[ბაჩო ახალაიას შეწყალების თაობაზე პრეზიდენტის მიერ] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 1 ნოემბერი. - N293. - გვ.2[MFN: 139459]
UDC:  35.08 + 343.292](479.22)
ცაგარელი, მიხეილ (ასტროლოგი, კომენტარის ავტორი);  სვანიძე, ზაზა (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  მაჩაიძე, მანუჩარ (ყოფილი ფეხბურთელი, კომენტარის ავტორი);  ოთარაშვილი, ვაჟა (პოეტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; შეწყალება.
1. კაჭარავა, კახა (ცხინვალის "სპარტაკის" მთავარი მწვრთნელი)
ხაჩიძე კაჭარავამ შეცვალა : ინტერვიუ / კ. კაჭარავა ; ჩაიწერა დ. თავართქილაძემ // ლელო. - თბილისი, 2013. - 1 ნოემბერი. - N258. - გვ.2[MFN: 139460]
თემატიკა:  საფეხბურთო კლუბები.
1. ხარჩილავა, ვახტანგ (მწერალი, "საერთო გაზეთის" მთავარი რედაქტორი)
"ელიტარული ხინკლიდან" ქართულ ელიტამდე / ვ. ხარჩილავა // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 30 ოქტომბერი. - N30(264). - გვ.13,15[MFN: 139461]
ანოტაცია:  მოსაზრება ქართულ საზოგადოებაზე
თემატიკა:  საზოგადოება.
Комсомольская правда: "როგორ ავაგოთ ხელახლა ურთიერთობები საქართველოსთან". მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 30-31 ოქტომბერი. - N113(869). - გვ.8[MFN: 139462]
UDC:  32 + 327(470:479.22)
სოტკილავა, ზურაბ (ოპერის მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ლებედევი, ოლეგ (დუმის დსთ-ს კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  პავლიაშვილი, სოსო (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ალექსეენკო, იგორ (მე-7 სამხედრო ბაზის მეთაურის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
1. მიხეილ სააკაშვილი: "ნაციონალური მოძრაობის 21პროცენტი-იანი შედეგი გამარჯვების მყარი საფუძველია" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 29 ოქტომბერი. - N256. - გვ.6[MFN: 139463]
UDC:  342.511 + 324](479.22)
სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზიდენტი მომავალი გამარჯვებების შესახებ
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (პარლამენტარი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; არჩევნები.
1. ყაზბეგში და თიანეთში ნაციონალები ჩაფლავდნენ // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 29 ოქტომბერი. - N256. - გვ.6[MFN: 139464]
ანოტაცია:  ცესკოს წინასწარი მონაცემები
1. "საქართველოს მომავალი პრეზიდენტი სუპერმენი არ არის!" მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 30-31 ოქტომბერი. - N113(869). - გვ.8[MFN: 139465]
UDC:  342.511(479.22)
ანოტაცია:  პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილის შესახებ
თემატიკა:  პრეზიდენტები.
1. ბრაჭული, ავთანდილ (ფეხბურთელი)
ავთანდილ ბრაჭული: შესაძლოა, ისევ რუსეთში წავიდე : ინტერვიუ / ა. ბრაჭული ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2013. - 1 ნოემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 139466]
1. ჩხეიძე, თამარ ("ილია ჭავჭავაძის საზოგადოების" თავმჯდომარე)
თამარ ჩხეიძე: "ივანიშვილისთვის არც მოსვლა უკითხავს ვინმეს და არც წასვლას არავინ ჰკითხავს" : ინტერვიუ / თ. ჩხეიძე ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 29 ოქტომბერი. - N256. - გვ.7[MFN: 139467]
UDC:  328.1 + 32](479.22)
ანოტაცია:  ხელისუფლების ერთწლიანი მუშაობის და ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური ვითარების შეფასება
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  ხელისუფლება; პოლიტიკა.
"სააკაშვილის საქმეები არც ისე ვარდისფრადაა, რადგან საქართველოს ყოფილი ლიდერი, შესაძლოა, დააპატიმრონ"! მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 30-31 ოქტომბერი. - N113(869). - გვ.8[MFN: 139468]
ანოტაცია:  საქართველოში გამართულ საპრეზიდენტო არჩევნებზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13942 | 13943 | 13944 | 13945 | 13946 | 13947 | 13948 | 13949 | 13950 | 13951 | 13952 |  შემდეგი »  ბოლო »»