Комсомольская правда: "როგორ ავაგოთ ხელახლა ურთიერთობები საქართველოსთან". მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 30-31 ოქტომბერი. - N113(869). - გვ.8[MFN: 139462]
• სოტკილავა, ზურაბ (ოპერის მომღერალი, კომენტარის ავტორი); ლებედევი, ოლეგ (დუმის დსთ-ს კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი); პავლიაშვილი, სოსო (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); ალექსეენკო, იგორ (მე-7 სამხედრო ბაზის მეთაურის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
მიხეილ სააკაშვილი: "ნაციონალური მოძრაობის 21პროცენტი-იანი შედეგი გამარჯვების მყარი საფუძველია" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 29 ოქტომბერი. - N256. - გვ.6[MFN: 139463]
"საქართველოს მომავალი პრეზიდენტი სუპერმენი არ არის!" მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 30-31 ოქტომბერი. - N113(869). - გვ.8[MFN: 139465]
ავთანდილ ბრაჭული: შესაძლოა, ისევ რუსეთში წავიდე : ინტერვიუ / ა. ბრაჭული ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2013. - 1 ნოემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 139466]
ჩხეიძე, თამარ ("ილია ჭავჭავაძის საზოგადოების" თავმჯდომარე)
თამარ ჩხეიძე: "ივანიშვილისთვის არც მოსვლა უკითხავს ვინმეს და არც წასვლას არავინ ჰკითხავს" : ინტერვიუ / თ. ჩხეიძე ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 29 ოქტომბერი. - N256. - გვ.7[MFN: 139467]
"სააკაშვილის საქმეები არც ისე ვარდისფრადაა, რადგან საქართველოს ყოფილი ლიდერი, შესაძლოა, დააპატიმრონ"! მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 30-31 ოქტომბერი. - N113(869). - გვ.8[MFN: 139468]