი);  ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);  ჩხარტიშვილი, ლაშა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  წინასაარჩევნო პერიოდში პირადი ცხოვრების ამსახეველი მასალების გავრცელებასთან დაკავშირებით და ამ ქმედების საწინააღმდეგოდ ქვეყანაში სამართლებრივი ბერკეტების არარსებობის შესახებ
თემატიკა:  ფარული ჩანაწერები; ადამიანის უფლებები .
ნოდარ ხადურმა და გიორგი ვაშაძემ იჩხუბეს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილსი, 2013. - 19-20 ოქტომბერი. - N248. - გვ.3[MFN: 138955]
ვაშაძე, გიორგი (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენარის ავტორი);  ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პარლამენტის სხდომაზე მომხდარი დაპირისპირების შესახებ
თემატიკა:  პარლამენტი.
სტუდენტები წიგნების ქართულ ენაზე თარგმნას ითხოვენ / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.6[MFN: 138956]
UDC:  378(075.8)(479.22)
ანოტაცია:  უცხოური სახელმძღვანელოების თარგმნის საჭიროებაზე უმაღლესი სასწავლებლებისათვის
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; სახელმძღვანელოები.
1. ჩაფიჩაძე, თამთა
სამიტის წარმატების დასაკუთრებისთვის ბრძოლა / თამთა ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 17 ოქტომბერი. - N278. - გვ.1,4[MFN: 138957]
UDC:  005.745(474.2)
კაკაჩია, კორნელი (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ-პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  გოგოლაშვილი, კახა ("ევროპული კვლევების ცენტრის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვილნიუსის სამიტზე საქართველოს წარმატების შანსებისა და ქართული დელეგაციის გავლენის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაზე
თემატიკა:  სამიტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13891 | 13892 | 13893 | 13894 | 13895 | 13896 | 13897 | 13898 | 13899 | 13900 | 13901 |  შემდეგი »  ბოლო »»