დაბრუნდება თუ არა ბრიუსელიდან პრეზიდენტი სააკაშვილი?! : დღეიდან დაჭერების ახალი ტალღა დაიწყება?! : რისი ეშინიათ ნაციონალებს და რა მოლოდინები აქვთ ანტინაციონალებს? : ინტერვიუ / ს. ბრეგაძე ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 18 ნოემბერი. - N46. - გვ.14-15[MFN: 140644]
გიორგი კანდელაკი: "ოცნების საპრეზიდენტო კანდიდატი ლადო ბადუკაძე უნდა იყოს" / შორენა მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.5[MFN: 140646]
ანოტაცია: იუსტიციის მინისტრის გამოხმაურება საქართველოს პრეზიდენტის მოთხოვნაზე ბრალდებულ ვ. ბედუკაძეთან დაკავშირებით მთავარი პროკურორის გათავისუფლების შესახებ
იდენტიფიკაცია დასრულდა, "ნაცმოძრაობისა" და "ოცნების" პოლიტიკური დნმ-ი იდენტურია / ჯ. ჟვანია // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 6-12 ნოემბერი. - N41. - გვ.7[MFN: 140647]
ოცი წლის განმავლობაში ნატოზე ოცნებით დაკარგული ტერიტორიების ოცი პროცენტი / ე. ნასყიდაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 6-12 ნოემბერი. - N41. - გვ.8[MFN: 140649]
• ნანეიშვილი, თემურ (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი); პაპავა, ლადო (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, კომენტარის ავტორი); კიღურაძე, ივანე (პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); მებონია, ჯემალ (ფიზიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების გადარჩენისა და მეცნიერების დაფინანსების გაზრდის აუცილებლობის შესახებ
სკოლის დირექტორის "ნაციონალური" დევნა : ინტერვიუ / დ. კვარაცხელია ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 6-12 ნოემბერი. - N41. - გვ.10[MFN: 140652]