1. რატომ შემოსწყრა ბიძინა ივანიშვილი დავით ზურაბიშვილს ; ინფორმაცია "პირველი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 27-28 ივლისი. - N176. - გვ.5[MFN: 142331]
UDC:  328.13 + 005.956](479.22)
ივანიშვილი, ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ბერძენიშვილი, დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, "რესპუბლიკური პარტიის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  განათლების მინისტრის მოადგილის, "რესპუბლიკური პარტიის" წევრის - დავით ზურაბიშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  სანიკიძე თამარ (განათლების მინისტრი).
თემატიკა:  სამინისტროები; გათავისუფლება.
სად არის სააკაშვილი / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 5 დეკემბერი. - N327. - გვ.1-2[MFN: 142332]
ნადირაშვილი, ირმა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  იალოვიცი, კენეტ (აშშ-ის ყოფილი ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);  ლაგაზიძე, ხათუნა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილის ადგილსამყოფელის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი (2004-2013)).
1. ლაღიძე, გიორგი
ვაიოპოზიციონერებმა ბურჯანაძემ და ნოღაიდელმა მიხეილ სააკაშვილს ხელისუფლებაში ყოფნა გაუხანგრძლივეს : ინტერვიუ / გ. ლაღიძე ; ესაუბრა ლ. მიროტაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 9-15 მარტი. - N08. - გვ.11[MFN: 142333]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მერობის ყოფილ კანდიდატთან ხელისუფლების შეცდომებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პოლიტიკოსი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა ყოფილი მინისტრი).
როგორ იმოქმედებს ლარის ნახტომისებური ვარდნა მოსახლეობაზე / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 5 დეკემბერი. - N327. - გვ.1,7[MFN: 142334]
ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ელიავა, ლია (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ლექვინაძე, ირაკლი (ეკონომიკის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლარის კურსის შესახებ
თემატიკა:  ფულის კურსი.