[სავიზო რეჟიმის გამკაცრებაზე საქართველოს მთავრობის მიერ] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.2[MFN: 140709]
UDC:  351.756.5(479.22)
ნათაძე, ნოდარ (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  რატიანი, ანა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ოთხმეზური, გიორგი (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ვიზები.
1. ფანქველაშვილი, ნინო (მხატვარ ვახტანგ ნოდიას მეუღლე)
ოცი წელი გავიდა და დღემდე არ ვიცი, ვინ და რატომ მოკლა ჩემი მეუღლე : ინტერვიუ / ნ. ფანქველაშვილი ; ესაუბრა ირანდა კალანდაძე // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 13 ნოემბერი. - N31(265). - გვ.15[MFN: 140710]
UDC:  7.071.1 + 343.61](479.22)
ანოტაცია:  მხატვარ ვახტანგ ნოდიას მკვლელობის დეტალებზე
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები; მკვლელობა.
ახალგორში ცარიელი ბინების, წეროვანში კი კოტეჯების ჩამორთმევა იწყება?! / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.3[MFN: 140711]
UDC:  323.173-054.73 + 332.8](479.22:479.225)
ანოტაცია:  დევნილების ბინების პრობლემებზე ახალგორსა და წეროვანში. დარღვევებზე დევნილებისთვის ბინების განაწილების საქმეში
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; დევნილები; საბინაო მეურნეობა.
1. ჩაჩუა, ლევან (პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატი, მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის წევრი)
"ნაცმოძრაობამ ვერ გატეხა ქართველი ერი, უბრალოდ, პოლიტიკოსებში არ გვიმართლებს, ვერ უძლებენ პოლიტიკოსები დასავლეთის ზეწოლას" : ინტერვიუ / ლ. ჩაჩუა ; ესაუბრა ნინო კობაიძე // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 13 ნოემბერი. - N31(265). - გვ.17[MFN: 140712]
UDC:  324 + 323](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში ჩატარებული საპრეზიდენტო არჩევნებისა და მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების თაობაზე
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები; საშინაო პოლიტიკა.
1. ძიძიგური, ზვიად (პარლამენტარი)
ზვიად ძიძიგური: "რუსეთი შეგუებულია, რომ საქართველო მიდის ევროკაშირისკენ" : ინტერვიუ / ზვიად ძიძიგური ; ესაუბრა ბესო კუნელაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.3[MFN: 140713]
ანოტაცია:  საგარეო პოლიტიკისა და რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
ევროკავშირი მოლდოვასთან სავიზო რეჟიმს აუქმებს - რიგში უკრაინა და საქართველო არიან / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N311. - გვ.4[MFN: 140714]
UDC:  327(479.22) + 341.217(4) + 351.756.5
მალმსტრიომი, სესილია (ევროკომისარი საშინაო ურთიერთობებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ევროკავშირთან ვიზების ლიბერალიზაციის პროგრამის განხორციელების შესახებ საქართველოში
თემატიკა:  საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები; ვიზები.
რა გაუხდება "ქართულ ოცნებას" ცოტა ხანში სანანებელი? : ინტერვიუ / ს. ცისკარიშვილი ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 20 ნოემბერი. - N154. - გვ.10-11[MFN: 140715]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის" ხელმძღვანელ სოსო ცისკარიშვილთან
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (შინაგან საქმეთა მინისტრი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  ქართული ოცნება, კოალიცია.
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
ივანიშვილმა და ნორლანდმა სააკაშვილს დასცინეს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N190. - გვ.2[MFN: 140716]
სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ნორლანდი, რიჩარდ (ამერიკის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ამერიკული ხომალდის შემოსვლისა და მასზე მთავრობის წარმომადგენლების შეხვედრის შესახებ
1. ქავთარია, დავით
სად ხართ ქართველების ორმოცდაცამეტო პროცენტო? / დ. ქავთარია // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 13 ნოემბერი. - N31(265). - გვ.17[MFN: 140717]