თურმანიძე, კობა (კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის დირექტორი)
თურმანიძე: საქართველოში არჩევნების შედეგების თუნდაც 1 თვით ადრე გამოცნობა წარმოუდგენელია : ინტერვიუ / კობა თურმანიძე ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 7 ნოემბერი. - N299. - გვ.5[MFN: 139796]
ფაკულტეტების მოლოდინები და ინიციატივები ; მოამზადა ნ. ობოლაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.6-8[MFN: 139797]
რომელ ინსტიტუტს სურს დარჩენა თსუ-ის ქოლგის ქვეშ? ; მოამზადა თ. დადიანმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 16 სექტემბერი. - N12. - გვ.10-11[MFN: 139802]
• ტატიშვილი, გრიგოლ (რაფიელ აგლაძის არაორგანული ქიმიის და ელექტროქიმიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); გელაშვილი, გელა (ელეფთერ ანდრონიკაშვილის ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); აბესაძე, რამაზ (პაატა გუგუშვილის ეკონომიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ციციშვილი, ვლადიმერ (პეტრე მელიქიშვილის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); წუწუნავა, თამარ (ალექსანდრე ჯანელიძის გეოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ღლონტი, ნუგზარ (მიხეილ ნოდიას გეოფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); კიკნაძე, ვაჟა (ივანე ჯავახიშვილის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ბოლაშვილი, ნანა (ვახუშტი ბაგრატიონის გეოგრაფიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); კაკაბაძე, მანანა (ალექსანდრე ნათიშვილის მორფოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); გამყრელიძე, ოთარ (თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ფარცვანია, ნინო (ანდრია რაზმაძის მათემატიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); კვატაშიძე, რევაზ (კავკასიის ალექსანდრე თვალჭრელიძის მინერალური ნედლეულის ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
"რუსთავი 2"-მა არ იცის, ვანო მერაბიშვილი სად არის თუ ერთმანეთთან კავშირი არ აქვთ? : ინტერვიუ / ნ. ჯავახიშვილი ; ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2012. - 1-7 თებერვალი. - N4. - გვ.18[MFN: 139803]