1. В преддверии вильнюсского саммита // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.5[MFN: 139794]
UDC:  005.745(474.4)
Маргвелашвили, Георгий (победитель на президентских выборах в Грузии, автор комментария);  Салуквадзе, Хатуна (посол Грузии в Литве, автор комментария);  Клипий, Игорь (посол Молдовы в Литве, автор комментария);  Жовтенко, Валерий (посол Украины в Литве, автор комментария);
ანოტაცია:  О значении третьего Саммита "Восточное партнерство" для Грузии, цель которой двустороннее сотрудничество с ЕС в рамках Восточного партнерства
შეიძლება ეუთოს წარმომადგენლობა საქართველოში დაბრუნდეს / ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.2[MFN: 139795]
UDC:  341.17(4)
ზანიერი, ლამბერტო (ეუთოს გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი);  ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვარაუდი ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგნიზაციის წარმომადგენლობის აღდგენის თაობაზე საქართველოში
1. თურმანიძე, კობა (კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის დირექტორი)
ანოტაცია:  სოციოლოგიური კვლევების სანდოობის შესახებ
თემატიკა:  საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები.
1. ფაკულტეტების მოლოდინები და ინიციატივები ; მოამზადა ნ. ობოლაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.6-8[MFN: 139797]
UDC:  378.4 + 378.096](479.22)
თვალთვაძე, დარეჯან (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);  ბურდული, ირაკლი (იურიდიული ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);  ბოჭორიშვილი, რამაზ (ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);  მაჭარაშვილი, ნანი (სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი);  ცისკარიძე, ალექსანდრე (მედიცინის ფაკულტეტის დეკანი);  ხელაძე, აკაკი (ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტის დეკანი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თსუ-ის ფაკულტეტებზე არსებული სიახლეებისა და გეგმების შესახებ
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; ფაკულტეტები.
1. Республиканцы избрали нового председателя // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139798]
Иванишвили, Бидзина (премьер-министр Грузии, автор комментари);  Самнидзе, Хатуна (председатель "Республиканской партии", автор комментария);
ანოტაცია:  Об избрании председателя "Республиканской партии"
1. კბილაშვილი, არჩილ (მთავარი პროკურორი)
ინტერვიუ მთავარ პროკურორთან : ინტერვიუ / ა. კბილაშვილი ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 4 ნოემბერი. - N44. - გვ.10-11[MFN: 139799]
UDC:  323 + 343.102](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და გახმაურებული დანაშაულებრივი საქმეების გამოძიების მიმდინარეობის
თემატიკა:  პოლიტიკა; გამოძიება.
1. В Поти сожгли российский флаг // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139800]
ორგანიზაცია:  "Свободная зона".
1. Цулукиани готова помочь // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 6-12 ноября. - N45. - С.6[MFN: 139801]
Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Об отношении министра юстиции к новому президенту Грузии
1. რომელ ინსტიტუტს სურს დარჩენა თსუ-ის ქოლგის ქვეშ? ; მოამზადა თ. დადიანმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.10-11[MFN: 139802]
UDC:  378.4 + 001](479.22)
ტატიშვილი, გრიგოლ (რაფიელ აგლაძის არაორგანული ქიმიის და ელექტროქიმიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  გელაშვილი, გელა (ელეფთერ ანდრონიკაშვილის ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  აბესაძე, რამაზ (პაატა გუგუშვილის ეკონომიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ციციშვილი, ვლადიმერ (პეტრე მელიქიშვილის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  წუწუნავა, თამარ (ალექსანდრე ჯანელიძის გეოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ღლონტი, ნუგზარ (მიხეილ ნოდიას გეოფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  კიკნაძე, ვაჟა (ივანე ჯავახიშვილის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ბოლაშვილი, ნანა (ვახუშტი ბაგრატიონის გეოგრაფიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  კაკაბაძე, მანანა (ალექსანდრე ნათიშვილის მორფოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  გამყრელიძე, ოთარ (თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ფარცვანია, ნინო (ანდრია რაზმაძის მათემატიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  კვატაშიძე, რევაზ (კავკასიის ალექსანდრე თვალჭრელიძის მინერალური ნედლეულის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; სამეცნიერო ინსტიტუტები.
"რუსთავი 2"-მა არ იცის, ვანო მერაბიშვილი სად არის თუ ერთმანეთთან კავშირი არ აქვთ? : ინტერვიუ / ნ. ჯავახიშვილი ; ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2012. - 1-7 თებერვალი. - N4. - გვ.18[MFN: 139803]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ქართუ ჯგუფის" პრეზიდენტთან "რუსთავი 2"-ზე მის შესახებ გასულ სიუჟეტთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  რუსთავი 2, ტელეკომპანია.
თემატიკა:  ბიზნეს ჯგუფები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13976 | 13977 | 13978 | 13979 | 13980 | 13981 | 13982 | 13983 | 13984 | 13985 | 13986 |  შემდეგი »  ბოლო »»