[სავიზო რეჟიმის გამკაცრებაზე საქართველოს მთავრობის მიერ] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.2[MFN: 140709 ]
UDC: 351.756.5(479.22)
• ნათაძე, ნოდარ (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი); ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); რატიანი, ანა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ოთხმეზური, გიორგი (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: ვიზები .
ფანქველაშვილი, ნინო (მხატვარ ვახტანგ ნოდიას მეუღლე)
ოცი წელი გავიდა და დღემდე არ ვიცი, ვინ და რატომ მოკლა ჩემი მეუღლე : ინტერვიუ / ნ. ფანქველაშვილი ; ესაუბრა ირანდა კალანდაძე // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 13 ნოემბერი. - N31(265). - გვ.15[MFN: 140710 ]
UDC: 7.071.1 + 343.61](479.22)
ანოტაცია: მხატვარ ვახტანგ ნოდიას მკვლელობის დეტალებზე
თემატიკა: ქართველი მხატვრები ; მკვლელობა .
ახალგორში ცარიელი ბინების, წეროვანში კი კოტეჯების ჩამორთმევა იწყება?! / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.3[MFN: 140711 ]
UDC: 323.173-054.73 + 332.8](479.22:479.225)
ანოტაცია: დევნილების ბინების პრობლემებზე ახალგორსა და წეროვანში. დარღვევებზე დევნილებისთვის ბინების განაწილების საქმეში
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები ; დევნილები ; საბინაო მეურნეობა .
ჩაჩუა, ლევან (პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატი, მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის წევრი)
"ნაცმოძრაობამ ვერ გატეხა ქართველი ერი, უბრალოდ, პოლიტიკოსებში არ გვიმართლებს, ვერ უძლებენ პოლიტიკოსები დასავლეთის ზეწოლას" : ინტერვიუ / ლ. ჩაჩუა ; ესაუბრა ნინო კობაიძე // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 13 ნოემბერი. - N31(265). - გვ.17[MFN: 140712 ]
UDC: 324 + 323](479.22)
ანოტაცია: საქართველოში ჩატარებული საპრეზიდენტო არჩევნებისა და მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების თაობაზე
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები ; საშინაო პოლიტიკა .
ძიძიგური, ზვიად (პარლამენტარი)
ზვიად ძიძიგური: "რუსეთი შეგუებულია, რომ საქართველო მიდის ევროკაშირისკენ" : ინტერვიუ / ზვიად ძიძიგური ; ესაუბრა ბესო კუნელაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.3[MFN: 140713 ]
ანოტაცია: საგარეო პოლიტიკისა და რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა: საგარეო პოლიტიკა ; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები .
ევროკავშირი მოლდოვასთან სავიზო რეჟიმს აუქმებს - რიგში უკრაინა და საქართველო არიან / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.4[MFN: 140714 ]
UDC: 327(479.22) + 341.217(4) + 351.756.5
• მალმსტრიომი, სესილია (ევროკომისარი საშინაო ურთიერთობებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ევროკავშირთან ვიზების ლიბერალიზაციის პროგრამის განხორციელების შესახებ საქართველოში
თემატიკა: საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები ; ვიზები .
რა გაუხდება "ქართულ ოცნებას" ცოტა ხანში სანანებელი? : ინტერვიუ / ს. ცისკარიშვილი ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია . - თბილისი, 2013. - 20 ნოემბერი. - N154. - გვ.10-11[MFN: 140715 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ "დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის" ხელმძღვანელ სოსო ცისკარიშვილთან
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (შინაგან საქმეთა მინისტრი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: ქართული ოცნება , კოალიცია.
თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები .
ივანიშვილმა და ნორლანდმა სააკაშვილს დასცინეს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N190. - გვ.2[MFN: 140716 ]
• სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ნორლანდი, რიჩარდ (ამერიკის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ამერიკული ხომალდის შემოსვლისა და მასზე მთავრობის წარმომადგენლების შეხვედრის შესახებ
ქავთარია, დავით
სად ხართ ქართველების ორმოცდაცამეტო პროცენტო? / დ. ქავთარია // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 13 ნოემბერი. - N31(265). - გვ.17[MFN: 140717 ]