ქვეყანას ახალი, ნიჭიერი ხალხის გამოვლენის შესაძლებლობა და ასპარეზი უნდა მივცეთ / გ. მჭედლიშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 13-19 ნოემბერი. - N42. - გვ.18,19[MFN: 140801]
UDC:  32 + 316](479.22)
ანოტაცია:  ახალი პოლიტიკური ძალის მოთხოვნილება ქართულ საზოგადოებაში
თემატიკა:  პოლიტიკა; საზოგადოება.
1. შაშიაშვილი, თეიმურაზ (მოძრაობა "თეთრების" ლიდერი)
"მე გეტყვით, რატომ გადადგა არჩილ კბილაშვილი მაინცდამაინც 7 ნოემბერს!" : ინტერვიუ / თ.შაშიაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2013. - 11-17 ნოემბერი. - N45. - გვ.20-21[MFN: 140802]
ანოტაცია:  მთავარი პროკურორის თანამდებობიდან გადადგომის მიზეზებზე
პერსონალია:  კბილაშვილი არჩილ (ყოფილი მთავარი პროკურორი); ღარიბაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი).
1. ვოლსკი, გიორგი (პარლამენტის ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარე)
"ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკიდან წასვლის შემდეგ უფრო მობილიზებულები ვიქნებით!" : ინტერვიუ / გიორგი ვოლსკი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 20-21 ნოემბერი. - N122(878). - გვ.4[MFN: 140803]
UDC:  32 + 329 + 328.13](479.22)
ანოტაცია:  პარტია "ქართულ ოცნებასა" და მთავრობაში მიმდინარე საკადრო გადაადგილებებზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; მთავრობა.
1. მიგრიაული, დავით (ავტოექსპერტი)
როგორ არ უნდა მოვტყუვდეთ მანქანის შეძენისას : ინტერვიუ / დავით მიგრიაული ; ესაუბრა თამარ ბოჭორიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 20-26 ნოემბერი. - N47. - გვ.22[MFN: 140804]
UDC:  339 + 623.437.4](479.22)
თემატიკა:  ვაჭრობა; ავტომანქანები.
1. მამუკაშვილი, სოსო (გამომგონებელი)
ქართველმა სტუდენტმა "მზის გამათბობელი" გამოიგონა : ინტერვიუ / სოსო მამუკაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 20-26 ნოემბერი. - N47. - გვ.23[MFN: 140805]
UDC:  001.894(479.22)
თემატიკა:  ქართველი გამომგონებლები.
1. "დემოკრატიული მოძრაობა" პრეზიდენტის ინაუგურაციას ცალკე ჯგუფის ზეიმად აფასებს ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N274. - გვ.2[MFN: 140806]
ცინცაბაძე, თამარ (პარტიის "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსთვის" მთავარი საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პოლიტიკოსი).
კოჰაბიტაცია კონსერვატიულად ანუ რა უნდათ სააკაშვილის ზონდერებს ზვიად ძიძიგურის პარტიაში / ი.ჯაფარიძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2013. - 11-17 ნოემბერი. - N45. - გვ.22-23[MFN: 140807]
ანოტაცია:  კონსერვატიული პარტიის წევრებისა და ზვიად ძიძიგურის საქმიანობაზე
პერსონალია:  ძიძიგური ზვიად (კონსერვატიული პარტიის ლიდერი, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი).
1. გაბიანი, ანზორ
სააკაშვილის ჯიბის მოსამართლეთა უვადოდ, ანუ სამუდამოდ არჩევა უნდა გამოირიცხოს : მოსამართლეს ხალხი უნდა ირჩევდეს! // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 13-19 ნოემბერი. - N42. - გვ.20[MFN: 140808]
ანოტაცია:  სასამართლო რეფორმის აუცილებლობის შესახებ
გენშტაბის უფროსად ვახტანგ კაპანაძე ინიშნება / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 19 ნოემბერი. - N274. - გვ.3[MFN: 140809]