[ევროპარლამენტარების მოსყიდვის შესაძლებლობის შესახებ - გამოხმაურება ბ. ივანიშვილის მოსაზრებაზე] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.2[MFN: 138948 ]
UDC: 341.176(4)
• გაბიანი, ქეთი (კოალიცია "ევროპული საქართველოსთვის", კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
კუნელაური, ბესო
არჩევნების წინ პრეზიდენტის ადმინისტრაცია ვაკანსიებს აცხადებს / ბესო კუნელაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.3[MFN: 138949 ]
UDC: 331.108.24(479.22)
• საყვარელიძე, დავით (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ბერძენიშვილი, ლევან (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ ვაკანსიების გამოცხადების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი).
თბილისის თავდაცვის ზღუდე არაეფექტურია, - აცხადებენ ექსპერტები / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.4[MFN: 138950 ]
UDC: 355.452(479.22-25)
• სააკაშვილი, მიხეილ (პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ალადაშვილი, ირაკლი (ჟურნალ "არსენალის" მთავარი რედაქტორი, კომენტარის ავტორი); თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თბილისის გარშემო თავდაცვის ზღუდის მშენებლობის შეჩერების შესახებ
თემატიკა: თავდაცვის ზღუდეები .
მამრაძე, პეტრე (პოლიტიკოსი)
მამრაძე: "ნაცმოძრაობამ" ჯერ კიდევ არჩევნებამდე დაყარა ფარ-ხმალი : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.4[MFN: 138951 ]
ანოტაცია: საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
ბაღათურია, ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი)
ბაღათურია: "ოცნება" ცდილობს მეორე ადგილზე "ნაციონალები" გაიყვანოს : ინტერვიუ / ჯონდი ბაღათურია ; ესაუბრა ანი ფაცია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.4[MFN: 138952 ]
მაღრაძე, გუგული (პარლამენტარი)
გუგული მაღრაძე: არანაირი ბოიკოტი არ იქნება : ინტერვიუ / გუგული მაღრაძე ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 ოქტომბერი. - N285. - გვ.5-6[MFN: 138953 ]
პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრები და არჩევნები / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 17 ოქტომბერი. - N278. - გვ.1-2[MFN: 138954 ]
• კახიშვილი, კახი ("უკანონო მიყურადებისა და ფარული ჩანაწერების საკითხებზე მომუშავე კომისიის" ერთ-ერთი წევრი, კომენტარის ავტორი); ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი); ჩხარტიშვილი, ლაშა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: წინასაარჩევნო პერიოდში პირადი ცხოვრების ამსახეველი მასალების გავრცელებასთან დაკავშირებით და ამ ქმედების საწინააღმდეგოდ ქვეყანაში სამართლებრივი ბერკეტების არარსებობის შესახებ
თემატიკა: ფარული ჩანაწერები ; ადამიანის უფლებები .
ნოდარ ხადურმა და გიორგი ვაშაძემ იჩხუბეს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილსი, 2013. - 19-20 ოქტომბერი. - N248. - გვ.3[MFN: 138955 ]
• ვაშაძე, გიორგი (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენარის ავტორი); ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);