თემატიკა: ონკოლოგიური დაავადებები .
"ახალი ტალღა 2013" დაიწყო / ეკა ირემაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 25 ივლისი. - N174. - გვ.8[MFN: 141573 ]
UDC: 7.092(474.3)
ანოტაცია: ახალგაზრდა შემსრულებელთა საერთაშორისო მუსიკალური კონკურსის "ახალი ტალღა 2013" იურმალაში დაწყების შესახებ
პერსონალია: ქათამაძე სალომე (კონკურსის მონაწილე).
თემატიკა: საერთაშორისო მუსიკალური კონკურსები .
პოეტური ფესტივალი ზუგდიდში დასრულდა / ეკა ირემაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 25 ივლისი. - N174. - გვ.10[MFN: 141574 ]
UDC: 7.091.4(479.22) + 008(479.22:470)
• წითლაძე, ნინო ("რუსული კლუბის" პიარმენეჯერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მეექვსე ქართულ-რუსული პოეზიის გამაერთიანებელი საერთაშორისო პოეტური ფესტივალის "სრული ხმით" დახურვის შესახებ
თემატიკა: პოეტური ფესტივალები ; საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობები .
ლილუაშვილი, დავით (უფლებადამცველი, კოალიციის "ჩვენი უფლებისთვის" ხელმძღვანელი)
დავით ლილუაშვილი: "დავით ბაქარაძემ პარლამენტის შენობის დარბევისთვის პასუხი უნდა აგოს!" : ინტერვიუ / დავით ლილუაშვილი ; შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 25 ივლისი. - N174. - გვ.11[MFN: 141575 ]
ანოტაცია: არასაპარლამენტო ოპოზიციური პარტიების მზადება მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები ; საპრეზიდენტო არჩევნები .
რა წერია ჯუმბერ პატბიაშვილის მემუარებში? / ეკა ირემაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 25 ივლისი. - N174. - გვ.12[MFN: 141576 ]
UDC: 655.3.066.11(479.22)
• პატიაშვილი, ჯუმბერ (წიგნის "23 წლის შემდეგ" ავტორი, კომენტარის ავტორი); ფოლადაშვილი, ელგა (ჟურნალისტი, წიგნის თანაავტორი, კომენტარის ავტორი); დეკანოსიძე, ნინო (გამომცემლობა "პალიტრა ელ"-ის მთავარი რედაქტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: წიგნის "23 წლის შემდეგ" პრეზენტაციის შესახებ
თემატიკა: წიგნის პრეზენტაცია .
აკაკი ასათიანი: "სამართლიანობის აღდგენა ჩვენში არასწორად ესმით და ამაში ანგარიშსწორებას გულისხმობენ" : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N179. - გვ.16[MFN: 141577 ]
ანოტაცია: "ტრადიციონალისტთა კავშირის" ლიდერი საუბრობს მიმდინარე პოლიტიკურ პოცესებზე საქართველოში
თემატიკა: პოლიტიკური პროცესები .
პოლიციელის შეურაცხყოფა 5-ჯერ "ძვირდება", "ქუჩაში ლუდის სმაზე" ჯარიმა კონკრეტდება / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 10 ივლისი. - N181. - გვ.1,4[MFN: 141578 ]
UDC: 342.9 + 342.537.3](479.22)
• გიორგობიანი, ნინო (შსს-ს საზოგადოებათან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); მაისურაძე, თემურ (საპარლამენტო ფრაქცია "ქართული ოცნება - ეროვნული ფორუმის" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში" ცვლილებების შეტანის კანონპროექტთან დაკავშირებით
თემატიკა: ადმინისტრაციული სამართალდარღვევები ; კანონპროექტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14153 | 14154 | 14155 | 14156 | 14157 | 14158 | 14159 | 14160 | 14161 | 14162 | 14163 | შემდეგი » ბოლო »»