1. Последние дни президентства // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.5[MFN: 139791]
UDC:  342.511(479.22:44) + 94(479.22)"2008.08"
Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  В ходе встречи президента Грузии с экс-президентом Франции было обсуждено значение т.н. соглашения Саркози-Медведева 2008 года
პერსონალია:  Саркози Николя (экс-президент Франции); Медведев Дмитрий (премьер-министр РФ).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; რუსეთ-საქართველოს ომი.
1. ჯანაშია, ლალი
შს მინისტრი საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ მთავარ სამმართველოს ეწვია / ლალი ჯანაშია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.3[MFN: 139792]
UDC:  343.148 + 061.1](479.22)
ანოტაცია:  საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ მთავარ სამმართველოში განხორციელებული რებრენდინგის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ღარიბაშვილი ირაკლი (შსს მინისტრი); სუჯაშვილი ნუგზარ (საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს უფროსი); ტერნერი მაიკლ (აშშ-ის საელჩოს უფროსი მრჩეველი).
თემატიკა:  ექსპერტიზა; სახელმწიფო დაწესებულებები.
გიორგი მარგველაშვილი: "საკადრო ცვლილება სამთავრობო გუნდში საგრძნობი არ იქნება" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 5 ნოემბერი. - N262. - გვ.6[MFN: 139793]
UDC:  342.511 + 341.713](479.22)
მარგველაშვილი, გიორგი (გამარჯვებული პრეზიდენტობის კანდიდატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გიორგი მარგველაშვილის შეხვედრის შესახებ საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებთან
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (გამარჯვებული პრეზიდენტობის კანდიდატი); მაჭავარიანი ვანო (დიპლომატი); დიმიტროვი ფილიპ (საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენელი); მიკაჩი მატეო (ეუთოს სადამკვირვებლო კომისიის ხელმძღვანელი); ერტისბაევი ერმუჰამეტ (ყაზახეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; ელჩები.
1. В преддверии вильнюсского саммита // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.5[MFN: 139794]
UDC:  005.745(474.4)
Маргвелашвили, Георгий (победитель на президентских выборах в Грузии, автор комментария);  Салуквадзе, Хатуна (посол Грузии в Литве, автор комментария);  Клипий, Игорь (посол Молдовы в Литве, автор комментария);  Жовтенко, Валерий (посол Украины в Литве, автор комментария);
ანოტაცია:  О значении третьего Саммита "Восточное партнерство" для Грузии, цель которой двустороннее сотрудничество с ЕС в рамках Восточного партнерства
შეიძლება ეუთოს წარმომადგენლობა საქართველოში დაბრუნდეს / ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.2[MFN: 139795]
UDC:  341.17(4)
ზანიერი, ლამბერტო (ეუთოს გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი);  ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვარაუდი ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგნიზაციის წარმომადგენლობის აღდგენის თაობაზე საქართველოში
ორგანიზაცია:  ეუთო.
1. თურმანიძე, კობა (კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის დირექტორი)
ანოტაცია:  სოციოლოგიური კვლევების სანდოობის შესახებ
თემატიკა:  საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები.
1. ფაკულტეტების მოლოდინები და ინიციატივები ; მოამზადა ნ. ობოლაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.6-8[MFN: 139797]
UDC:  378.4 + 378.096](479.22)
თვალთვაძე, დარეჯან (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);  ბურდული, ირაკლი (იურიდიული ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);  ბოჭორიშვილი, რამაზ (ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);  მაჭარაშვილი, ნანი (სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი);  ცისკარიძე, ალექსანდრე (მედიცინის ფაკულტეტის დეკანი);  ხელაძე, აკაკი (ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თსუ-ის ფაკულტეტებზე არსებული სიახლეებისა და გეგმების შესახებ
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; ფაკულტეტები.
1. Республиканцы избрали нового председателя // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139798]
Иванишвили, Бидзина (премьер-министр Грузии, автор комментари);  Самнидзе, Хатуна (председатель "Республиканской партии", автор комментария);
ანოტაცია:  Об избрании председателя "Республиканской партии"
1. კბილაშვილი, არჩილ (მთავარი პროკურორი)
ინტერვიუ მთავარ პროკურორთან : ინტერვიუ / ა. კბილაშვილი ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 4 ნოემბერი. - N44. - გვ.10-11[MFN: 139799]
UDC:  323 + 343.102](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და გახმაურებული დანაშაულებრივი საქმეების გამოძიების მიმდინარეობის
თემატიკა:  პოლიტიკა; გამოძიება.
1. В Поти сожгли российский флаг // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139800]
ორგანიზაცია:  "Свободная зона".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13975 | 13976 | 13977 | 13978 | 13979 | 13980 | 13981 | 13982 | 13983 | 13984 | 13985 |  შემდეგი »  ბოლო »»