"ახალი სისხლიანი კვირების ბედისწერა" : ანატოლი სობჩაკის წიგნის "თბილისის სისხლიანი კვირა" პრეზენტაცია კიევის მილიონიანი საპროტესტო აქციის ფონზე / მაია ფურცელაძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 4-5 დეკემბერი. - N128(884). - გვ.3[MFN: 141855]
სანქტ-პეტერბურგში მოღვაწე ბიზნესმენს საქართველოს პარლამენტის წევრი თემურ ფეიქრიშვილი აშანტაჟებდა?! / მაია მიშელაძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 4-5 დეკემბერი. - N128(884). - გვ.4[MFN: 141857]
ანოტაცია: ბიზნესმენ თამაზ მჭედლიძის მიერ დაფუძნებულ საინვესტიციო კომპანია შპს "მედგრუპ ჯორჯიას" შესახებ, რომელიც დაბა წავკისში საერთაშორისო დონის, გამაჯანსაღებელი კომპლექსის მშენებლობას გეგმავს
რატომ მცირდება ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობისა და განათლების სამინისტროების დაფინანსება და რა პროგრამებს დააფინანსებს 2014 წლის ბიუჯეტი? / მაია მიშელაძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 4-5 დეკემბერი. - N128(884). - გვ.8[MFN: 141858]
დაუსწრებლად სამუდამო პატიმრობამისჯილ ბოჭორიშვილზე საქართველომ საბერძნეთის პოლიციას ერთი სამხილიც ვერ წარუდგინა : ინტერვიუ / ნ. ლეჟავა ; ესაუბრა ლ. სულაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 23 თებერვალი-1 მარტი. - N6. - გვ.11[MFN: 141864]