გიორგი კალანდაძე: ცნობილი გოგონები არ მიზიდავს // რეზონანსი. ბასტა. - თბ., 2008. - 3 თებერვალი. - N29. - გვ.16[MFN: 1423]
ანოტაცია:  საუბარი ტელესერიალ "ჩიფსების თაობის" ერთ-ერთი მთავარი როლის შემსრულებელ გიორგი კალანდაძესთან
თემატიკა:  ტელევიზია; მსახიობები.
UDC:  323.173(479.22:479.224) + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  ინტერვიუ თსუ-ის პროფესორთან, ჟურნალ "საქართველოს ეკონომიკის" რედაქტორთან ე. ჯგერენაიასთან 2014 წელს ქალაქ სოჭში დაგეგმილი ოლიმპიადისთვის მზადების ფონზე რუსეთის მიერ აფხაზეთის საკითხით მანიპულირებასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის დამოუკიდებლობა; აფხაზეთის დაბრუნება; სოჭის ოლიმპიადა.
1. ვეკუა, მარინა
საზოგადოებრივ მაუწყებელსა და საზოგადოებას შორის "ჩატეხილი ხიდი" უნდა აღდგეს : ინტერვიუ / მ. ვეკუა ; ჩაიწერა ნ. კაკულიამ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.7[MFN: 1425]
UDC:  654.197(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ერთ-ერთ წევრთან, თსუ-ის პროფესორთან მ. ვეკუასთან ახალი სამეურვეო საბჭოს მიერ დასახული ამოცანების შესახებ
თემატიკა:  ტელეკომპანიები.
"მეცნიერებას, პირველ რიგში, აზროვნების სითამამე სჭირდება" // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.8[MFN: 1426]
UDC:  378.4(479.22) + 001(063)
ანოტაცია:  თსუ-ში გამართული 76-ე საუნივერსიტეტო სამეცნიერო კონფერენციის მონაწილეთა დაჯილდოების შესახებ
თემატიკა:  თსუ; სამეცნიერო კონფერენციები.
გერმანიის კათოლიკური აკადემიის გაცვლის სამსახურის ფონდი სტუდენტებს გერმანიაში გასამგზავრებლად ფინანსურ დახმარებას სთავაზობს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.8[MFN: 1427]
UDC:  378(479.22:430)
მოხსენიებული პირები:  ჰოოსტი კრისტიან პერნ (გერმანიის საელჩოს მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში).
თემატიკა:  თსუ; საქართველო-გერმანიის ურთიერთობები.
1. Закон есть закон? // Свободная Грузия. - , 2008. - 12 апреля. - N27-28. - С.1[MFN: 1428]
UDC:  32 + 323.233(479.22)
ანოტაცია:  Акция протеста тбилисских адвокатов, специализирующихся по уголовным делам, под девизом "Даешь независимость судебной системе"
პერსონალია:  Николаишвили Гела (адвокат); Тевдорадзе Елена (председатель Комитета по защите прав человека и гражданской интеграции Парламента Грузии).