"კორუფციის ბუდე და ფულის მახე..." : რა ხდება განათლების სისტემაში? / მ. ნიკოლაიშვილი ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 28 ნოემბერი. - N159. - გვ.10-11[MFN: 142245]
ანოტაცია:  ინტერვიუ განათლების ექსპერტ მანანა ნიკოლაიშვილთან განათლების სისტემაში არსებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); დვალი გია (ფიზიკოსი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
1. ავდალიანი, თამაზ
რატომ არ არის განმარტებული, რა ითვლება "ცივ იარაღად"? : ინტერვიუ / თ. ავდალიანი ; ესაუბრა შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 28 ნოემბერი. - N159. - გვ.10-11[MFN: 142246]
UDC:  342.9 + 343 + 342.537](479.22) + 623.44
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თამაზ ავდალიანთან ადმინისტრაციულ და სისხლის სამართლის კოდექსში შესატან ცვლილებებზე, რომელიც ცივი იარაღის ტარებას არეგულირებს
თემატიკა:  ადმინისტრაციული კოდექსი; სისხლის სამართლის კოდექსი; კანონპროექტები; ცივი იარაღი.
რამ გააოცა ქუთაისის ახალი მერი საკრებულოს სხდომაზე? / ნ. თვალაბეიშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 28 ნოემბერი. - N159. - გვ.12-13[MFN: 142247]
ანოტაცია:  ქუთაისის საკრებულოში არსებული დაპირისპირების დეტალებზე
პერსონალია:  მურღულია შოთა (ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
1. არეშიძე, მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში)
მამუკა არეშიძე: "ჯავახეთში მცხოვრებმა სომხებმა შეიძლება მოითხოვონ ავტონომია" : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ბესო კუნელაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 დეკემბერი. - N325. - გვ.4[MFN: 142248]
UDC:  327(470:479.22) + 323(479.22)
ანოტაცია:  რუსეთის ბერკეტების შესახებ საქართველოს ევროინტეგრაციის შესაჩერებლად
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები; საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ჯავახეთის ავტონომიის მოთხოვნა; მავთულხლართების ინსტალაცია.
კურორტ სოჭს დღედაღამ აშენებენ / ბ. მძინარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 2-8 მარტი. - N06. - გვ.[MFN: 142249]
UDC:  796.032.2 + 69](470)
ანოტაცია:  სოჭი 2014 - ოლიმპიური ქალაქის მშენებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ოლიმპიადები; მშენებლობები.
"ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ" კანონი გადაიხედება / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 დეკემბერი. - N325. - გვ.4[MFN: 142250]
UDC:  341.176(4) + 340.130.53(479.22)
ციხელაშვილი, ქეთევან (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ვოლსკი, გია (პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  თაქთაქიშვილი, ჩიორა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  რუსეცკი, ალექსანდრე (სამხრეთ კავკასიის რეგიონული უსაფრთხოების ინსტიტუტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ დაწესებული სანქციების თაობაზე - ევროსაბჭოს ასამბლეის წევრ ვასილ ლიხაჩოვის საპრეზიდენტო არჩევნებზე დამკვირვებლად არდაშვების გამო. "ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ" კანონში შესატანი ცვლილებების საჭიროების თაობაზე
ორგანიზაცია:  ევროსაბჭო.
თემატიკა:  საერთაშორისო ორგანიზაციები; კანონები.
1. ქრთამის აღების ფაქტზე გარემოს დაცვის სამინისტროს თანამშრომელი დააკავეს ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N292. - გვ.6[MFN: 142251]
UDC:  574 + 343.352.4](479.22)
პერსონალია:  კაპანაძე ილია (კოლხეთის ეროვნული პარკის უბნის რეინჯერი).
თემატიკა:  გარემოს დაცვა; ქრთამის აღება.
1. აფციაური, ლალი
მოწმე გამოძახებით : ინტერვიუ / ლ. აფციაური ; ესაუბრა თ. ტაბატაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 2-8 მარტი. - N06. - გვ.20[MFN: 142252]
UDC:  343 + 341.98](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადვოკატთან სასამართლო პროცესში ცრუ მოწმეების გამოყენების პრაქტიკაზე
თემატიკა:  სამართალი; სასამართლო პროცესი.
1. ყაჭეიშვილი, თეონა (პრემიერ-მინისტრთან არსებული შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე საკოორდინაციო საბჭოს წევრი)
თეონა ყაჭეიშვილი: "შშმ ბავშვებს მეტი ყურადღება სჭირდებათ" : ინტერვიუ / თ. ყაჭეიშვილი ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N292. - გვ.7[MFN: 142253]
UDC:  364.694(479.22)
ანოტაცია:  ინტელექტუალური შეფერხების მქონე ადამიანების პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვები.
1. ტაბატაძე, თეო
"UNHCR-ის წარმომადგენლების როლი მხოლოდ ხელისუფლების უკანონო ქმედებათა გამართლებაა" / თ. ტაბატაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 2-8 მარტი. - N06. - გვ.21[MFN: 142254]
UDC:  364.6-054.73(479.22)
ანოტაცია:  გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) დამოკიდებულება ქართველი დევნილების საცხოვრებლებიდან გამოსახლებასთან დაკავშირებით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14221 | 14222 | 14223 | 14224 | 14225 | 14226 | 14227 | 14228 | 14229 | 14230 | 14231 |  შემდეგი »  ბოლო »»