რატომ მოითხოვს რუსეთი აფხაზეთისთვის ეკონომიკური ემბარგოს გაუქმებას : ინტერვიუ / ე.ჯგერენაია ; ხ.ხატიაშვილი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.6[MFN: 1424]
ანოტაცია: ინტერვიუ თსუ-ის პროფესორთან, ჟურნალ "საქართველოს ეკონომიკის" რედაქტორთან ე. ჯგერენაიასთან 2014 წელს ქალაქ სოჭში დაგეგმილი ოლიმპიადისთვის მზადების ფონზე რუსეთის მიერ აფხაზეთის საკითხით მანიპულირებასთან დაკავშირებით.
საზოგადოებრივ მაუწყებელსა და საზოგადოებას შორის "ჩატეხილი ხიდი" უნდა აღდგეს : ინტერვიუ / მ. ვეკუა ; ჩაიწერა ნ. კაკულიამ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.7[MFN: 1425]
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ერთ-ერთ წევრთან, თსუ-ის პროფესორთან მ. ვეკუასთან ახალი სამეურვეო საბჭოს მიერ დასახული ამოცანების შესახებ
გერმანიის კათოლიკური აკადემიის გაცვლის სამსახურის ფონდი სტუდენტებს გერმანიაში გასამგზავრებლად ფინანსურ დახმარებას სთავაზობს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.8[MFN: 1427]
ანოტაცია: Дискуссия, посвященная Дню памяти 9 апреля
პერსონალია:Асатиани Акакий (лидер грузинских традиционалистов); Хаиндрава Гога (один из лидеров объединенной оппозиции); Кадагишвили Ираклий (главный менеджер Международного фонда Католикоса - Патриарха Всея Грузии); Чхеидзе Тамар (председатель общества Ильи Чавчавадзе); Шенгелая Николай (художник и другие).
ვის შეხვდა სააკაშვილი პარიზში ოქრუაშვილის სასამართლოსთან დაკავშირებით და რატომ თხოვდა გერმანელი ადვოკატი თავდაცვის ექს-მინისტრს პოლიტიკისგან ჩამოშორებას : ინტერვიუ / ეკა ბესელია ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.1,9[MFN: 1432]
ანოტაცია: საუბარი ადვოკატთან ყოფილი თავდაცვის მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის საქმესთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:ჟიკმანი გიორგი (საქართველოს მთავრობის პარიზში აყვანილი ადვოკატი); ტყეშელაშვილი ეკა (საქართველოს გენპროკურორი).