ანოტაცია: პროექტის "პოლიციელთა შესაძლებლობების ზრდა ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში" დახურვასთან დაკავშირებით გამართულ კონფერენციის გახსნაზე ირაკლი ღარიბაშვილის გამოსვლის შესახებ
გიორგი მარგველაშვილი: "საკადრო ცვლილება სამთავრობო გუნდში საგრძნობი არ იქნება" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 5 ნოემბერი. - N262. - გვ.6[MFN: 139793]
ანოტაცია: О значении третьего Саммита "Восточное партнерство" для Грузии, цель которой двустороннее сотрудничество с ЕС в рамках Восточного партнерства
თურმანიძე, კობა (კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის დირექტორი)
თურმანიძე: საქართველოში არჩევნების შედეგების თუნდაც 1 თვით ადრე გამოცნობა წარმოუდგენელია : ინტერვიუ / კობა თურმანიძე ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.5[MFN: 139796]
ფაკულტეტების მოლოდინები და ინიციატივები ; მოამზადა ნ. ობოლაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.6-8[MFN: 139797]
• თვალთვაძე, დარეჯან (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი); ბურდული, ირაკლი (იურიდიული ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი); ბოჭორიშვილი, რამაზ (ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი); მაჭარაშვილი, ნანი (სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი); ცისკარიძე, ალექსანდრე (მედიცინის ფაკულტეტის დეკანი); ხელაძე, აკაკი (ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);