ანოტაცია:  პარლამენტარი საუბრობს საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა:  საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები.
ოცი წლის განმავლობაში ნატოზე ოცნებით დაკარგული ტერიტორიების ოცი პროცენტი / ე. ნასყიდაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 6-12 ნოემბერი. - N41. - გვ.8[MFN: 140649]
UDC:  327(479.22):327.5
ჭიპაშვილი, ჰამლეტ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ქორიძე, თემურ (უზენაესი საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);  ხარჩილავა, ვახტანგ (გაზეთ "საერთო გაზეთის" რედაქტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მოსაზრებები საქართველოს ნატოში შესვლის პერსპექტივებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-ნატოს ურთიერთობა.
1. კვესელავა, იგორ
იგორ კვესელავა: "საქართველოში ახალი პოლიტიკური რეალობა ყალიბდება" : ინტერვიუ / იგორ კვესელავა ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 16 ნოემბერი. - N308. - გვ.5[MFN: 140650]
ანოტაცია:  პოლიტიკურ მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი საუბრობს საქართველოში არსებული პოლიტიკური ვითარების შესახებ
200-ლარიანი მეცნიერება - მთავრობას ლომაია-შაშკინის პოლიტიკის გაგრძელებაში ადანაშაულებენ / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 16 ნოემბერი. - N308. - გვ.6[MFN: 140651]
UDC:  001 + 336](479.22)
ნანეიშვილი, თემურ (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);  პაპავა, ლადო (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, კომენტარის ავტორი);  კიღურაძე, ივანე (პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  მებონია, ჯემალ (ფიზიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების გადარჩენისა და მეცნიერების დაფინანსების გაზრდის აუცილებლობის შესახებ
თემატიკა:  მეცნიერება; დაფინანსება.
საკვანძო სიტყვები:  სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები.
1. კვარაცხელია, დალი
სკოლის დირექტორის "ნაციონალური" დევნა : ინტერვიუ / დ. კვარაცხელია ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 6-12 ნოემბერი. - N41. - გვ.10[MFN: 140652]
UDC:  373.5 + 329](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ წალენჯიხის რაიონის სოფელ ჯგალის სკოლის დირექტორთან თანამდებობიდან მისი გათავისუფლების პოლიტიკურ მიზეზებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სკოლები; პოლიტიკური პარტიები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14061 | 14062 | 14063 | 14064 | 14065 | 14066 | 14067 | 14068 | 14069 | 14070 | 14071 |  შემდეგი »  ბოლო »»