სააკაშვილი ამერიკულ იარაღს ვერ მიიღებს! / დ. მონიავა // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2012. - 11-17 იანვარი. - N1. - გვ.5[MFN: 139621 ]
UDC: 94(479.22)"2008.08.08"
ანოტაცია: აგვისტოს ომის შეფასება
თემატიკა: აგვისტოს ომი .
ზარდალაშვილი, ლევან
ნდობით შექმნილი უსაფრთხო გარემო : ინტერვიუ / ლ. ზარდალაშვილი ; ესაუბრა ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება . - თბილისი, 2013. - 24-30 ოქტომბერი. - N31. - გვ.4-5[MFN: 139622 ]
UDC: 373.5 + 351.862.4 + 159.9](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მანდატურის სამსახურთან შექმნილი ფსიქოლოგიური სამსახურის ხელმძღვანელ ლევან ზარდალაშვილთან სკოლებში უსაფრთხო გარემოს შექმნის აუცილებლობაზე
თემატიკა: სკოლების უსაფრთხოება .
საკვანძო სიტყვები: მანდატურები ; ბავშვთა ფსიქოლოგია .
ცინცაძე, სოსო
სოსო ცინცაძე: "არ უნდა აღმოვჩნდეთ ეიფორიის ტყვეობაში" : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 31 ოქტომბერი. - N292. - გვ.5[MFN: 139623 ]
UDC: 327(479.22) + 327.7(4)
ანოტაცია: დიპლომატიური აკადემიის რექტორი საუბრობს საქართველო-ევროკავშირის სამომავლო ურთიერთობის პერსპექტივებზე
თემატიკა: საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები .
პედაგოგთა სერტიფიცირების შესახებ / გ. მურღულია // ახალი განათლება . - თბილისი, 2013. - 24-30 ოქტომბერი. - N31. - გვ.5[MFN: 139624 ]
UDC: 37.091.27(479.22)
თემატიკა: მასწავლებელთა სერტიფიცირება .
კოწაწაშვილი, შორენა
დათა ახალაია ახალ ხელისუფლებასთან თანამშრომლობს / შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 2-3 ნოემბერი. - N260. - გვ.4[MFN: 139625 ]
UDC: 328.1 + 343.91](479.22)
• ნიკოლაძე, მირიან (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქართულ მართლმსაჯულებაში მიმდინარე პროცესებისა და სასამართლოში გამამართლებელი განაჩენების გაზრდის შესახებ
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ბრალდებული); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა: ხელისუფლება ; პატიმრები .
ბლიაძე, მაია
გეოგრაფიის პედაგოგთა დასახმარებლად / მ. ბლიაძე // ახალი განათლება . - თბილისი, 2013. - 24-30 ოქტომბერი. - N31. - გვ.6. - N32. - გვ.6[MFN: 139626 ]