Последние дни президентства // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.5[MFN: 139791 ]
UDC: 342.511(479.22:44) + 94(479.22)"2008.08"
• Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: В ходе встречи президента Грузии с экс-президентом Франции было обсуждено значение т.н. соглашения Саркози-Медведева 2008 года
პერსონალია: Саркози Николя (экс-президент Франции); Медведев Дмитрий (премьер-министр РФ).
თემატიკა: პრეზიდენტები ; რუსეთ-საქართველოს ომი .
ჯანაშია, ლალი
შს მინისტრი საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ მთავარ სამმართველოს ეწვია / ლალი ჯანაშია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.3[MFN: 139792 ]
UDC: 343.148 + 061.1](479.22)
ანოტაცია: საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ მთავარ სამმართველოში განხორციელებული რებრენდინგის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ღარიბაშვილი ირაკლი (შსს მინისტრი); სუჯაშვილი ნუგზარ (საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს უფროსი); ტერნერი მაიკლ (აშშ-ის საელჩოს უფროსი მრჩეველი).
თემატიკა: ექსპერტიზა ; სახელმწიფო დაწესებულებები .
გიორგი მარგველაშვილი: "საკადრო ცვლილება სამთავრობო გუნდში საგრძნობი არ იქნება" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 5 ნოემბერი. - N262. - გვ.6[MFN: 139793 ]
UDC: 342.511 + 341.713](479.22)
• მარგველაშვილი, გიორგი (გამარჯვებული პრეზიდენტობის კანდიდატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გიორგი მარგველაშვილის შეხვედრის შესახებ საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებთან
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (გამარჯვებული პრეზიდენტობის კანდიდატი); მაჭავარიანი ვანო (დიპლომატი); დიმიტროვი ფილიპ (საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენელი); მიკაჩი მატეო (ეუთოს სადამკვირვებლო კომისიის ხელმძღვანელი); ერტისბაევი ერმუჰამეტ (ყაზახეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი).
თემატიკა: პრეზიდენტები ; ელჩები .
В преддверии вильнюсского саммита // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.5[MFN: 139794 ]
UDC: 005.745(474.4)
• Маргвелашвили, Георгий (победитель на президентских выборах в Грузии, автор комментария); Салуквадзе, Хатуна (посол Грузии в Литве, автор комментария); Клипий, Игорь (посол Молдовы в Литве, автор комментария); Жовтенко, Валерий (посол Украины в Литве, автор комментария);
ანოტაცია: О значении третьего Саммита "Восточное партнерство" для Грузии, цель которой двустороннее сотрудничество с ЕС в рамках Восточного партнерства
თემატიკა: სამიტები .
შეიძლება ეუთოს წარმომადგენლობა საქართველოში დაბრუნდეს / ია აბულაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.2[MFN: 139795 ]
UDC: 341.17(4)
• ზანიერი, ლამბერტო (ეუთოს გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი); ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ვარაუდი ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგნიზაციის წარმომადგენლობის აღდგენის თაობაზე საქართველოში
ორგანიზაცია: ეუთო .
თემატიკა: საერთაშორისო ორგანიზაციები .
თურმანიძე: საქართველოში არჩევნების შედეგების თუნდაც 1 თვით ადრე გამოცნობა წარმოუდგენელია : ინტერვიუ / კობა თურმანიძე ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.5[MFN: 139796 ]
UDC: 32.019.52(479.22)
ანოტაცია: სოციოლოგიური კვლევების სანდოობის შესახებ
თემატიკა: საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები .
ფაკულტეტების მოლოდინები და ინიციატივები ; მოამზადა ნ. ობოლაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.6-8[MFN: 139797 ]
UDC: 378.4 + 378.096](479.22)
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ; ფაკულტეტები .
Республиканцы избрали нового председателя // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139798 ]
• Иванишвили, Бидзина (премьер-министр Грузии, автор комментари); Самнидзе, Хатуна (председатель "Республиканской партии", автор комментария);
ანოტაცია: Об избрании председателя "Республиканской партии"
კბილაშვილი, არჩილ (მთავარი პროკურორი)
ინტერვიუ მთავარ პროკურორთან : ინტერვიუ / ა. კბილაშვილი ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 4 ნოემბერი. - N44. - გვ.10-11[MFN: 139799 ]
UDC: 323 + 343.102](479.22)
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და გახმაურებული დანაშაულებრივი საქმეების გამოძიების მიმდინარეობის
თემატიკა: პოლიტიკა ; გამოძიება .
В Поти сожгли российский флаг // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139800 ]
ორგანიზაცია: "Свободная зона" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13975 | 13976 | 13977 | 13978 | 13979 | 13980 | 13981 | 13982 | 13983 | 13984 | 13985 | შემდეგი » ბოლო »»