ქმედითი ნაბიჯები მომავალშიც გაგრძელდება : ინტერვიუ / ქ. ნატრიაშვილი ; ესაუბრა ა. ფირცხალაიშვილი // ახალი განათლება. - თბილისი, 2013. - 24-30 ოქტომბერი. - N31. - გვ.3[MFN: 139619]
UDC:  377 + 37.091.217](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ნატრიაშვილთან პროფესიული განათლების სისტემაში განხორციელებულ ცვლილებებსა და დაფინანსების ახალ წესთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პროფესიული განათლება; სახელმწიფო დაფინანსება.
1. ბალაძე (გულიკო)
გიორგი თევზაძე: "მსჯავრდებულების ძირითადი მოთხოვნა მათი საქმეების ხელახლა გადასინჯვაა" / გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 2-3 ნოემბერი. - N260. - გვ.4[MFN: 139620]
UDC:  324 + 342.7 + 343.91](479.22)
თევზაძე, გიორგი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ჩატარებული საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების და საარჩევნო გარემოს შეფასება
თემატიკა:  არჩევნები; პატიმართა უფლებები.
სააკაშვილი ამერიკულ იარაღს ვერ მიიღებს! / დ. მონიავა // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2012. - 11-17 იანვარი. - N1. - გვ.5[MFN: 139621]
UDC:  94(479.22)"2008.08.08"
ანოტაცია:  აგვისტოს ომის შეფასება
თემატიკა:  აგვისტოს ომი.
1. ზარდალაშვილი, ლევან
ნდობით შექმნილი უსაფრთხო გარემო : ინტერვიუ / ლ. ზარდალაშვილი ; ესაუბრა ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება. - თბილისი, 2013. - 24-30 ოქტომბერი. - N31. - გვ.4-5[MFN: 139622]
UDC:  373.5 + 351.862.4 + 159.9](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მანდატურის სამსახურთან შექმნილი ფსიქოლოგიური სამსახურის ხელმძღვანელ ლევან ზარდალაშვილთან სკოლებში უსაფრთხო გარემოს შექმნის აუცილებლობაზე
თემატიკა:  სკოლების უსაფრთხოება.
საკვანძო სიტყვები:  მანდატურები; ბავშვთა ფსიქოლოგია.
სოსო ცინცაძე: "არ უნდა აღმოვჩნდეთ ეიფორიის ტყვეობაში" : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 ოქტომბერი. - N292. - გვ.5[MFN: 139623]