მილიარდიანი გარღვევა საინვესტიციო პროგნოზში. ინვესტორების გააქტიურება რამდენიმე თვით გადაიდო / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 25 ოქტომბერი. - N286. - გვ.9[MFN: 139420 ]
UDC: 330.322(479.22)
• პერტაია, გიორგი (ეროვნული საინვესტიციო სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); სიორიძე, ზაზა (ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოში უცხოური ინვესტიციების შემოსვლის საკითხთან დაკავშირებით
ექსპორტის ნახევარი ავტომობილები, სასუქები და ფეროშენადნობებია / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 25 ოქტომბერი. - N286. - გვ.9[MFN: 139421 ]
UDC: 339.5 + 31](479.22)
ანოტაცია: საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვის შემცირების სტატისტიკასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საგარეო ვაჭრობა ; სტატისტიკა .
ხარჩილავა, ვახტანგ (მწერალი, "საერთო გაზეთის" მთავარი რედაქტორი)
[27 ოქტომბერს გამართულ საპრეზიდენტო არჩევნებზე] / ვ. ხარჩილავა // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.2[MFN: 139422 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი).
სუხიშვილი, მანანა
კარგი, ძალიან კარგი და ძალიან კარგზე უფრო კარგი, ანუ საუკეთესო / მ. სუხიშვილი // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.4-5[MFN: 139423 ]
ანოტაცია: შს მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის საქმიანობაზე
ამაშუკელი, რეზო (მწერალი)
[საქართველოში მიმდინარე პროცესების გამო ნაციონალური მოძრაობის პასუხისმგებლობის საკითხზე] / რ. ამაშუკელი // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.5[MFN: 139424 ]
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); ბაქრაძე დავით (პრეზიდენტობის კანდიდატი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბოკერია გიგა (უშიშროების საბჭოს მდივანი).