1. ნარუსოვა, ლუდმილა (პოლიტიკოს ანატოლი სობჩაკის მეუღლე)
ექსკლუზიური ინტერვიუ ლუდმილა ნარუსოვასთან : ინტერვიუ / ლუდმილა ნარუსოვა ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 დეკემბერი. - N128(885). - გვ.8[MFN: 142073]
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობაზე
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); სობჩაკი ანატოლი (სანკტ-პეტერბურგის პირველი მერი, საბჭოთა კავშირის სახალხო დეპუტატი); სობჩაკი ქსენია (ტელეწამყვანი).
საკვანძო სიტყვები:  9 აპრილი.
1. "ოქროს პერგამენტის" ლაურეატობის კანდიდატები გამოვლინდნენ // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 დეკემბერი. - N128(885). - გვ.9[MFN: 142074]
ანოტაცია:  "ოქროს პერგამენტის" ლაურეატობის კანდიდატების სარეგისტრაციო შერჩევა
თემატიკა:  დაჯილდოებები.
სოსო ცინცაძე: "ოცნებისთვის" არჩევნები "გასეირნება" არ იქნება : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ივლისი. - N189. - გვ.3[MFN: 142075]
UDC:  324 + 342.843.17](479.22)
ანოტაცია:  პოლიტოლოგი საუბრობს მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნების სავარაუდო შედეგებსა და "ქართული ოცნების" პრეზიდენტობის კანდიდატის შანსებზე არჩევნებში
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი ("ქართული ოცნების" პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
1. Должность - не гарант иммунитета // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 4-10 декабря. - N49. - С.4[MFN: 142076]
Гарибашвили, Ираклий (премьер-министр Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Цитаты из интервью премьер-министра Грузии телекомпании RT
ქუთაისელი "ნაციონალები" მერიაში არსებულ ნეპოტიზმზე საუბრობენ / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ივლისი. - N189. - გვ.3[MFN: 142077]
UDC:  352.075.2 + 328.188.5](479.22)
გოქაძე, გია (ქუთაისის საკრებულოს ფრაქცია "ნაციონალების" წევრი, კომენტარის ავტორი);  სახელაშვილი, ირინა (ქუთაისის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი, კომენტარის ავტორი);  ხურციძე, ზურაბ (ქუთაისის საარჩევნო-საატესტაციო კომისიის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქუთაისის მერიაში განხორციელებული რეორგანიზაციის შემდეგ ფრაქცია "ნაციონალების" პროტესტი კადრების დანიშვნასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მერია; ნეპოტიზმი.
1. Региональная боевая школа // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 4-10 декабря. - N49. - С.4[MFN: 142078]
UDC:  327(479.22:581)
ანოტაცია:  Об участии военнослужащих Батумского отдельного батальона легкой пехоты в подготовке военных 215-го корпуса Национальной армии Афганистана
თემატიკა:  საქართველო-ავღანეთის ურთიერთობები.
1. წულაძე, გიორგი (დემოგრაფი)
"საქართველოში შობადობა შემცირდა" : ინტერვიუ / გ. წულაძე ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 7-8 დეკემბერი. - N290. - გვ.5[MFN: 142079]