ნარუსოვა, ლუდმილა (პოლიტიკოს ანატოლი სობჩაკის მეუღლე)
ექსკლუზიური ინტერვიუ ლუდმილა ნარუსოვასთან : ინტერვიუ / ლუდმილა ნარუსოვა ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 6-8 დეკემბერი. - N128(885). - გვ.8[MFN: 142073 ]
UDC: 327(470:479.22)
ანოტაცია: რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობაზე
პერსონალია: პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); სობჩაკი ანატოლი (სანკტ-პეტერბურგის პირველი მერი, საბჭოთა კავშირის სახალხო დეპუტატი); სობჩაკი ქსენია (ტელეწამყვანი).
საკვანძო სიტყვები: 9 აპრილი .
"ოქროს პერგამენტის" ლაურეატობის კანდიდატები გამოვლინდნენ // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 6-8 დეკემბერი. - N128(885). - გვ.9[MFN: 142074 ]
UDC: 06.05(479.22)
ანოტაცია: "ოქროს პერგამენტის" ლაურეატობის კანდიდატების სარეგისტრაციო შერჩევა
თემატიკა: დაჯილდოებები .
სოსო ცინცაძე: "ოცნებისთვის" არჩევნები "გასეირნება" არ იქნება : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივლისი. - N189. - გვ.3[MFN: 142075 ]
UDC: 324 + 342.843.17](479.22)
ანოტაცია: პოლიტოლოგი საუბრობს მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნების სავარაუდო შედეგებსა და "ქართული ოცნების" პრეზიდენტობის კანდიდატის შანსებზე არჩევნებში
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი ("ქართული ოცნების" პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები ; პრეზიდენტობის კანდიდატები .
Должность - не гарант иммунитета // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 4-10 декабря. - N49. - С.4[MFN: 142076 ]
• Гарибашвили, Ираклий (премьер-министр Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: Цитаты из интервью премьер-министра Грузии телекомпании RT
ქუთაისელი "ნაციონალები" მერიაში არსებულ ნეპოტიზმზე საუბრობენ / ქეთევან ლებანიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივლისი. - N189. - გვ.3[MFN: 142077 ]
UDC: 352.075.2 + 328.188.5](479.22)
• გოქაძე, გია (ქუთაისის საკრებულოს ფრაქცია "ნაციონალების" წევრი, კომენტარის ავტორი); სახელაშვილი, ირინა (ქუთაისის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი, კომენტარის ავტორი); ხურციძე, ზურაბ (ქუთაისის საარჩევნო-საატესტაციო კომისიის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქუთაისის მერიაში განხორციელებული რეორგანიზაციის შემდეგ ფრაქცია "ნაციონალების" პროტესტი კადრების დანიშვნასთან დაკავშირებით
თემატიკა: მერია ; ნეპოტიზმი .
Региональная боевая школа // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 4-10 декабря. - N49. - С.4[MFN: 142078 ]
UDC: 327(479.22:581)
ანოტაცია: Об участии военнослужащих Батумского отдельного батальона легкой пехоты в подготовке военных 215-го корпуса Национальной армии Афганистана
თემატიკა: საქართველო-ავღანეთის ურთიერთობები .
წულაძე, გიორგი (დემოგრაფი)
"საქართველოში შობადობა შემცირდა" : ინტერვიუ / გ. წულაძე ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 7-8 დეკემბერი. - N290. - გვ.5[MFN: 142079 ]
ანოტაცია: მოკვდაობა-შობადობის ტენდენციების შესახებ
თემატიკა: დემოგრაფია .
Производственная адаптация // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2013. - 4-10 декабря. - N49. - С.5[MFN: 142080 ]
UDC: 327(479.22) + 341.217(4)
• Квирикашвили, Георгий (министр эконмики Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: О значении Соглашения об ассоцировании с ЕС
შევჩენკო, ანდრეი (რადას დეპუტატი)
ევრორევოლუცია : ინტერვიუ / ანდრეი შევჩენკო ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2013. - 4-10 დეკემბერი. - N49. - გვ.5[MFN: 142081 ]
UDC: 32(477)
ანოტაცია: უკრაინაში მიმდინარე პროცესების შესახებ.
ლიტერატურული პრემია "საბას" ფინალისტები გამოცხადდა : ჟიურიმ 265 წიგნიდან 60 ფინალისტი დაასახელა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივლისი. - N189. - გვ.5[MFN: 142082 ]
UDC: 821.353.1 + 06.05(479.22)
ანოტაცია: 2013 წლის ნომინაციების ფინალისტთა სია
თემატიკა: ლიტერატურული პრემიები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14204 | 14205 | 14206 | 14207 | 14208 | 14209 | 14210 | 14211 | 14212 | 14213 | 14214 | შემდეგი » ბოლო »»