მილიარდიანი გარღვევა საინვესტიციო პროგნოზში. ინვესტორების გააქტიურება რამდენიმე თვით გადაიდო / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 25 ოქტომბერი. - N286. - გვ.9[MFN: 139420]
პერტაია, გიორგი (ეროვნული საინვესტიციო სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  სიორიძე, ზაზა (ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოში უცხოური ინვესტიციების შემოსვლის საკითხთან დაკავშირებით
ექსპორტის ნახევარი ავტომობილები, სასუქები და ფეროშენადნობებია / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 25 ოქტომბერი. - N286. - გვ.9[MFN: 139421]
UDC:  339.5 + 31](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვის შემცირების სტატისტიკასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საგარეო ვაჭრობა; სტატისტიკა.
1. ხარჩილავა, ვახტანგ (მწერალი, "საერთო გაზეთის" მთავარი რედაქტორი)
[27 ოქტომბერს გამართულ საპრეზიდენტო არჩევნებზე] / ვ. ხარჩილავა // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.2[MFN: 139422]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი).
1. სუხიშვილი, მანანა
კარგი, ძალიან კარგი და ძალიან კარგზე უფრო კარგი, ანუ საუკეთესო / მ. სუხიშვილი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.4-5[MFN: 139423]
ანოტაცია:  შს მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის საქმიანობაზე
1. ამაშუკელი, რეზო (მწერალი)
[საქართველოში მიმდინარე პროცესების გამო ნაციონალური მოძრაობის პასუხისმგებლობის საკითხზე] / რ. ამაშუკელი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.5[MFN: 139424]
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); ბაქრაძე დავით (პრეზიდენტობის კანდიდატი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბოკერია გიგა (უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.