"კორუფციის ბუდე და ფულის მახე..." : რა ხდება განათლების სისტემაში? / მ. ნიკოლაიშვილი ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 28 ნოემბერი. - N159. - გვ.10-11[MFN: 142245]
რატომ არ არის განმარტებული, რა ითვლება "ცივ იარაღად"? : ინტერვიუ / თ. ავდალიანი ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 28 ნოემბერი. - N159. - გვ.10-11[MFN: 142246]
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თამაზ ავდალიანთან ადმინისტრაციულ და სისხლის სამართლის კოდექსში შესატან ცვლილებებზე, რომელიც ცივი იარაღის ტარებას არეგულირებს
• ციხელაშვილი, ქეთევან (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ვოლსკი, გია (პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); თაქთაქიშვილი, ჩიორა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); რუსეცკი, ალექსანდრე (სამხრეთ კავკასიის რეგიონული უსაფრთხოების ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ დაწესებული სანქციების თაობაზე - ევროსაბჭოს ასამბლეის წევრ ვასილ ლიხაჩოვის საპრეზიდენტო არჩევნებზე დამკვირვებლად არდაშვების გამო. "ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ" კანონში შესატანი ცვლილებების საჭიროების თაობაზე
ქრთამის აღების ფაქტზე გარემოს დაცვის სამინისტროს თანამშრომელი დააკავეს ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N292. - გვ.6[MFN: 142251]
ყაჭეიშვილი, თეონა (პრემიერ-მინისტრთან არსებული შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე საკოორდინაციო საბჭოს წევრი)
თეონა ყაჭეიშვილი: "შშმ ბავშვებს მეტი ყურადღება სჭირდებათ" : ინტერვიუ / თ. ყაჭეიშვილი ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N292. - გვ.7[MFN: 142253]
"UNHCR-ის წარმომადგენლების როლი მხოლოდ ხელისუფლების უკანონო ქმედებათა გამართლებაა" / თ. ტაბატაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 2-8 მარტი. - N06. - გვ.21[MFN: 142254]